Produkty

Szlifierka mimośrodowa Erbauer – opinie eksperta

Szlifierka mimośrodowa Erbauer – opinie eksperta

Szlifierka mimośrodowa to niezwykle przydatne urządzenie w przydomowym warsztacie. Pozwala na szlifowanie płaskiej lub zakrzywionej powierzchni. Test szlifierki mimośrodowej – o czym należy pamiętać i jaki model wybrać?

Przejdź do następnych akapitów:

Szlifierka mimośrodowa – opinie i pierwsze wrażenie po zakupie

Szlifierka Erbauer – opinie na temat nowego sprzętu zaczynam kształtować już po otwarciu opakowania. Urządzenie jest zapakowane w kartonowe pudełko, w którym umieszczono torbę ze szlifierką. Etui wykonane jest ze wzmocnionej i usztywnianej pianki, która ma za zadanie chronić delikatne elementy maszyny. Materiałowe opakowanie zamykane jest na suwak. Posiada dwie krótkie rączki, które można połączyć za pomocą rzepa. U podstawy zamocowano cztery gumowe elementy ochronne, które zapobiegają szybkiemu zużyciu się, przetarciu i ubrudzeniu opakowania. Całość wygląda bardzo schludnie i sprawia wrażenie solidnie zapakowanego sprzętu.

test szlifierki

Jak na szlifierkę, maszyna jest stosunkowo lekka – waży niecałe 2 kg i jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo ją przetransportować w dłoni. Wraz z etui i dodatkowym wyposażeniem pełny zestaw waży ok. 2,5 kg. W etui znajduję 3-metrowy przewód zasilający, 3 arkusze papieru ściernego o średnicy 125 mm i różnych gramaturach, pojemnik na pył i adapter wyciągania pyłu. Całość wykonana jest z solidnego tworzywa sztucznego i utrzymana w zielono-czarnej kolorystyce. Główne przyciski – wyłącznik i nastawnik prędkości są w kontrastowym, czerwonym kolorze.

szlifierka w opakowaniu

kategoria - szlifierki mimośrodowe

Test szlifierki mimośrodowej – obszary zastosowania i najbardziej przydatne funkcje

Test szlifierki mimośrodowej przeprowadzam na podstawie charakterystyki urządzenia i różnych znanych mi rodzajów jej zastosowania. Szlifierka mimośrodowa służy do czyszczenia i wstępnego wygładzania powierzchni. Traktowana jest jako bardzo wszechstronne urządzenie, ponieważ nadaje się do zróżnicowanych rodzajów nawierzchni i płaszczyzn w różnym nachyleniu.

Wielu fachowców decyduje się na szlifierkę oscylacyjną. W tym przypadku jednak trudno osiągnąć tak gładką powierzchnię, jak w przypadku szlifierki mimośrodowej. Przy dłuższej pracy mogą też pozostawać trudne do usunięcia rysy. Szlifierka mimośrodowa łączy dwa rodzaje ruchów – oscylacyjny i okrężny. W ten sposób powstaje tzw. ruch zacierający, a przy zastosowaniu bardzo drobnego papieru – niemal idealnie gładka struktura.

Urządzenie można wykorzystać do szlifowania drewna, metalu i niektórych powierzchni, wykonanych ze sztywnych i twardych tworzyw sztucznych. Szlifierka mimośrodowa przyda się podczas usuwania starych powłok malarskich z drewnianych drzwi lub mebli. Pozwoli na wyczyszczenie starego stołu przed ponownym zabezpieczeniem go lakierem lub olejem do drewna. Z jej użyciem odnowisz stare, przetarte schody lub oczyścisz dokładnie powierzchnię podłogi.

