Produkty

Świeże wnętrze – akcesoria i preparaty przydatne podczas sprzątania

Świeże wnętrze – akcesoria i preparaty przydatne podczas sprzątania

Sezon wiosennych remontów powoli zbliża się do końca – pora więc pomyśleć o gruntownym sprzątaniu. W tym celu, podobnie jak i w zwykłych cotygodniowych porządkach, pomogą nam odpowiednie środki czystości. Jaki mamy wybór i w które preparaty szczególnie warto się wyposażyć, by pozbyć się z naszych wnętrz kurzu, brudu i przykrych zapachów?

Mosiądz, miedź i brąz czyszczenie i nabłyszczanie Starwax 250 ml
Preparat do mosiądzu, miedzi i brązu Starwax

Każde z naszych domowych pomieszczeń wymaga sprzątania – nie unikniemy tej czynności szczególnie po remoncie bądź wiosennym odświeżaniu wnętrz. Pył poremontowy, kurz, tłuste plamy, ślady po taśmach – to wszystko możemy spotkać w pomieszczeniach, które postanowiliśmy odnowić. Sprzątanie poremontowe zdarza nam się jednak okresowo, czasem wyłącznie raz na kilka lat, w przeciwieństwie do regularnie przeprowadzanych porządków polegających np. na cotygodniowym starciu kurzów z mebli, odkurzeniu dywanów i umyciu podłóg. Raz na jakiś czas przeprowadzamy też porządki generalne – dobrą okazją do tego jest np. zakończenie sezonu zimowego, gdy gruntownie czyścimy płytki ceramiczne, pierzemy dywan albo myjemy okna. Bez względu na to, na czym polega nasze sprzątanie, w Castoramie znajdziemy produkty, które ułatwią nam odświeżenie wnętrz. Preparaty i akcesoria różnego typu umożliwiają nam sprawne i, co najważniejsze, skuteczne usunięcie brudu ze wszystkich powierzchni (drewna, ceramiki, kamienia, tworzyw sztucznych, metali, tkanin i innych) i wpuszczenie do mieszkania świeżego, przyjemnego zapachu.

Środki czystości do sprzątania poremontowego

Stosowane podczas remontu preparaty mogą skutecznie przywrzeć do powierzchni, na których nie powinny być widoczne. Do ich usunięcia najlepiej użyć specjalnie przeznaczonych w tym celu środków. Oto niektóre z nich:

- środek do osadu cementowego – tego typu preparat występuje w formie płynu, który nanosi się na zabrudzoną powierzchnię, po czym zmywa wodą. Dzięki niemu pozbędziemy się np. śladów osadów zapraw cementowych oraz wapiennych z takich powierzchni jak np. płytki ścienne i podłogowe, sztucznego kamienia czy narzędzi wykorzystywanych podczas pracy.

Uwaga!

Podczas stosowania tego typu preparatów należy zapoznać się instrukcją załączoną przez producenta, w której określone zostały rodzaje powierzchni, jakie można czyścić za ich pomocą. Środki te mogą bowiem działać niszcząco na niektóre podłoża, np. wykonane z kamieni naturalnych.

Środek do osadu cementowego ORO Perfekt 1 l
Środek do osadu cementowego ORO Perfekt

- środki do gruntownego czyszczenia – to preparaty przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń będących pozostałościami po remoncie. Usuwają ślady farb, lakierów, klejów i innych materiałów budowlano-wykończeniowych.

- rozpuszczalnik – rozpuszczalnik to jeden z preparatów, jakie przydają się nie tylko po remoncie, ale też na co dzień. Dzięki niemu pozbędziemy się trudnych do usunięcia plam po smarach, stosowanej do uszczelniania drzwi i okien pianie poliuretanowej, kicie lub klejach. Preparat ten nadaje się także do wywabiania plam, z którymi mamy do czynienia na co dzień, np. po szmince, winie czy flamastrach. Rozpuszczalnik i odplamiacz w jednym umożliwia także sprawne usunięcie z różnych powierzchni naklejek i etykiet – możemy wiec używać go zamiennie ze specjalnym środkiem do usuwania naklejek.

