Produkty

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować

Meble w pokoju dziecięcym możemy odnowić w różny sposób. Najczęściej korzystamy z tradycyjnych farb, ale warto pomyśleć także o naklejkach, okleinie, zabawnych uchwytach czy podłożach służących w przyszłości do twórczych zabaw. W artykule wskażemy oryginalne pomysły na wyposażenie pokoju dziecięcego przy niskim nakładzie finansowym.

Kreda typ M 12 szt. kolorowa
Kreda typ M 12 szt. kolorowa

Aranżując na nowo pokój dziecka, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby pomieszczenie było urządzone kreatywnie. Dobry pomysł oraz jego subtelna realizacja sprawią, że pomieszczenie nie tylko nabierze nowego wyrazu, ale również zachęci dziecko do twórczej aktywności. Jak szybko i ciekawie odświeżyć pokój dziecka?

Dzieci uwielbiają malować po ścianach!

Kiedy mówimy o odświeżeniu pomieszczenia, pierwsze przychodzi nam na myśl malowanie. Nic w tym dziwnego. Czyste ściany bardzo mocno wpływają na estetykę wnętrza. Dobrze dobrane kolory tych powierzchni oddziałują na nasze samopoczucie.

Płaskie powierzchnie ścienne mogą pełnić funkcję tablicy. Wystarczy, że jedną z nich przemalujesz farbą tablicową. Dziecko będzie mogło po niej malować, stawiać pierwsze litery alfabetu czy utrwalać dodawanie oraz odejmowanie. Tablica może być także tzw. mapą myśli, na której dziecko będzie zapisywać wszystko, co chciałoby utrwalić w swojej pamięci.

Farba tablicowa szybko wysycha. Nakłada się ją łatwo i można ją stosować bezpiecznie w każdym pomieszczeniu. Na rynku znajdziemy farby tego typu nie tylko w kolorze czarnym. To jednak tylko jedna z propozycji. Inną może być produkt z właściwościami magnetycznymi. Taka farba stworzy z naszej ściany tablicę, do której za pomocą magnesów będzie można mocować kartki papieru z rysunkami dziecka oraz samodzielnie stworzonymi sentencjami.

Te dwa produkty: farba tablicowa i magnetyczna, rozwijają wyobraźnię dziecka i co ważne, mocno personalizują wnętrze. Dziecko zyskuje bardzo praktyczną przestrzeń do tworzenia oryginalnych kompozycji. Ponadto może je też dowolnie modyfikować, bez obawy o to, że zniszczy ścianę.

Okleina Gekkofix Beech pale nature 67,5 cm
Okleina Gekkofix Beech pale nature 67,5 cm

Kolejnym przykładem wykończenia ściennego mogą być naklejki oraz inne dekoracje. Takimi drobnymi elementami możemy udekorować powierzchnię np. dookoła kontaktów, tak aby dziecku było je łatwiej zlokalizować np. po zmroku. Naklejki mogą mieć właściwości fluorescencyjne.

Uwaga!

Farby fluorescencyjne to bardzo ciekawy pomysł na dekorację sufitu dziecka. Migoczące gwiazdki uprzyjemnią maluchowi wieczory i delikatnie rozświetlą pomieszczenie, jednocześnie nie utrudniając zasypiania.

Zabawa na podłodze jest najlepsza

Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, uwielbiają uczyć się, bawić i wykonywać różne inne czynności na podłodze. Na niej często też zasypiają. Nie powinniśmy zatem pomijać jej podczas odświeżania pokoju dziecięcego.

Dobierając materiały dekorujące podłogę, zwracajmy uwagę na dywany miękkie, dosyć ciemne i bezpieczne dla alergików. Miękki materiał zmniejszy ryzyko urazów podczas upadku, a jego ciemny kolor zminimalizuje konieczność częstego czyszczenia dywanu. Z kolei odpowiedni materiał wykonania uchroni dziecko przed wystąpieniem u niego alergii.

Możemy wybrać jeden, większy dywan, ale równie dobrze sprawdzi się zestaw kilku mniejszych produktów. Ważne, aby dywan znajdował się w okolicy łóżka, tak by dziecko bezpośrednio po wstaniu stąpało po ciepłej podłodze.

Uwaga!

Jeśli nasze dziecko jest fanem samochodowych wyścigów, wybierzmy dla niego dywan, na którym rozrysowana jest ulica z ostrymi zakrętami oraz krzyżówkami. Będzie on wówczas pełnił nie tylko funkcję dekoracji, ale również praktycznej zabawki.

Miara zwijana stalowa 19 mm x 5 m
Miara zwijana stalowa 19 mm x 5 m

Drzwi, które umożliwiają twórcze myślenie dziecka

Drzwi stanowią ważny element wyposażenia każdego pomieszczenia. I w pokoju dziecka warto im zatem nadać dodatkowe funkcje aniżeli tylko wytyczanie granic jego prywatnej przestrzeni. Na klasycznych drzwiach możemy zamocować haczyki, na których dziecko będzie mogło umieścić swój plecak, szlafrok lub akcesoria do zabawy. Drzwi możemy także okleić, przemalować farbą tablicową lub zamocować na nich korkową tablicę. Możliwości dekoracyjnych jest naprawdę wiele.

Jeśli przy wykańczaniu wnętrz mamy wątpliwości co do tego, jakie drzwi wybrać, zawsze stawiajmy na ten model, który ma elementy przeszklenia oraz jest wykonany z naturalnego, niemalowanego drewna. Dlaczego? Podczas słonecznego dnia promienie słońca będą wpadać do pomieszczenia, tworząc w nim przyjemną aurę. Naturalne drewno dziecko będzie mogło natomiast wraz z rodzicem przemalować. To przecież niezwykle satysfakcjonujące dla malucha, kiedy ma on wpływ na to, jak w końcowej fazie prezentuje się jego pokój.

Wyposażenie – stare-nowe, odmienione

Aby szybko odświeżyć wyposażenie, ważna będzie zmiana dotychczasowego układu mebli. Podpytajmy dziecko, czy chciałoby, aby łóżko znajdowało się w innym miejscu. A może brakuje mu szafki na zabawki lub któryś z segmentów jest zupełnie nieużytkowany? Jeśli dziecko uzna, że aktualny rozkład wszystkich mebli nie jest dla niego atrakcyjny, rozpocznijmy od wyniesienia ich poza pomieszczenia.

Wiertarko-wkrętarka z udarem Black & Decker 18 V
Wiertarko-wkrętarka z udarem Black & Decker 18 V
Okleina Gekkofix Walnut Deep 45 cm
Okleina Gekkofix Walnut Deep 45 cm

Następnie sukcesywnie dokładajmy kolejne meble, aż uznamy, że w pokoju znajduje się już wszystko, co aktualnie będzie potrzebne. Takie szybkie przemeblowanie pokoju pozwala na odnalezienie w nim nowych możliwości. Stare meble, ale w nowym ułożeniu, są bardziej atrakcyjne i szybko okazuje się, że mogą nam posłużyć jeszcze przez kilka lat.

Jeśli pomimo zmiany ułożenia mebli kompozycja dalej wydaje się być niespójna czy niepełna, zastosujmy jeszcze jeden trik. Przemalujmy fronty mebli lub przymocujmy do nich zupełnie nowe uchwyty.

Farby pozwalają na szybką i bardzo efektowną renowację mebla. Ani się obejrzymy, jak dębowe drewno zamieni się w białe segmenty w stylu rustykalnym.

Czy wiesz, że...?

Proste, utrzymane w neutralnych kolorach wyposażenie, łatwiej będzie można poddać metamorfozie. A ta z pewnością będzie konieczna podczas
dorastania dziecka. Pierwsze meble wystarczą na kilka lat, potem trzeba je wymienić albo przerobić – przemalować, inaczej zestawić. Im elastyczniejsza
będzie aranżacja, tym nam, rodzicom, łatwiej będzie dopasowywać wyposażenie do aktualnych trendów i upodobań dziecka.

Dodatki – praktyczne i ładne

Dodatki to zawsze kluczowe elementy aranżacji wnętrz, które pozwalają wnieść do pomieszczenia zupełnie inną stylistykę.

Dobierając dodatki, zwróćmy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na ich praktyczne funkcje. Świetnymi dodatkami, i jednocześnie takimi, które wykorzystamy w trakcie codziennego porządkowania wnętrza, będą pudła – dziecko może do nich wrzucić np. swoje zabawki. Podpisane pudełka pozwolą szybko odszukać potrzebne przedmioty.

Równie istotnym elementem będącym dodatkiem do pokoju dziecka będzie oświetlenie. Mała lampka przy łóżku ułatwi zasypianie, a lampka biurkowa – naukę. Warto dobierać te detale w taki sposób, by pochodziły z jednej serii oraz gamy kolorystycznej. Im więcej spójnych elementów, tym kompozycja jest łatwiejsza do okiełznania.

Porada eksperta:

Z liczbą dekoracyjnych elementów trzeba postępować ostrożnie. Natłok kolorów na meblach i tkaninach spotęgowany jeszcze bogactwem nowoczesnych zabawek może być męczący i stwarzać wrażenie chaosu.

Data publikacji: 21.07.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet
Palety są materiałem wykonania wielu domowych i ogrodowych sprzętów, a ich sporządzenie będzie sprawdzianem dla każdego, kto chce zajmować się majster...
Czytaj więcej

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację
Decydując się na zmianę domowych posadzek, najczęściej wymieniamy je na nowe – wiąże się to zarówno z koniecznością przeprowadzenia większego remontu,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szybkie odświeżenie wyposażenia w pokoju dziecka – jakie triki i materiały zastosować