Produkty

Szlumbergera jako nietypowy, ozdobny kaktus

Szlumbergera jako nietypowy, ozdobny kaktus

Hodowla roślin domowych daje nam możliwość dekorowania naszego mieszkania ozdobnymi kwiatami nawet w czasie panującej na dworze zimy. W związku z tym zajmujemy się pielęgnacją roślin pochodzących z egzotycznych krajów, których okres kwitnienia przypada na czas, kiedy nasze rodzime kwiaty czekają na wiosnę, aby osiągnąć pełnię swojej krasy. Tak jest ze szlumbergerą, która dodaje naszemu otoczeniu kolorytu w czasie mroźnych dni.

Szlumbergera, zwana też zygokaktusem, grudnikiem, raczkiem, epifilum zimowym oraz kaktusem bożonarodzeniowym, stanowi doskonałą dekorację mieszkania, która pełnię swoich wdzięków osiąga w okresie zimowym. W związku z tym cieszy się dużą popularnością wśród osób tęskniących za wiosną oraz barwnymi kwiatami w ogrodzie oraz domu. Nie jest to jednak roślina tak łatwa w hodowli, jak inne rodzaje kaktusów, zatem przed jej zakupem należy się zastanowić, czy na pewno chcemy się zajmować jej uprawą. Pielęgnacja nie jest co prawda skomplikowana, jednak wymaga systematyczności oraz uwagi.

SzlumbergeraKupując szlumbergerę zwróćmy uwagę na stan jej pąków oraz kwiatów. Jeśli chcemy, aby dekorowała ona nasze mieszkanie podczas konkretnego wydarzenia, wybierzmy roślinę z rozwiniętymi kwiatami. Jeżeli zaś chcemy cieszyć nią nasze oczy jak najdłużej, wówczas zdecydujmy się na wersję z pąkami. Stopniowo będą się one otwierały, wypuszczając kwiaty o intensywnej barwie.

Roślinę można zasadzić w zwykłej ziemi, jednak zdecydowanie lepiej oraz efektowniej wyrasta z ziemi torfowej. Kaktus jest światłolubny, lecz nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie słońca. W pokoju na parapecie można go delikatnie ukryć pod większą rośliną, natomiast jeśli latem wynosimy go do ogródka, posadźmy go w cieniu niewielkiego krzewu.

W przeciwieństwie do większości roślin z rodziny kaktusów, szlumbergera wymaga regularnego podlewania. Woda jest potrzebna zawsze wtedy, kiedy ziemia zaczyna być sucha. Warto do niej dodać kilka kropel nawozu, który przyspieszy wzrost rośliny. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością wody, bowiem wówczas na powierzchni liści mogą pojawić się pasożytnicze grzyby. Od sierpnia do momentu, w którym powinny pojawić się pąki, podlewamy kaktus dużo skąpiej, Donicagdyż potrzebuje on czasu przesuszenia, aby w imponujący sposób zakwitnąć. Kiedy już pojawią się pączki, starajmy się nie przenosić rośliny w inne miejsce, gdyż może zrzucić wszystkie kwiaty, przez co stracimy naszą zimową dekorację.

Po okresie kwitnienia warto podciąć kaktusa, odcinając z każdej łodygi dwa ostatnie liście. Taki zabieg sprawi, że w przyszłym sezonie szlumbergera będzie gęstsza oraz urodzi większą ilość kwiatów.

Istnieje mnóstwo odmian tej rośliny, różniących się wielkością i przede wszystkim kolorem kwiatów. W związku z tym będziemy mogli wybrać taką, która najskuteczniej udekoruje nasze mieszkanie. Wszystkie szlumbergery hoduje się w podobny sposób, jednak przed zakupem warto zorientować się czy roślina nie posiada specjalnych wymagań, jak przykładowo szlumbergera exotica, która do właściwego rozwoju potrzebuje lekko kwaśnego podłoża.

Data publikacji: 06.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szlumbergera jako nietypowy, ozdobny kaktus