Produkty

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały

Zalet stylu vintage (inaczej retro) jest wiele. Zwraca uwagę swoją oryginalnością, wykorzystaniem niebanalnych rozwiązań oraz barwną kolorystyką. Przede wszystkim jednak pozwala praktycznie wykorzystać zgromadzone w domu przedmioty, które odnowione różnymi technikami, nabierają zupełnie nowego wyrazu.

Styl retro to dość charakterystyczny motyw w aranżacjach wnętrz. Pomimo upływu czasu nie traci on na wartości, a wręcz przeciwnie, atuty poszczególnych przedmiotów utrzymanych lub odnowionych według określonych kryteriów, dopiero nabierają wdzięku. Styl ten wkomponuje się w niemal każde wnętrze. Urokliwe dodatki rzadko kiedy wychodzą z mody!

Obraz Modernpik Coffe 24 x 68 cm
Obraz Modernpik Coffe 24 x 68 cm

Aranżacja wnętrz w stylu retro zakłada przede wszystkim wykorzystanie tego, co zostało wytworzone w przeszłości. Najczęściej sięga do stylistyki lat 50., 60. i 70. Większość z aranżacji posługuje się przedmiotami codziennego użytku, w tym szczególnie hołubi ceramikę, meble oraz oryginalne oświetlenie. Pieczołowicie wyselekcjonowane wyposażenie tworzy tu zupełnie nową estetyczną jakość.

Styl retro nie tylko w odniesieniu do aranżacji wnętrz, ale również jako element codziennej mody czy dodatków jest jednym z lepszych pomysłów na stworzenie oryginalnych i często nieprzewidywalnych kreacji artystycznych. Retro pozostaje bowiem ciągle mocno osadzone w często wręcz awangardowym podejściu do wykorzystywania tego, co możemy odnaleźć w swoim otoczeniu.

A jak odnieść styl retro do domowych aranżacji?

Vintage czy retro, a może to dokładnie to samo?

Obie formy artystyczne stworzono w celu stworzenia osobliwego stylu, który jest łatwy do wkomponowywania w różnorodne wnętrza. Niektóre z elementów retro wyposażenia możemy odnaleźć w swoich domowych zbiorach, ukryte gdzieś w piwnicy czy na strychu. Po inne sięgniemy podczas spaceru po straganach ze starociami. Obszerną kolekcję dodatków i klasycznego wyposażenia vintage zbierzemy również po zajrzeniu do domowych kolekcji naszych babć.

Przedmioty retro bardzo często nas otaczają, jednakże dopiero po nadaniu im nowej stylistyki, zwracają na siebie szczególną uwagę.

Czy wiesz, że...?

Słowo vintage w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego na polski oznacza po prostu pewien rodzaj wina. Nawiązując tym tłumaczeniem do aranżacji wnętrz można powiedzieć, że retro łączy z tym słodkim napojem również przekonanie, że im starsze i oryginalniejsze będzie wyposażenie wnętrza, tym lepiej i piękniej będzie prezentowało się ono w określonym wnętrzu. Retro to prąd, który nie przemija i, co ważne, jego popularność co jakiś czas wraca do nas z jeszcze większą siłą. Akcesoria vintage to unikalny charakter i niewątpliwy klimat, którego nie oddają nowoczesne elementy wyposażenia.

Wiek dziewiętnasty to czas, kiedy zaczęto zauważać zalety stylu retro. W terminologii wnętrzarskiej pojawiło się określenie staromodny, piękny, ale i ponadczasowy. Pierwsze trendy retro były widoczne w modzie, następnie pojawiły się także w aranżacji loftów, które wszystkich gości ekscytowały nie tylko zastosowaną barwą kolorów, ale również formą unikatowo wykończonych przedmiotów.

Upinacz 2 kulki srebrny
Upinacz 2 kulki srebrny

Dzisiaj sięgamy po elementy retro bardzo często. Samodzielnie odnawiamy meble, drobne akcesoria, wykorzystując materiały, które są dostępne w asortymencie sklepów budowlanych. Tym samym, pozbywając się starych powłok oraz dopełniając stylistykę mebla pięknym wzornictwem, nadajemy mu zupełnie innego wyrazu.

Połączenie elegancji i przepychu, czy to się może udać?

Oczywiście, że tak. Aranżacje z wykorzystaniem elementów retro są tego jak najlepszym przykładem. Bo przecież vintage to często stylowe meble, nieco podstarzałe wręcz, z drewnianą oprawą oraz finezyjnie ukształtowanym obiciem. Królewsko prezentują się w tej odsłonie np. fotele, które ze stylem retro mają wiele wspólnego.

W retro odnajdziemy również piękne dywany, tkaniny oraz barwne wzory ścienne, wykonane różną techniką, najczęściej z użyciem specjalnego wałka. Wszystkie te dodatkowe zdobienia, wprowadzane do wnętrza z wyczuciem, są bardzo eleganckie i błyskotliwe. Tworzą przestrzeń, która na tle domu, prezentuje się dość oryginalnie.

Tego nie może zabraknąć!

Chwost duży Classic czekoladowy
Chwost duży Classic czekoladowy

We wnętrzach wystylizowanych zgodnie z trendem panującym w sztuce lat 50. I 70. duże znaczenie odgrywa drewniana podłoga. Często możemy ją napotkać w kamienicach, gdzie drobno ułożony parkiet został odnowiony poprzez zastosowanie standardowych technik renowacyjnych.