Ciekawym zastosowaniem jest możliwość polerowania lub czyszczenia za pomocą szlifierki karoserii samochodowej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich nakładek i wybraniu właściwego trybu pracy szlifierka mimośrodowa pozwala na dokładne naniesienie warstwy ochronnej preparatu lub wypolerowanie specjalistyczną pastą niewielkich rys i zadrapań. Proces ten wymaga jednak pewnego doświadczenia i precyzji w posługiwaniu się maszyną.

szlifierka mimośrodowa Erbauer

Szlifierka mimośrodowa Erbauer – opinie po testach, a specyfikacja techniczna

Test szlifierki chciałbym przeprowadzić w oparciu o specyfikację techniczną producenta. Producent zakłada, że urządzenie jest przeznaczone do różnego rodzaju prac związanych ze szlifowaniem i oczyszczaniem powierzchni. Nie jest to nic zaskakującego. Szlifierka mimośrodowa pozwala na wygładzanie wielu płaszczyzn pod zróżnicowanym kątem. Dzięki możliwości wykorzystania pojemnika na pył i adaptera wyciągu pyłu, prace związane z usuwaniem starej powłoki z remontowanych mebli jestem w stanie przeprowadzić nawet w domu. Pomagają ograniczyć ilość brudu i kurzu w mieszkaniu i spowalniają proces zużywania się papieru ściernego. Oczywiście – nie mogę zakładać, że brudu wcale nie będzie – będzie go jednak zdecydowanie mniej. Niestety mocowanie akcesoriów jest dość słabe i po dłuższym czasie użytkowania może się zniszczyć, a elementy służące uchwyceniu kurzu mogą zacząć odpadać.

szlifierka mimośrodowa Erbauer - parametry techniczne

Mocowanie papieru ściernego odbywa się przy użyciu rzepu. To szybka i prosta metoda umieszczania papieru na tarczy polerującej, która stanowi najpowszechniejsze rozwiązanie. Ułatwia szybkie zdejmowanie i zakładanie nowego arkusza. Podczas prac konserwatorskich i wykończeniowych liczy się dobór odpowiedniego rodzaju papieru ściernego i jego grubości do wykończanego materiału.

Papier gruboziarnisty o gramaturze poniżej 80 służy do usuwania farb i lakierów, przygotowania wstępnego chropowatych powierzchni. Papiery w zakresie 80–120, czyli średnioziarniste, to szlifowanie licowe i wygładzanie drobnych nierówności. Wszystkie papiery powyżej 180 to materiały drobnoziarniste i używa się ich do wykańczania prac, usuwania plam z zaprawy, wody czy innych substancji, które powierzchniowo wniknęły w strukturę drewna.

Kabel zasilający ma 3 metry. To wystarczająca długość, która pozwala na wygodne operowanie narzędziem. Wyłącznik główny wyróżnia się kolorystycznie i prosto go obsługiwać. Podobnie nastawnik prędkości – to czerwone pokrętło, które z niewielkim oporem pozwala na manipulowanie siłą i tempem pracy podczas szlifowania. W głowicy znajdują się odpowietrzniki, które zapewniają właściwy przepływ powietrza i sprzyjają odpowiedniemu chłodzeniu maszyny.

recenzja szlifierki Erbauer

Ważne, aby podczas pracy używać dobrej jakości materiałów. Nie należy wykorzystywać arkuszy papieru, które wystają poza stopę. Pojemnik na pył i adapter montuje się za pomocą odpowiednich przycisków i dźwigni zwalniającej. Trzeba jednak na nie uważać, by nie złamać delikatnego plastiku. Podczas pracy należy też kontrolować stan zabrudzenia i wypełnienie pojemnika na pył, aby kurz nie uszkodził wewnętrznego mechanizmu.

