Produkty

Tapetowanie – jak wykonać je w estetyczny i trwały sposób?

Tapetowanie – jak wykonać je w estetyczny i trwały sposób?

Tapety należą do jednych z najchętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Pozwalają w szybki sposób zmienić wystrój wnętrza i nadać mu określony charakter. Dużą ich zaletą jest fakt, że możemy ułożyć je samodzielnie. Jaką tapetę wybrać, jak przygotować podłoże i jakie narzędzia będą nam potrzebne do pracy? – odpowiedzi na te pytania zamieszczamy poniżej.

Tapeta winylowa Grace 6550-20 na flizelinie
Tapeta winylowa Grace 6550-20 na flizelinie

Tapety – zalety i możliwości wykorzystania

Tapety, jakie dziś oferują nam ich producenci, to produkty o zróżnicowanych parametrach. Różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale także fakturą, kolorystyką czy deseniem. Duża różnorodność sprawia, że tapetę dopasowaną do swoich upodobań znajdzie dziś każdy z nas – wybranie tapety do sypialni, salonu, przedpokoju czy nawet kuchni nie będzie stanowiło najmniejszej trudności. Dzięki tapecie szybko pokryjemy nieestetycznie prezentujące się powierzchnie ścian i ozdobimy pomieszczenia, osiągając w nich zaplanowany efekt. To jednak niejedyne zalety tapet. Należy także pamiętać, że w zależności od wybranego produktu materiał ten pomoże nam również w zniwelowaniu nierówności ścian. Jeśli zdecydujemy się na produkt zmywalny, będziemy także mogli łatwo utrzymać w czystości pokrytą nimi powierzchnię. A ta ostatnia może być rożnego rodzaju – choć tapetę najczęściej stosujemy na ścianie, sprawdzi się również np. na drzwiach czy meblach.

Pasy tapety możemy dowolnie docinać, pokrywając nimi całą wysokość ścian lub jedynie ich część – w ten sposób stworzymy np. lamperię. Możliwości wykorzystania tapet są więc na tyle szerokie, że warto uwzględnić wykorzystanie tego materiału wykończeniowego w swoim mieszkaniu.

Warto wiedzieć:

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz tapety nierzadko wykorzystywane są podczas odnawiania starych mebli. Możemy okleić nimi fronty szafek, tylne ścianki regałów czy siedziska taboretów i krzeseł. Sprawdzą się także w roli oryginalnych obrazków oprawionych w ramki.

Tapeta papierowa Wall 020786W
Tapeta papierowa Wall 020786W

Rodzaje tapet

Wśród tapet wyróżnić można produkty o rożnym zastosowaniu – często wynika ono z wykorzystanych do ich produkcji materiałów. Wpływają one również na możliwość stosowania poszczególnych okładzin w pomieszczeniach, w których panują niesprzyjające warunki, takie jak podwyższona temperatura czy duża wilgotność powietrza. Oto jakiego typu tapety mamy do wyboru i w jakich pomieszczeniach możemy je wykorzystać:

Tapeta papierowa wyprodukowana z kilku warstw papieru, który – zanim umieścimy pasy na ścianie – musi zostać nasączony klejem. Taka tapeta sprawdzi się w salonie, sypialni czy w domowym gabinecie.

Tapeta flizelinowa – zwana inaczej włókninową. Jej spodnia warstwa wykonana jest z włókniny poliestrowej (czyli flizeliny). Od zwykłej tapety papierowej rożni się tym, że nie wymaga smarowania klejem, a jej bryty nie rozciągają się na skutek wilgoci. Występuje w wersji winylowej lub papierowej i jest wyjątkowo prosta w aplikacji. Umożliwia zakrycie niedoskonałości podłoża, poprawia także izolacyjność akustyczną i termiczną ścian.

Tapeta winylowa Salma 455205 na flizelinie
Tapeta winylowa Salma 455205 na flizelinie

Tapeta winylowa – tego typu tapeta charakteryzuje się gładką i zmywalną powierzchnią pokrytą winylem. Możemy więc zetrzeć z niej zabrudzenia, a możliwość taka przyda się szczególnie w pokoju dziecięcym, przedpokoju czy korytarzu. Tego rodzaju produkt warto również zastosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza – np. w kuchni czy łazience. Jeśli zdecydujemy się na produkt spieniony, będziemy mogli ukryć dzięki niemu niewielkie wady podłoża.

Tapeta z włókna szklanego – wykorzystane do jej produkcji włókna szklane sprawiają, że tapeta ta jest wyjątkowo wytrzymała. Jest trudno zapalna, odporna na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo tuszuje nierówności powierzchni. Nadaje się także do malowania. Znajdzie zastosowanie w kuchni, jak również w takich miejscach jak korytarze, hole czy biura.

Tapeta raufaza – pozwala na zatuszowanie niedoskonałości podłoża – jego nierówności, drobnych ubytków lub pęknięć. Składa się z kilku warstw papieru, pomiędzy którymi znajduje się warstwa wiórków drewna. Od ich wielkości i kształtu zależy struktura samej tapety. Jej zaletą jest możliwość wielokrotnego malowania.

Warto wiedzieć:

Tapeta typu raufaza najczęściej występuje w kolorze białym. Możemy jednak z łatwością nadać jej dowolny kolor – w tym celu wykorzystajmy farbę przeznaczoną do malowania ścian, np. emulsyjną, lateksową lub lateksowo-akrylową.

