Produkty

Tanie dekoracje, które odmienią wnętrze

Tanie dekoracje, które odmienią wnętrze

Bez stylowych dekoracji nasze mieszkania wydają się chłodne i bezosobowe. Nawet wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu zwykle zawierają elementy typowo dekoracyjne. Spośród bogatej oferty ozdobnych przedmiotów trudno jednak wybrać takie, które zupełnie odmienią nasze przestrzenie, będą dobrze się prezentowały, a przy tym będą w przystępnej cenie. Oto nasze propozycje na niskobudżetowe ozdoby domu.

kwiatki jako ozdoba, dekoracje kwiatoweOryginalne realizacje typowych dekoracji

Elementy ozdobne, które goszczą w wielu domach, to często ramki na zdjęcia, świeczniki, donice, fototapety czy tkaniny występujące w postaci zasłon czy tapicerki meblowej. Nie musimy jednak inwestować w drogie przedmioty, by uzyskać w naszym wnętrzu estetyczny efekt.

Zamiast kupować ramki na zdjęcia, możemy wykorzystać same fotografie, które przymocujemy do ściany na planie wybranego i wyznaczone wcześniej kształtu. W ten sposób stworzymy fotogalerię, która z pewnością przyciągnie uwagę odwiedzających nas osób. Tego typu dekorację możemy rozplanować także na styku dwóch prostopadłych ścian – na każdej z nich znajdzie się symetryczna względem drugiej cześć całej kompozycji. Wykorzystanie w tym celu narożnika jest tutaj wysoce oryginalną koncepcją.

Bez wątpienia tym, co wprowadza najwięcej życia do naszych wnętrz, są żywe rośliny. Jeśli mamy w sobie żyłkę ogrodnika i lubimy dbać o kwiaty, możemy zaopatrzyć się w niedrogie, małe okazy, które pod naszym okiem będą stopniowo wzrastać. W zależności od gatunku, możemy także skorzystać ze szczepek, które pobierzemy od dorosłych roślin znajdujących się u znajomych czy rodziny. Pozostaje tylko kwestia doniczek, w których ulokujemy nasze sadzonki. W tej roli sprawdzą się zarówno słoiki, jak i puszki czy plastikowe butelki. Odpowiednio oczyszczone i udekorowane, będą stanowiły nietypową dekorację, której nie odczuje nasza kieszeń.

Świeczniki to bardzo dekoracyjne przedmioty, które same w sobie pełnią ozdobną funkcję, ale ich piękno w pełni uwidacznia się wtedy, gdy zapalamy w nich świeczkę. Na rynku znajdziemy wiele świeczników, ale możemy także wykonać je sami. Znów posłużą do tego stare słoiki, ale także szklanki czy butelki. Świeczniki możemy także wykonać, odlewając z gipsu niewielkie, kwadratowe formy, w których zatopimy popularne tealighty, a właściwe jedynie ich obudowy bez woskowego wkładu. Po usztywnieniu odlewów wystarczy pomalować je na dowolny kolor lub udekorować prostymi wzorami.

Zamiast kupować drogie nierzadko fototapety czy obrazy, możemy wykorzystać w ich roli tkaniny. Wieszanie dużych połaci materiału na ścianie w zastępstwie typowej tapety jest już od pewnego czasu często spotykanym pomysłem. Wystarczy dobrać odpowiedni wzór i gatunek tkaniny i zamocować na ścianie. W ten sposób możemy odmienić nasze wnętrze nie do poznania, a co więcej, z łatwością wrócimy do dawnego wystroju, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Fragmenty tkanin umieszczone w ramach doskonale posłużą także jako nietypowe – bo utkane – obrazy.

Starocie po liftingu

Jak już wyżej wspomnieliśmy, aby otrzymać ciekawe i niedrogie dekoracje, warto posłużyć się tym, co znajdziemy w naszych domach, garażach czy piwnicach. Drugie życie szczególnie łatwo tchnąć w stare słoiki – więcej sposobów na ich wykorzystanie znajdziecie tutaj. Jednak w naszych wnętrzach sprawdzi się także wiele innych, pozornie bezużytecznych już akcesoriów. Będą one nie tylko estetycznie się prezentować, ale i służyć nam swoją funkcjonalnością. Co możemy wykorzystać, by wnieść do mieszkania powiew świeżości?ramki, foto, obraz

Przede wszystkim ogromne pole do popisu mamy w przypadku starych mebli. Te, które zalegają w czeluściach strychów i piwnic możemy łatwo odmienić, chociażby przez odmalowanie. Szafki czy komody są idealnym materiałem do wypróbowania na nich techniki decoupage`u – fantazyjne, papierowe wzory dodadzą im uroku oraz zupełnie nowego charakteru. Nawet niewielki sekretarzyk z dyskretną dekoracją jest w stanie wprowadzić do pomieszczenia świeżości.

Tym, co sprawdzi się idealnie w roli funkcjonalnej ozdoby, będą także wszelkiego rodzaju skrzynie. Po poddaniu ich niezbędnej renowacji, możemy zbić je w salonowy stolik, na środku którego znajdzie się otwór, w którym umieścić możemy chociażby jedną z naszych dorodnych roślin. Natomiast połączone w pionie utworzą oryginalny regał, oferujący wiele dodatkowego miejsca do przechowywania naszych książek, gadżetów czy innych drobiazgów.

Równie przydatne będą stare kartony. Wystarczy okleić je dekoracyjnym papierem, np. do pakowania prezentów. Tak przygotowane pudła doskonale zastąpią kartony, które możemy kupić w wielu sklepach. Ich atrakcyjny wygląd umożliwi ustawienie ich na półkach regałów czy w innych widocznych miejscach.

 

Data publikacji: 17.05.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykorzystać antyramę?

Jak wykorzystać antyramę?
Dekorowanie mieszkania jest zadaniem satysfakcjonującym i pozwalającym na spersonalizowanie każdego pomieszczenia. Dużą rolę w tym procesie mogą odegr...
Czytaj więcej

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu
Sztuka rozmieszczania obrazów w domu nie jest trudna, ale wymaga znajomości paru zasad. Dzięki ich zastosowaniu pokój może wydać się prz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?
O dekoracji wnętrz myślimy już podczas ich wykańczania, jednak nie zawsze etap ten pozwala na uzyskanie efektu, o jakim marzymy. Znakomicie w roli ozd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Tanie dekoracje, które odmienią wnętrze