Produkty

Szczypce Segera – opis kolekcji

Szczypce Segera – opis kolekcji

Szczypce Segera należą do grupy narzędzi ręcznych. Posiadają konkretne przeznaczenie i najczęściej służą fachowcom. Jak prezentuje się kolekcja szczypiec Segera i czym się one charakteryzują?

szczypce SegeraSzczypce Segera – do czego służą?

Szczypce Segera, a właściwie szczypce do pierścieni Segera, znajdują zastosowanie w przemyśle, mechanice i motoryzacji podczas montażu oraz demontażu elementów takich jak pierścienie osadcze sprężynujące (zwanych pierścieniami Segera). Części te są powszechnie stosowane w konstrukcji maszyn, gdzie chronią np. łożyska, tuleje czy tarcze przed przesunięciem osiowym. Specjalnie zaprojektowane szczypce Segera pozwalają na łatwe założenie lub zdjęcie wąskich pierścieni, a jednocześnie minimalizują ryzyko ich zniszczenia. Ich użycie polega na włożeniu końcówek szczypiec w otwory pierścieni i na zaciśnięciu rączek. Pozwala to na łatwe wyjęcie pierścienia z kanalika, w którym się znajduje.

Różne rodzaje szczypiec Segeraszczypce

Szczypce Segera stanowią grupę narzędzi, wśród których znajdziemy modele o odmiennej konstrukcji i przeznaczeniu. Podział prezentuje się następująco:

- szczypce Segera wewnętrzne proste,
- szczypce Segera wewnętrzne wygięte,
- szczypce Segera zewnętrzne proste,
- szczypce segera zewnętrzne wygięte.

Szczypce wewnętrzne przeznaczane są do pracy z pierścieniami osadczymi wewnętrznymi, natomiast zewnętrzne – do pracy z pierścieniami zewnętrznymi. Podział szczypiec na proste i wygięte wynika natomiast ze sposobu, w jaki uformowane są ich części robocze. Ponieważ każdy z modeli szczypiec Segera przyda się w innych okolicznościach, warto zaopatrzyć się we wszytki z nich.

Czy wiesz, że…

Szczypce Segera wewnętrzne cechują się najczęściej smuklejszą budową, która ułatwia manewrowanie nimi, natomiast zewnętrzne mogą być większe i bardziej masywne. Modele proste sprawdzają się podczas pracy z łatwo dostępnymi pierścieniami, z kolei wygięte (pod kątem 90 lub 45 stopni) posłużą w sytuacji, gdy pierścienie i ich otwory są słabo widoczne.

mini szczypce SegeraSzczypce Segera – wybór

Poza różnicami w przeznaczeniu i ukształtowaniu części roboczych szczypiec do pierścieni Segera, narzędzia te mogą charakteryzować się również innymi cechami. Dostępne są przede wszystkim w różnych rozmiarach, dzięki którym możemy dostosować je do konkretnych prac, a także powstają z odmiennych materiałów. Ich ostrza wytwarza się przeważnie ze stali węglowej, jednak na rynku znajdziemy również modele ze stali chromowo-wanadowej pokrytej niklem. Wykorzystanie tak solidnych surowców nadaje szczypcom trwałość i odporność na uszkodzenia. Modele dodatkowo wzmocnione doskonale sprawdzają podczas pracy przy dużych obciążeniach.

Należy również wspomnieć o rękojeści, która stanowi integralny element wszystkich rodzajów szczypiec, również szczypiec Segara, i której jakość decyduje o komforcie i wygodzie operowania narzędziem. Odpowiednie wyprofilowanie rączek to tylko jeden z wymogów stawianych szczypcom Segera – powinny być on również pokryte powłoką antypoślizgową, która umożliwi pewny chwyt narzędzia i pozwoli na precyzyjne posługiwanie się nim.

Co ciekawe, wśród szczypiec do pierścieni Segera można znaleźć również narzędzia wyposażone w wymienne głowice. Dzięki temu, zaopatrując się w jeden produkt, poradzimy sobie z montażem bądź demontażem różnych pierścieni osadczych – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czym jest pierścień Segera i gdzie go zastosujesz?

Czym jest pierścień Segera i gdzie go zastosujesz?
Pierścień osadczy sprężynujący, zwany również pierścieniem Segera, to niewielkie akcesorium o szerokim spektrum zastosowań – jest ono używane za...
Czytaj więcej

Szczypce - rodzaje, zastosowanie i zalety

Szczypce - rodzaje, zastosowanie i zalety
Szczypce należą do najbardziej powszechnych narzędzi ręcznych. Mogą nam posłużyć do uciskania, zgniatania, zaginania, kształtowania, a także cięcia ró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Szczypce Segera – opis kolekcji