Retro to różnorodne dodatki oraz wyposażenie. To właściwie wszystko, co powstało przed wieloma laty. Takimi przedmiotami mogą być komoda, fotel czy lampy, ale również sprzęt grający czy dodatkowe wyposażenie. Każdemu z takich przedmiotów można nadać powiew świeżości, odmalować i nadać oryginalną stylistykę. Nowoczesne techniki odmalowywania mebli oraz nadania im oryginalnej struktury z pewnością nam w tym pomogą.

Hitem stylu retro z pewnością będzie fotel obrotowy przeniesiony w czasy dzisiejsze prosto z lat 60., nieważne, że jego obicie będzie nadszarpnięte zębem czasu. Każdy z takich materiałów można szybko i efektownie odnowić!

Uwaga!

W aranżacjach retro, unikajmy mocnego nawiązania do zbyt dziewczęcego oraz pudrowego różu. Nie przesadzajmy także z zastosowaniem techniki shabby jako metody renowacji mebla. Biel i róż mogą sprawić, że pomieszczenia zostaną pozbawione lekkości stylistyki retro. Zamiast tego, lepiej odnieść swoją aranżację do naturalnych odcieni drewna, żelaza czy też skóry. Ważne, aby aranżacja nie była nadto przewidywalna. Ma być płynnym połączeniem pomiędzy rzeczywistością opartą na nowoczesnych fakturach oraz staromodnym wyposażeniu.

Obraz Glasspik Butterfly Red 20 x 20 cm
Obraz Glasspik Butterfly Red 20 x 20 cm

Jakie jest dzisiejsze retro?

Przede wszystkim dość romantyczne, ale i nie wyklucza awangardowych rozwiązań. Pomimo nawiązywania do klasycznych form, można tu odnaleźć również aranżacje z nowoczesnymi formami, szczególnie w odniesieniu do wykończenia.

Niekiedy uważa się nawet, że podstawę „współczesnego retro” może również stanowić dostojny barok, który umożliwia zaprezentowanie nieco królewskich lub kolorowych dodatków.

To dlatego uznaje się, że dla tego stylu nie są przeznaczone wyłącznie mieszkania usytuowane w kamienicach, ale przede wszystkim także nieco surowa, chłodna i przede wszystkim minimalistyczna architektura nowoczesnego budownictwa.

Na tle zimnego tła można wkomponować ciepłe dodatki, a obszerny zakres możliwości dekoratorskich stanowi ku temu pole do poszerzenia swojej kreatywności.

Pierwsze kroki w aranżacji retro rozpocznijmy od dopasowywania dodatków i akcesoriów

Wybór tych właściwych może być bardzo różnorodny. Możemy skusić się na lustra umieszczone w złoconych ramach, które stworzą duet z kryształowym oświetleniem. Dobrze zaprezentują się również lampy wykończone abażurem oraz drewniane stoliki postawione na wygiętych nogach.

Fotorama plastikowa „Z” 10 x 15 cm ciemny brąz prążkowany
Fotorama plastikowa „Z” 10 x 15 cm ciemny brąz prążkowany

Nie zapomnijmy również o ramkach do zdjęć w kolorze sepii, ale również o innych rodzinnych pamiątkach.

Podczas aranżacji wnętrza w stylu retro najważniejsza jest czujność dekoratora. Przyglądając się poszczególnym przedmiotom, możemy się natknąć na coś, co będzie niepowtarzalnie wykończone, element, który trudno jest odnaleźć gdziekolwiek indziej.

W stylu retro będą również istotne duże zegary oraz lampy przypominające swoim wyglądem oldschoolowe reflektory.

Klasyką są ponadto plakaty, afisze czy też stoliki kawowe oraz wyposażenie pomocnicze. Wszystko w myśl: im oryginalniej, tym lepiej.

Uwaga!

Co ma wspólnego retro i Toskania? Mniej więcej tyle, że i tam, szczególnie w aranżacji wnętrz, widoczny jest trend nawiązujący do klasycznych winnic, gdzie dominujące wyposażenie ma formę żelaznych mebli czy naturalnego drewna. W toskańskim klimacie będą także kute krzesła, stoliki, świeczniki. Pamiętajmy, aby oryginalnego stylu toskańskiego, nie mylić z Prowansją. Ta druga znacznie lepiej odnajduje się bowiem w nieco innych zestawieniach.

Stolarstwo materiały narzędzia
Stolarstwo materiały narzędzia

Styl retro wprowadza do naszego wnętrza ciepło rodzinne i oryginalność przy wykorzystaniu materiałów, które większość z nas ma pod ręką. Szkoda byłoby z tego nie skorzystać, zwłaszcza że techniki umożliwiające odnowienie poszczególnych materiałów nie wymagają od nas dużego zaangażowania oraz posiadania specjalistycznej wiedzy. Wiele z przedmiotów nadających naszemu domowi rys retro, są ukryte gdzieś w pokładach naszego domowego wyposażenia. Ważne, aby umiejętnie je wykorzystać.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykorzystać antyramę?

Jak wykorzystać antyramę?
Dekorowanie mieszkania jest zadaniem satysfakcjonującym i pozwalającym na spersonalizowanie każdego pomieszczenia. Dużą rolę w tym procesie mogą odegr...
Czytaj więcej

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu
Sztuka rozmieszczania obrazów w domu nie jest trudna, ale wymaga znajomości paru zasad. Dzięki ich zastosowaniu pokój może wydać się prz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?
O dekoracji wnętrz myślimy już podczas ich wykańczania, jednak nie zawsze etap ten pozwala na uzyskanie efektu, o jakim marzymy. Znakomicie w roli ozd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały