Produkty

Sztuka życia i aranżacji – czyli minimalizm w natarciu

Sztuka życia i aranżacji – czyli minimalizm w natarciu

Minimalizm to jednocześnie pewien styl aranżacji, trend oraz filozofia życia. Jest doskonałą alternatywą dla coraz powszechniejszego konsumpcjonizmu i świetnym sposobem na tanie i estetyczne wykończenie wnętrz.

białe otwarte przestrzenieZałożenia minimalizmu

Minimalizm jest swoistą filozofią, której założeniem jest zaspakajanie tylko najbardziej podstawowych potrzeb. Jest alternatywą dla konsumpcyjnego stylu życia. Chodzi w nim nie tyle o wszelkie ograniczanie się, ile o realizowanie potrzeb przemyślanych i wynikających z naszego wnętrza. Jako minimaliści ograniczamy więc celowo konsumpcję wielu dóbr na rzecz świadomego przeżywania każdej chwili naszego życia. Skrajni minimaliści pozbywają się nieomal wszystkiego, a cały dobytek mieszczą w jednej walizce, z którą mogą zawsze wyruszyć w świat. Inni, minimaliści bardziej umiarkowani, żyją wygodnie, lecz w umiłowaniu prostoty, jakości i wolności. Odrzucają wszystko, co nie jest dla nich naprawdę ważne. W kontekście minimalizmu często mówimy o porządkowaniu, wyrzucaniu czy ograniczaniu ilości posiadanych rzeczy. Jednakże to jedynie etap na drodze zmierzającej  do realizowania minimalistycznego stylu życia.

Minimalizm w aranżacjach wnętrz

Powiedzenie, że mniej znaczy – więcej będzie w minimalistycznym wystroju bardzo trafne. Obowiązują w takich aranżacjach proste, geometryczne formy, umiar, czystość, biel oraz szarość. Jako główne urozmaicenie, występować tu może jedynie przełamanie tego porządku kontrastowym, mocnym kolorem. Minimalizm – to styl, który stawia na przestronność, spokój i harmonię. Do niedawna był popularny jedynie w krajach Skandynawii. Obecnie uznany został prawie na całym świecie za wiodący trend w designie. Następuje w tym stylu zdecydowany odwrót od przepychu, zdobień i wszelkich zbędnych elementów. Całość wyposażenia wnętrz oraz dodatki mają pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe.

Klimat aranżacji

minimalizm w łazienceMinimalistyczny klimat wnętrza osiągamy tworząc w nim swoistą harmonię. Wszystkie elementy, takie jak meble, oświetlenie, drzwi, okna i inne dodatki musimy do siebie doskonale dopasować. Jak podpowiadają nam architekci wnętrz – warto łączyć proste formy geometryczne wykonane np. ze szkła czy stali z materiałami naturalnymi (bawełną, wikliną, bambusem). Meble nie powinny zawierać elementów odkrytych, żebyśmy mogli stworzyć przestrzeń wolną od bibelotów i zbędnych dekoracji. 

W minimalizmie powinny być też obecne spore, jasne przestrzenie np. duży salon otwarty na jadalnię lub kuchnię. Potęguje to wrażenie surowego, prostego wnętrza wypełnionego jedynie najpotrzebniejszymi meblami, takimi jak np. wygodna kanapa, pufy, szklany stół i oryginalna lampa. Powinniśmy unikać w takich wnętrzach zbyt dużej różnorodności barw, pozostając głównie przy bieli, beżu czy szarości. Możemy ewentualnie przełamać te barwy np. przez czerń podłogi Jeżeli uznamy, że takie wnętrze jest dla nas jednak zbyt jednolite, zastosujmy soczyste, nasycone odcienie, np. pomarańczy, żółci czy czerwieni chociażby na jednej ze ścian, lub w postaci wybranego mebla (np. kanapy albo lampy). Znakomicie także będą pasowały do minimalizmu, abstrakcyjne obrazy, szczególnie te kolorowe i mocno kontrastujące z barwą ścian oraz wyposażenia.

Ascetyczne, minimalistyczne formy połączone z przestrzenią, dobrym nasłonecznieniem i ciekawym oświetleniem wraz z ocieplającymi barwnymi dodatkami, stworzą nam – wbrew pozorom – bardzo świeże i przytulne pomieszczenia.

Data publikacji: 09.07.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sztuka życia i aranżacji – czyli minimalizm w natarciu