Szlifierka mimośrodowa – test urządzenia

Przystępuję do gruntownego sprawdzenia urządzenia. Test szlifierki przeprowadzę na starym i nieco zniszczonym stole, który wykorzystuję do codziennej pracy zamiast biurka. Mebel w całości jest wykonany z litego drewna. Nogi i podstawa stołu powstała z drewna pokrytego dekoracyjnymi spękaniami i nie wymaga odświeżenia. Prezentuje się nadal elegancko i wpływa na atrakcyjny wygląd mieszkania.

szlifowanie stołu

Gorzej w przypadku mocno eksploatowanego i używanego blatu, który pierwotnie został pokryty bejcą i lakierem. Z powodu intensywnego użytkowania pojawiły się na nim liczne plamy, zarysowania i skazy. W jego środkowej części pozostał ślad po gorącym kubku herbaty. Mimo podstawowych zabiegów kosmetycznych stół nie wygląda dobrze, dlatego postanowiłem usunąć z niego wierzchnią warstwę i pomalować na nowo. Chcę wybrać kolor, który lepiej będzie komponować się z pozostałymi meblami, które mam w domu.

Przystępuję do działania, by przekonać się, jak działa moja szlifierka mimośrodowa. Test poprzedzam dokładnym umyciem blatu w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń. Następnie zaczepiam arkusz papieru ściernego o odpowiednio grubej gramaturze i  podłączam szlifierkę do źródła prądu. Użycie papieru gruboziarnistego pozwoli mi zetrzeć zasadniczą warstwę ochronną drewna. W drugim etapie, gdy drewno jest już prawie czyste, zmieniam papier na drobniejszy i próbuję dopracować wąskie i trudno dostępne przestrzenie, a także usunąć ewentualne rysy na powierzchni drewna.

szlifierka mimośrodowa opinie

Aby jak najdokładniej wykonać zadanie, muszę podejść z urządzeniem do stołu z różnych stron i ustawić szlifierkę pod różnym kątem. W celu precyzyjnego zakończenia pracy zmniejszam także moc pracy i siłę obrotów. Najmniejsze detale i szczegółowe elementy muszę dopracować ręcznie, przy użyciu niewielkiego arkusza papieru.

Na koniec całość przecieram wilgotną szmatką i czekam, aż powierzchnia wyschnie. Teraz mogę przystąpić do pokrycia całości nową warstwą ochronno-dekoracyjną. Pokój, w którym pracowałem, nie wygląda na zbytnio zakurzony, ale stan czystości będę w stanie ocenić dopiero po kilku godzinach, gdy ewentualny nadmiar pyłu opadnie i osiądzie na meblach. Długość kabla była wystarczająca i nie musiałem używać dodatkowych przedłużaczy. Mimo że szlifierka jest dość lekka, swobodne manewrowanie nią przy drobnych elementach sprawiało mi pewne trudności i wolałem wyczyścić je ręcznie.

szlifierka w akcji

Szlifierka mimośrodowa – opinie na temat konserwacji

Konserwacja urządzeń mechanicznych wpływa na ich żywotność i jakość pracy. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku maszyn, które wymagają smarowania, uzupełniania olejów i płynów lub osuszania. Szlifierka mimośrodowa nie wymaga zbyt skomplikowanej konserwacji – wystarczy regularne przecieranie urządzenia wilgotną szmatką. Niezwykle ważne jest właściwe usunięcie kurzu i pyłu, który może dostawać się do wnętrza maszyny i pogarszać jakość działania.

Kolejny istotny element to właściwa eksploatacja – trzeba używać odpowiednich arkuszy papieru ściernego do szlifierki, ich wielkość powinna być dokładnie dopasowana do średnicy tarczy. Nie należy pracować z wykorzystaniem papieru, który się zużył i nie spełnia właściwie swojej funkcji. Powinieneś też pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika na pył. To podstawowe zabiegi, a bez pamiętania o nich możesz doprowadzić do zniszczenia szlifierki i nie uzyskać pozytywnego rozpatrzenia gwarancji. Staraj się także używać oryginalnych części wymiennych, gdyż tylko w ten sposób masz pewność, że całość uda się ze sobą połączyć i urządzenie będzie działać właściwie.

