Produkty

Tapeta – nietypowe zastosowania

Tapeta – nietypowe zastosowania

Tapeta to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych, jakie stosujemy w naszych domach. Zdobimy nią głównie ściany, gdyż do nich jest ona przeznaczona. Warto jednak zauważyć, że tapety możemy zastosować także do stworzenia dekoracji innego typu. Oto nasze propozycje.

dekoracja gwiazdki z tapetyStare-nowe meble

Tapeta doskonale nadaje się do odświeżania mebli bądź oryginalnego dekorowania ich jednolitej powierzchni. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie tapety w roli okładziny meblowej – wybraną szafkę czy komodę możemy po prostu okleić dopasowanym do jej wielkości fragmentem tapety.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest udekorowanie tapetą tylnych ścianek regałów. Możemy w tym celu wykorzystać pozostałości po jednej tapecie lub po kilku w różnych wzorach – te sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nasze otwarte regały podzielone są na mniejsze, prostokątne półki.

Tapeta jest także świetnym materiałem, który możemy wykorzystać przy dekorowaniu mebli metodą decoupage`u. W ten sposób jesteśmy w stanie diametralnie odmienić wizerunek frontów meblowych czy blatów stolików. Wystarczy wybrana tapeta, klej do decoupage`u oraz werniks, który nada odnowionej powierzchni stosownego blasku.

Tapetą możemy skutecznie ozdobić także inne elementy wyposażenia, np. parawany czy zagłówek łóżka. W ten sposób uzyskamy wygląd przedmiotów, którego nie znajdziemy w żadnym innym domu.

Stół na dwa sposoby

Stołowy blat to idealna powierzchnia, na której tapeta sprawdzi się jako nietypowa ozdoba. Jeśli blat naszego stołu wykonany jest z drewna, możemy zastosować tu wyżej wspomniany decoupage. W tym celu posłużymy się fragmentem tapety dokładnie pokrywającym cały blat bądź powycinamy poszczególne wzory – na przykład kwiaty czy figury geometryczne. Nawet niewielki detal, jaki pojawi się na drewnianym blacie, będzie stanowił miłą dla oka odmianę.

Tapeta posłuży także do urozmaicenia szklanej tafli blatu. Wystarczy podkleić ją od spodu, by stół nabrał zupełnie nowego wizerunku. Nie straci przy tym nic ze swojej funkcjonalności, gdyż tapeta zabezpieczona warstwą szkła nie będzie w żaden sposób uniemożliwiała czy utrudniała codziennych czynności.

Arkusz tapety sprawdzi się także, jeśli nasze biurko chroni np. cienka płyta pleksi. Podobnie jak w przypadku szkła, możemy umieścić pomiędzy nią a powierzchnią biurka ozdobny, dopasowany fragment tapety i delikatnie podkleić go w kilku miejscach. Co więcej, dekoracje tego typu możemy łatwo i szybko zmienić lub powrócić do oryginalnego wizerunku naszych mebli.

Wiszące dekoracje

Pozostałości po tapecie mogą także posłużyć jako materiał do oprawienia w ramy. Większy lub mniejszy fragmenty wycinamy (możemy zdecydować się na oryginalne kształty) i naklejamy na tekturze, a następnie umieszczamy w ramie lub antyramie.

Innego rodzaju ozdobę otrzymamy, gdy z arkusza tapety wydzielimy prostokąt. Jego krótsze boki nawijamy na niewielkie drewniane kołki lub wzmacniamy listewkami – dzięki nim tapeta nie będzie się zwijać w rulon ani nieestetycznie wyginać. Pozostaje już tylko zamocowanie w górnej części sznurka lub tasiemki, która umożliwi zawieszenie dekoracji na ścianie.

Drobiazgitapeta winylowa w kwiatki

Wykorzystanie tapety może być pomysłem na wykonanie podkładek pod kubki, talerzy czy materiału na ciekawy abażur. Tutaj mamy duże pole do popisu – nie tylko, jeśli chodzi o wybór wzoru tapety, ale także metodę pracy. Fragment papieru możemy bowiem poskładać tak, by stworzył harmonijkę. Po rozwinięciu wystarczy już jedynie skleić oba brzegi tapety. Możemy także owinąć nią znaleziony w sklepie szkielet abażuru. Innym sposobem jest wycinanie z tapety małych form lub zwijanie jej w niewielki rurki – w obu przypadkach liczne elementy przytwierdzamy ściśle do powierzchni abażuru.

Data publikacji: 19.11.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach
Zieleń to symbol równowagi. Nie od dziś wiadomo, że zieleń we wnętrzach uspokaja i dodaje sił. Jak wkomponować ten kolor do swojego mieszkania?...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Tapeta – nietypowe zastosowania