Suszarki a tradycyjne suszenie rąk
Suszarki takie wykorzystywane są w toaletach publicznych nie bez powodu. Stanowią bowiem praktyczną alternatywę dla ręczników – zarówno tradycyjnych, jak i tych papierowych. Są znacznie bardziej higieniczne od tekstyliów, których używamy w domu – są bowiem bezdotykowe. Zwykłe ręczniki natomiast nie sprawdzają się w miejscach uczęszczanych przez dziesiątki czy setki osób każdego dnia – szybko wilgotnieją i nachodzą brudem, by ostatecznie nie spełniać właściwie swojej roli i powodować dyskomfort. Automatyczne urządzenia są także bardziej funkcjonalne od ręczników papierowych, które zużywane są bardzo szybko, a ich niedobór należy regularnie uzupełniać.
Podstawowe informacje o suszarkach do rąk
Automatyczne suszarki do rąk działają na zasadzie fotokomórki. Wystarczy zbliżyć do nich mokre dłonie, by uruchomić nadmuch ciepłego powietrza. Po kilkudziesięciu sekundach (czas ten może być różny w zależności od modelu i wynosić nawet 10 sekund), dłonie są już całkowicie suche, a gdy odsuniemy je od suszarki, ta samoistnie się wyłączy. Urządzenia te zasilane są prądem elektrycznym, jednak w porównaniu z kosztami związanymi z użyciem ręczników papierowych, w perspektywie roku okazują się od nich znacznie bardziej opłacalne. Na rynku znajdziemy różne modele automatycznych suszarek do rąk. Różnorodność ta dotyczy zarówno materiałów użytych do wykonania obudowy urządzenia, jak i jego estetyki oraz parametrów, np. mocy suszenia, czasu suszenia, szybkości nawiewu czy temperatury wydmuchiwanego powietrza. Znajdziemy również suszarki wyprodukowane z tworzywa sztucznego oraz z metalu, w różnych kolorach (najczęściej białym i srebrnym), a także modele z powłoką antybakteryjną, oświetleniem LED, odświeżaczem powietrza czy wyświetlaczem LCD.
Suszarka automatyczna w domu
Wiele modeli elektrycznych suszarek do rąk przystosowana jest do zastosowania w miejscach publicznych – mowa nie tylko o parametrach czy luksusowym designie, ale także o wysokiej odporności na wszelakie akty wandalizmu. W warunkach domowych, gdzie urządzenie nie będzie intensywnie eksploatowane, najlepiej sprawdzą się modele o przeciętnych parametrach – większość z nich działa cicho i skutecznie, będąc dodatkowo ekonomicznymi. Możemy zastąpić więc nimi tradycyjne ręczniki do rąk lub zastosować je jako dodatkowy element. Rozwiązanie takie sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach – wystarczy dobrać model w odpowiednim kolorze, by harmonijnie skomponował się on z resztą wyposażenia łazienki i nie rzucał się w oczy.
Choć urządzenia tego typu kojarzą się przede wszystkim z toaletami publicznymi – coraz częściej znajdują swoje miejsce także w domach prywatnych. Suszarki do rąk pozwalają na łatwiejsze utrzymanie higieny w łazience i ograniczają konieczność częstej wymiany i prania ręczników.