Stosunek jakości do ceny

Szlifierkę mimośrodową Erbauer kupiłem w Castoramie za 248 zł. Uważam, że jest to normalna, typowa cena za tego rodzaju urządzenie. Wraz z zakupem otrzymuję dwuletnią gwarancję – to także standard w przypadku tego rodzaju urządzeń budowlano-remontowych. Mam jednak nadzieję, że urządzenie posłuży mi zdecydowanie dłużej.

W podobnej cenie mogę kupić inne szlifierki tej samej klasy. Mógłbym zainwestować w szlifierkę oscylacyjną, jednak koszty byłbym w stanie ograniczyć jedynie o kilkadziesiąt złotych. Ponieważ szlifierka mimośrodowa pozwoli mi na wykonanie wielu prac w domu i ogrodzie, a dzięki zastosowanym dwóm metodom rotacji, mniej prac jestem zmuszony wykonać ręcznie, wolę zapłacić na początku więcej i cieszyć się nieograniczoną swobodą użytkowania.

Na etapie dalszej eksploatacji jedynym kosztem, jaki ponoszę, jest koszt zakupu nowych arkuszy papieru ściernego. Cena użytkowania szlifierki jest naprawdę niewysoka. Szkoda, że elementy wymienne, takie jak pojemnik na pył, są wykonane z delikatnego tworzywa i wymagają precyzyjnego zapinania – obawiam się, że podczas bardziej zaawansowanych prac lub chwili nieuwagi mogę uszkodzić je, lub zniszczyć, a wymiana na nowe będzie niemożliwa.

Podsumowanie

Szlifierka Erbauer – opinie na temat produktu próbowałem wyrobić sobie zarówno podczas pracy z urządzeniem, jak i dzięki dokładnemu obejrzeniu przedmiotu. To dość standardowe urządzenie polerująco-czyszczące, które nie wymaga dodatkowych urządzeń i przy odrobinie wprawy, pozwala na wykonanie wielu napraw i renowacji. Dużo zależy od umiejętności osoby, która używa szlifierki oraz sposobu jej użytkowania.

ocena szlifierki mimośrodowej Erbauer

Szlifierka posiada standardowe rozwiązania, jeśli chodzi o zamocowanie papieru ściernego i sposób zasilania. Prace konserwatorskie opierają się zasadniczo na usuwaniu nadmiaru pyłu i kurzu po skończonej pracy. To zabrudzenia niemożliwe do uniknięcia, gdy bierzesz pod uwagę prace renowacyjne. Ścieranie starej powłoki farby lub lakieru jest wygodne i szybkie do wykonania. Zabiegi związane z polerowaniem i odświeżaniem karoserii samochodowej mogą wymagać większego doświadczenia i wymagają od użytkownika wprawy. Warto je powierzyć doświadczonej ekipie specjalistów. Szlifierka to dobry zakup za przystępną cenę – jeśli chcesz mieć w domu pomoc i skuteczny sprzęt do prowadzenia drobnych prac naprawczych lub dekoracyjnych, szlifierka mimośrodowa sprawdzi się wyśmienicie!

kategoria - szlifierki mimośrodowe

wizytówka Roberta - recenzent

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szlifierka mimośrodowa – czym się cechuje i do czego ją wykorzystamy?

Szlifierka mimośrodowa – czym się cechuje i do czego ją wykorzystamy?
Szlifierka mimośrodowa to funkcjonalne i wielofunkcyjne narzędzie, które świetnie sprawdzi się w przydomowym warsztacie podczas wykonywania dro...
Czytaj więcej

Jak szlifować różne materiały?

Jak szlifować różne materiały?
Czy to w czasie remontu domu, czy w trakcie majsterkowania, mamy do czynienia z koniecznością oszlifowania powierzchni różnych materiałów. I chociaż c...
Czytaj więcej

Czym wypolerować powierzchnie z metalu i drewna

Czym wypolerować powierzchnie z metalu i drewna
Polerowanie powierzchni metalowych i drewnianych można wykonać we własnym zakresie, pracując ręcznie. Jednak kiedy materiału do obróbki jest dużo, o w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Szlifierka mimośrodowa Erbauer – opinie eksperta