Generalne wiosenne porządki

Wiosna to doskonały czas na wykonanie generalnych porządków i odświeżenie wnętrz – nawet jeśli nie były one remontowane. Aby nadać powierzchniom blasku, odświeżyć ich kolor, a przy tym usunąć wszelkie nieprzyjemne zapachy, sięgnijmy po wybrane środki czystości. Zaopatrzmy się też w akcesoria, które ochronią nasze dłonie przed działaniem detergentów i pomogą w ich nanoszeniu oraz rozprowadzaniu – nie obędzie się rękawic gumowych, mopa i miękkich ściereczek, np. z mikrofibry.

Myjka do okien Karcher WV2 Plus Eu
Myjka do okien Karcher WV2 Plus Eu

Mycie okien

Chociaż okna myjemy jedynie raz na jakiś czas, to profesjonalny środek do ich czyszczenia przyda się także podczas codziennych porządków. Preparaty w postaci płynów czy aktywnej piany przeznaczone są również do mycia luster oraz szyb samochodowych, więc znajdą zastosowanie także poza domem, np. w garażu. Niektóre z nich pomogą nam także w odświeżeniu ekranu telewizora lub komputera. Środki do mycia okien usuwają brud, tłuszcz, kurz oraz ślady palców – wystarczy jedynie spryskać nimi czyszczoną powierzchnię i wytrzeć miękką szmatką. Czyszczenie szyb z pewnością usprawni specjalna myjka do okien, dzięki której ich czyszczenie będzie dla nas wygodne i szybkie.

Czyszczenia kominka

Również naszemu kominkowi należy się dokładne czyszczenie, szczególnie po zakończonym sezonie grzewczym, kiedy to korzystaliśmy z niego często i intensywnie. Możemy sięgnąć w tym celu po szereg produktów w postaci pianek, żeli i płynów, które skutecznie i dokładne usuwają sadzę, okopcenia, tłuszcz oraz innego rodzaju zanieczyszczenia.

Czy wiesz, że...?

Niektóre środki do czyszczenia szyb kominkowych mają jeszcze inne zastosowanie – można używać ich do mycia piekarników. Są nietoksyczne, więc bezpieczne dla użytkowników, a ponadto z łatwością rozpuszczają sadzę, przypalenia i tłuste plamy.

Mycie podłóg

Powierzchnia podłóg wymaga szczególnej uwagi – to na niej gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i powstaje najwięcej plam. Czyszczenie podłogi powinno więc być przeprowadzane regularnie, by na bieżąco usuwać zaschnięte zanieczyszczenia. Preparaty do podłóg charakteryzują się przeważnie przyjemnym zapachem, pozostawiając we wnętrzach świeży aromat. Dostępne są w różnych wersjach: jedne mają charakteru uniwersalny, inne nadają się do podłóg laminowanych, drewnianych, wyłożonych kafelkami, kamieniem, winylem czy PCV.

Czy wiesz, że...?

Niektóre preparaty przeznaczone do mycia podłóg nadają się również do czyszczenia innych powierzchni lub elementów wyposażenia. Na przykład za pomocą środka do czyszczenia kamienia odświeżymy nie tylko wykończoną nim podłogę, ale też ścianę czy blat łazienkowy. Niektóre z koncentratów mają natomiast jeszcze szersze zastosowanie – możemy wykorzystać je do zmywania ścian przed malowaniem, czyszczenia podłóg i boazerii, a nawet odświeżania zmywalnych tapet.

- płyny – mają przede wszystkim właściwości czyszczące, ale też pielęgnacyjne i ochronne. Usuwają zanieczyszczenia, nabłyszczają, chronią podłogę przed działaniem niekorzystnych czynników i zarysowaniami.

- koncentraty – to wydajne preparaty, których niewielką ilość rozpuszcza się w wodzie. Często są to produkty uniwersalne i wielozadaniowe, które nadają się do czyszczenia większości zmywalnych powierzchni. Usuwają brud, a dodatkowo pozostawiają po sobie świeży zapach.

Środek do podłóg drewnianych Sidolux 750 ml
Środek do podłóg drewnianych Sidolux 750 ml

- mydła pielęgnacyjne – dostępne są zarówno w formie płynów, jak i koncentratów – mogą mieć zastosowanie uniwersalne bądź być przeznaczone do czyszczenia określonych rodzajów podłóg.

