Produkty

Światło w salonie i światło w sypialni – czym powinno się różnić?

Światło w salonie i światło w sypialni – czym powinno się różnić?

W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, i od funkcji, jaką ono pełni, stosujemy do jego oświetlenia inne rozwiązania. Inną funkcję spełniają oprawy świetlne w salonie, a odmienną w pomieszczeniach towarzyszących naszemu porannemu pośpiechowi. Jak dobrać do nich odpowiednią dekorację świetlną?

światło w salonieTemperatura barwowa światła

Standardowe oświetlenie żarówkowe, jakie było obecne w naszych mieszkaniach jeszcze dekadę wcześniej, dawało jednolite zabarwienie świetlne o żółtym odcieniu. Między innymi z tego powodu słoneczna tonacja oświetlenia sztucznego kojarzy nam się pozytywnie, przywodzi na myśl zachodzące lub wschodzące słońce i wyzyskiwaną przez fotografów „złotą godzinę” z jej charakterystycznym oświetleniem rzucanym przez Słońce we wczesnych i późnych porach dnia.

Żółta tonacja świetlna, jaka charakteryzuje współcześnie produkowane diody LED, nie jest jedyną dostępną – mamy do wyboru również temperatury barwowe w większym stopniu zbliżone do oświetlenia naturalnego, które tworzą promienie słoneczne padające od godzin przedpołudniowych do wczesnowieczornych.

Jakiej temperatury barwowej użyć do naszych wnętrz?

W skali temperatury barwowej (wyrażanej w Kelwinach) standardowe oświetlenie żarowe sytuowało się w okolicach 3000 K. Efektywność produkowanych obecnie źródeł oświetlenia sztucznego dalece wierniej oddaje temperaturę barwową światła naturalnego, która wynosi ok. 6000 K. Jednak jej odbiór optyczny przywodzi na myśl tonację chłodną, która zamiast przypominać żółć zachodu słońca, odcieniem zbliża się ku błękitowi. Ten ostatni – chociaż nie jest mile widziany w świetlnej aranżacji naszych wnętrz – ma zalety, które warto wykorzystać w naszych pomieszczeniach. Jak to zrobić?

Światło o tonacji żółtej

Zanim przedstawimy zalety wynikające z korzystania ze światła o odcieniu zimnym, wymienić warto te skojarzenia, jakie wywołuje w nas tradycyjne oświetlenie żarowe. Przez to, że jego temperatura barwowa zbliżona jest na skali do wschodzącego i zachodzącego Słońca, przywodzi na myśl ukojenie, relaks i błogi spokój. Takie też światło powinno towarzyszyć miejscom służącym w domu do odpoczynku i do takiej formy aktywności, która charakteryzuje rodzinne zmagania w czasie popołudnia spędzonego nad szachownicą czy grą planszową.

Lampa wisząca LED Costa czarno-złota 36 WŚwiatło o odcieniu neutralnym

Jeśli wnętrze naszego domu wypełniają również przestrzenie, w których w mniejszym stopniu liczy się wierne odwzorowanie kolorów lub stopień nasycenia barwowego światła, warto w nich zastosować odcień neutralny. Dotyczy to korytarza, przedpokoju, a także tych spośród pomieszczeń, w których ważne jest wyposażenie w dostęp światła w stopniu podstawowym.

Światło, które działa energetyzująco

Jeśli temperatura barwowa światła jest zbliżona do tego, jakie emituje Słońce w słoneczny dzień, w warunkach wewnętrznych sprawia ono wrażenie nienaturalne, ponieważ zawiera w sobie dużą zawartość odcienia błękitnego, który kojarzy nam się z zimną paletą barw. Jednak jeśli zastosujemy źródło światła o zbliżonym efekcie wizualnym, wytworzymy w pomieszczeniu energetyzującą dominantę barwną. Będzie ona odpowiednia do tych przestrzeni w naszym mieszkaniu, które często odwiedzamy w czasie porannego pośpiechu – czego przykładem jest nasza sypialnia, a także to pomieszczenie, w którym za dnia spędzamy czas, pracując.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Światło w salonie i światło w sypialni – czym powinno się różnić?