Produkty

Sufit podwieszany – co warto wiedzieć przed montażem

Sufit podwieszany – co warto wiedzieć przed montażem

Sufit podwieszany nie tylko świetnie maskuje kable, instalacje i tłumi pogłos. Jego zamontowanie, choć pracochłonne, daje też ogromne możliwości aranżacyjne.

sufit podwieszanyW budynkach mieszkalnych w ramach sufitu podwieszanego najczęściej montowane są sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Można je docinać i tworzyć z nich niemal dowolne formy w postaci np. subtelnych fal lub kół. Płyty zakłada się na specjalne metalowe stelaże (potrzebne nam będą profile przyścienne UD i profile główne CD do konstrukcji nośnych, a także wieszaki płaskie ES). Do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności (kuchnia, łazienka) należy wybierać płyty odporne na działanie wilgoci (mają zielony kolor, są zaimpregnowane woskiem lub silikonem). Dostępne są również ognioodporne płyty (mają kolor różowy), które montuje się na poddaszach.

Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo, do montażu sufitów podwieszanych nie należy stosować plastikowych mocowań.

Rodzaj stelażu a wielkość pomieszczenia

Projektanci wnętrz zwracają uwagę na to, że sufit podwieszany najlepiej jest montować w pomieszczeniach wysokich, mających co najmniej 2,8 m. Inaczej obniżony sufit przytłoczy wnętrze i uzyskamy klaustrofobiczny efekt (sufit obniży się co najmniej o ok. 5 cm).
W pomieszczeniach małych i niskich (gdy dłuższa ściana ma nie więcej niż 4 m) najlepiej sprawdza się pojedynczy stelaż jednopoziomowy. Podwiesza się go na krótkich łącznikach, dzięki temu mamy najmniejszą stratę wysokości wnętrza. Minusem tego typu rozwiązania jest jednak ograniczona ilość miejsca – wewnątrz sufitu zmieszczę się jedynie przewody elektryczne.

W pomieszczeniach większych i wysokich można zastosować stelaż dwupoziomowy krzyżowy (zajmuje on dużo miejsca, dlatego nie jest odpowiedni do niskich wnętrz). Podwójny stelaż zapewnia lepszą izolację akustyczną i daje możliwość ukrycia innych rodzajów instalacji.

Uwaga! Podwieszany sufit nie może zasłaniać instalacji gazowej – jeśli dojdzie do awarii nie poczujemy ulatniającego się gazu, ponieważ zgromadzi się on między stropem a sufitem.

Formy płyt gipsowo-kartonowych

Sufity podwieszane dają wiele możliwości, dlatego warto dostosować rozwiązanie do swoich potrzeb. W warunkach domowych płyty z karton-gipsu można formować: płyta sufitowa castorama

-na sucho – płytę na dobę umieszczamy w specjalnej w formie, która może mieć dowolny kształt;
-na mokro – w tym przypadku należy z jednej strony nakłuć płyty specjalnym wałkiem z kolcami i zwilżyć powierzchnię. Proces ten trzeba powtórzyć, aż płytę będzie się dało swobodnie formować. Podobnie jak w suchej metodzie, umieszczamy płyty w formach (przytwierdzamy je przeznaczoną do tego taśmą samoprzylepną) i czekamy dobę, aż wyschnie.

Uwaga! Do tego typu rozwiązania używa się specjalnych, giętkich płyt gipsowo-kartonowych.

Płytę gipsowo-kartonową możemy kształtować również frezarką. Płyty łamane robimy dzięki precyzyjnym nacięciom – mają one kształtem przypominać literę V. Najpierw nacinamy pierwszą warstwę kartonu i gips. Tak przygotowana płyta powinna się swobodnie zginać. Prawidłowe wykonanie pracy jest dość trudne i wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, dlatego warto rozważyć zlecenie jej fachowcowi.

W sprzedaży dostępne są też już uformowane płyty, trzeba mieć jednak świadomość, że gotowe produkty są droższe. Ich plusem jest jednak stosunkowo prosty montaż – poradzą sobie z nim nawet osoby niemające doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych. Gotowe elementy wystarczy zamontować do rusztu, na miejsca łączeń nałożyć gips szpachlowy, a następnie zakryć papierową taśmą spoinową (przed naklejeniem namaczamy ją w wodzie). W czasie tych prac temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 10°C. Po wyschnięciu całość wystarczy zeszlifować.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?

Podwieszany sufit w nowoczesnej kuchni. Jak go wykonać?
Sufit podwieszany to doskonały sposób na ukrycie nierówności w mieszkaniu lub domu, ale także urozmaicenie aranżacji. Szczególnie...
Czytaj więcej

Montujemy sufit podwieszany – potrzebne akcesoria

Montujemy sufit podwieszany – potrzebne akcesoria
Aby zamontować podwieszany sufit, potrzebne nam będą odpowiednie akcesoria do zabudowy suchej. Elementem kluczowym będą tu profile sufitowe, ale na ty...
Czytaj więcej

O czym pamiętać, montując sufit podwieszany

O czym pamiętać, montując sufit podwieszany
Montaż sufitu podwieszanego to rozwiązanie często stosowane w starym budownictwie, by obniżyć pomieszczenie i w ten sposób zmniejszyć koszty zwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
15.06.2015
Sufit podwieszany, jesli jest dobre zrobiony, to fajnie wygląda. Można w nim umieścić diody, lampki, halogeny i wtedy nawet przy niskim wnętrzu wygląda okej, bo dodatkowe światełka rozjaśniają pomieszczenie.

Ocena i komentarz dla:

Sufit podwieszany – co warto wiedzieć przed montażem