Czy wiesz, że...?

Wśród produktów przeznaczonych do pielęgnacji podłóg są także specjalne płyny-zmywacze służące do usuwania starych warstw nabłyszczaczy.
Pozwalają one na odświeżenie posadzek różnego typu i nadanie im równomiernego połysku.

Czyszczenie ceramiki, armatury i kanalizacji

Po odświeżeniu powierzchni płaskich, warto także zadbać o wygląd naszej ceramiki i armatury, które mając ciągły kontakt z wodą i środkami czystości, pokrywają się nieestetycznymi zaciekami i osadami wapiennymi. Przy okazji zadbajmy o udrożnienie odpływów. Co będzie pomocne w tego typu pracach?

- środki do usuwania osadów – znajdują zastosowanie podczas czyszczenia umywalek, wanien, kabin prysznicowych i WC. Wśród nich znajdziemy uniwersalne płyny i mleczka czyszczące przeznaczone do stosowania na większości elementów wyposażenia łazienki, jak i odkamieniacze oraz odwapniacze.

Żel do udrażniania rur i odpływów ORO Perfekt 1 l
Żel do udrażniania rur i odpływów ORO Perfekt 1 l

- środki do udrożniania rur – dostępne są w postaci żeli, mikrogranulek lub płatków, które rozpuszczają brud, tłuszcz i resztki żywności bądź kosmetyków pozostających w odpływach. Z oczyszczonej w ten sposób rury kanalizacyjnej nie wydobywają się nieprzyjemne zapachy, a odpływ – czy to przy zlewie, czy przy prysznicowym brodziku – działa bez zarzutu.

Szczotka do fug Rozenbal
Szczotka do fug Rozenbal

Sprzątając łazienkę i kuchnię, możemy napotkać także problem brudnych, zapleśniałych spoin między płytkami ceramicznymi. Z czyszczeniem fug poradzimy sobie za pomocą specjalnych preparatów czyszczących, np. w postaci pianki oraz środków o działaniu pleśniobójczym. Możemy także skorzystać z impregnatów, które zabezpieczą spoiny przed ponownym wnikaniem w nie zanieczyszczeń i rozwojem mikroorganizmów. Aby czyszczenie spoin było efektywne i wygodne, możemy sięgnąć po specjalnie skonstruowaną szczotkę.

Pranie dywanów i tapicerki

Czyszczenie dywanów powinno okresowo oznaczać coś więcej niż tylko ich odkurzanie lub trzepanie. Pranie dywanu powinniśmy przeprowadzać mniej więcej raz na rok – możemy oddać go w tym celu do pralni lub zdecydować się na samodzielne czyszczenie. W drugim wypadku pomocny będzie specjalny odkurzacz piorący – jeśli go nie posiadamy, pozostaje nam czyszczenie ręczne. Sięgnijmy też po jeden ze specjalnych środków – płyn lub pianę, które rozpuszczą plamy i zanieczyszczenia.

Środki do czyszczenia dywanów nadają się także do prania tapicerki – najlepiej sięgać po preparaty o właściwościach antyalergicznych, które są bezpieczne dla wszystkich alergików. Za ich pomocą usuniemy plamy wykładzin, dywanów, kanap czy foteli, a jednocześnie pozbędziemy się z nich przykrych zapachów, kurzu, bakterii i roztoczy.

Uwaga!

Zanim przystąpimy do czyszczenia dywanu lub tapicerki, wypróbujmy działanie wybranego preparatu na niewielkim i niewidocznym fragmencie tkaniny 
– może się bowiem okazać, że środek spowoduje jej odbarwienie. Dopiero gdy upewnimy się, że nie pozostawia on żadnych śladów, możemy przystąpić
do gruntownego czyszczenia tapicerki lub wykładziny.

Data publikacji: 21.07.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie?

Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie?
Ponieważ nawet niewielki zakres prac remontowych oznacza obecność kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, warto tak przygotować się do wszelkich czynnośc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Świeże wnętrze – akcesoria i preparaty przydatne podczas sprzątania