Produkty

Symboliczny podział przestrzeni w mieszkaniu

Symboliczny podział przestrzeni w mieszkaniu

Współczesne trendy w architekturze wnętrz podkreślają dążenie do otwarcia przestrzeni, a nie jej podzielenia na osobne pokoje. Mieszkania typu open space zmieniają nasze postrzeganie stref w mieszkaniu, coraz rzadziej ograniczanych czy wydzielanych ścianami. Podział na część służącą przykładowo wypoczynkowi czy pracy ma charakter nie tylko umowny – podkreślają go różne elementy wykończenia czy wyposażenia.

otwarta kuchnia z wyspąSymbolika przestrzeni mieszkalnej przed wiekami była znacznie bardziej rozwinięta. Nie tylko wnętrze domu, ale również jego usytuowanie względem stron świata czy innych zabudowań było znaczące. Dzisiaj sytuacja jest dalece odmienna, a dawny sposób myślenia jest obecny w niektórych zachowaniach czy zwyczajach – przykładem niech będzie próg domu: młody małżonek przenosi ponad nim swoją wybrankę, przez próg nie podajemy sobie dłoni na przywitanie i pożegnanie, próg jest początkiem przestrzeni mieszkalnej, a pozwolenie na jego przestąpienie oznacza zaproszenie do środka.

Moda na otwarte przestrzenie mieszkalne nie przyszła do nas wraz z zaadaptowanymi na potrzeby domowe budynkami poprzemysłowymi, ale jest potrzebą chwili. Dzięki wyburzeniu ścian powiększamy optycznie wnętrze, co jest szczególnie ważne w przypadku małego metrażu. Staje się to często kosztem wydzielonej w osobnym pomieszczeniu kuchni – w ten sposób salon zwiększa swoją powierzchnię, ale zarazem przejmuje część funkcjonalności związanej ze sztuką kulinarną, której tajniki możemy podpatrzeć, siedząc w wygodnym fotelu obok włączonego telewizora. Popularne jet także sytuowanie w bliskim towarzystwie salonu wyspy kuchennej – w tym wypadku przygotowywanie codziennej strawy niemal na oczach wszystkich podnosi rangę kulinarnych dokonań.

Mieszkania typu open space mają swoje strefy, w których wypoczywamy i relaksujemy się, spożywamy posiłki czy pracujemy. Siła przyzwyczajeń jest na tyle duża, że nie traktujemy ich wymiennie, a symboliczny podział przestrzeni jest umacniany i zaznaczany na wiele sposobów.

Wyposażenie

Nawet po raz pierwszy wchodząc do mieszkania niemal zupełnie pozbawionego ścian, można domyślić się, w których jego rejonach przebiegają umowne granice między strefami. Komplet wypoczynkowy w sąsiedztwie kominka, który zwrócony jest w stronę telewizora wyznacza przestrzeń, w której można się zrelaksować i odpocząć. Obecność laptopa na niedużym biurku wraz z obrotowym krzesłem świadczy o umiejscowionym tam stanowisku pracy. Wspomniana wyspa kuchenna mówi sama za siebie, a stół z krzesłami stoi w centrum strefy jadalnej. Wyznaczać granicę może też mebel, na przykład regał z książkami.

Oświetlenie

otwarta przestrzeń z piętremKażda ze stref ma swoje własne źródło światła. W czasie dnia przez okno wpadają promienie słoneczne, które równomiernie oświetlają całą przestrzeń mieszkalną, ale po zachodzie słońca można wydobyć z mroku poszczególne strefy. Idzie to w parze z rezygnacją z oświetlenia centralnego, które znika na korzyść rozbudowanego systemu oświetlenia punktowego. Nawet jeżeli wykorzystuje się lampę sufitową, kieruje się jej strumień światła tuż nad stół. Lampa podłogowa towarzyszy miejscu, gdzie się relaksujemy, na przykład czytając książkę, a biurkowa jest usytuowana w pobliżu stanowiska z laptopem. Wyspa kuchenna ma swoje własne oświetlenie, które jest połączone z okapem i kieruje strumień światła bezpośrednio na wyeksponowany blat.

Wykończenie – ściany, podłogi

Do wyznaczania poszczególnych stref wykorzystuje się również detale konstrukcyjne. Przykładem niech będzie nie do końca wyburzona ściana. Jej przedłużenie może symbolicznie rozgraniczać kuchnię od salonu, a pozostałość zakrywa przed oczyma w nim przebywających osób miejsce, gdzie usytuowany jest zlewozmywak. Wyznaczać granice może też posadzka, a dokładnie miejsce styku różnych jej rodzajów (parkietu z kuchenną ceramiką podłogową). Podobnie z dywanem, którego krańce zakreślają strefę wypoczynku. W przypadku ścian możliwy jest również dobór odmiennych kolorów, na jakie są pomalowane. Poszczególne strefy możemy wyznaczać też dzięki użyciu różnych tonacji barwnych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Symboliczny podział przestrzeni w mieszkaniu