Klej do tapet

Równie ważnym jak sama tapeta produktem, który jest niezbędny podczas aplikowania dekoracyjnych brytów na ścianie, jest klej. Jego wybór ma duże znaczenie dla efektownego i trwałego mocowania tapety. Wśród dostępnych produktów wyróżnić można preparaty uniwersalne, a także przeznaczone do tapet specjalnych. Pierwsze z nich wykorzystamy do tapet papierowych, drugie będą natomiast niezbędne w przypadku okładzin winylowych.

Warto wiedzieć:

Kleje do tapet różnią się wytrzymałością, dlatego należy dobrać je odpowiednio do grubości tapety. Oprócz klejów typu normal i special dostępne są także środki typu direct – są one przeznaczone do tapet flizelinowych i nakładamy je wyłącznie na ścianę.

Klej do tapet Metylan Special Instatnt 200 g
Klej do tapet Metylan Special Instatnt 200 g

Narzędzia do tapetowania

Przygotowanie niezbędnych narzędzi pozwoli nam na komfortową pracę oraz zagwarantuje, że jej efekt spełni nasze oczekiwania. Oto co będzie nam potrzebne:

- wiadro na klej,
- wiaderko lub miska z wodą oraz gąbka,
- drabinka, schodki,
- szczotka do tapet,
- nożyk uniwersalny,
- pędzel ławkowiec do nakładania kleju,
- wałek z gumy, packa z tworzywa sztucznego bądź szmatka,
- ewentualnie stół do tapetowania.

Szczotka do tapet Befaszczot 6
Szczotka do tapet Befaszczot 6

Przygotowanie podłoża pod tapetę

Aby tapeta dokładnie przylegała do oklejanej nią powierzchni, podłoże wymaga właściwego przygotowania. Powinno być ono gładkie, czyste oraz suche. Jeżeli więc pokrywa je warstwa farby, konieczne jest jej umycie. W przypadku powłoki z farby olejnej warto także zmatowić ją papierem ściernym, co zwiększy przyczepność kleju.

Ściany otynkowane należy zagruntować około 24 godziny przed planowanym przyklejaniem tapety, natomiast przegrody wykonane z płyt gipsowo-kartonowych koniecznie wymagają nałożenia szpachlówki i wyszlifowania.

Naprawy będą wymagały także wszelkie ubytki w dekorowanym podłożu – braki tynku należy uzupełnić zaprawą, pamiętając, by w pierwszej kolejności usunąć wszystkie ruchome jego części.

Jeśli z kolei wybrana przez nas tapeta ma zastąpić starą, niezbędne będzie zerwanie dawnej powłoki ze ściany.

Przygotowanie tapety

Aby usprawnić tapetowanie, warto wcześniej dokonać pomiarów oklejanej powierzchni i odciąć z rolki kolejne pasy. Rozwiązanie takie sprawdzi się wtedy, kiedy wybrany przez nas produkt nie posiada powtarzającego się wzoru. W innym wypadku będziemy musieli zadbać o odpowiednie dopasowanie rysunków z poszczególnych odciętych brytów. Najbezpieczniej będzie więc docinać je w miarę postępu prac. Pamiętajmy też, by do odmierzonej długości doliczyć kilka centymetrów zapasu.

Warto wiedzieć:

Decydując się na tapetę z raportem, czyli z powtarzającym się motywem, warto zaopatrzyć się w nieco większą ilość tapety niż wynika to z naszych obliczeń. Konieczność dokładnego dopasowania do siebie wzorów z poszczególnych pasów okładziny może skutkować zwiększonymi stratami materiału.

Klej Diall do podklejania tapet 75 ml
Klej Diall do podklejania tapet 75 ml

Przygotowanie tapety będzie w niektórych przypadkach obejmowało również naniesienie na przycięte bryty kleju – za pomocą pędzla ławkowca nakładamy przygotowane wcześniej spoiwo na spodnią stronę brytu, kierując się od środka do jego brzegów. Następnie oba boki zaginamy do środka, ale nie dociskamy.

Jeśli tapeta nie wymaga smarowania klejem (np. fizelinowa), będziemy musieli nanieść go na oklejane podłoże i dopiero następnie przystępujemy do przytwierdzania tapety.

Układanie tapety

1. W miejscu, w którym zaczniemy przyklejanie pasów, wyznaczamy pionową linię, która pomoże nam w prostym przymocowaniu pierwszego fragmentu okładziny – jego brzeg powinien pokrywać się z zaznaczonym pionem.

2. Rozwijamy jeden z brzegów pierwszego brytu i przykładamy go do górnej części ściany – pozostawiamy jednak ok. 2 cm odstępu od sufitu. Dociskamy tapetę do podłoża i wygładzamy szczotką lub szmatką, pozbywając się pęcherzyków powietrza.

Warto wiedzieć:

Podczas wygładzania i wyrównywania tapety wykonujemy ruchy prowadzące od środka brytu ku jego brzegom.

3. Rozwijamy dolną część brytu i przytwierdzamy do ściany. Przytrzymujemy jednocześnie przyklejony górny fragment, by nie dopuścić do jego ześlizgnięcia się. Dociskamy dolną część do ściany i również wygładzamy. W taki sam sposób postępujemy także z kolejnymi brytami, mocując je na styk z poprzednio przytwierdzonym pasem.

Warto wiedzieć:

Miejsca, w których łączą się poszczególne bryty, należy dodatkowo wygładzić za pomocą gumowego wałka bądź pacy. Dzięki temu staną się niemal niewidoczne. Jeśli wybraliśmy tapetę z dekoracyjnymi tłoczeniami, wykorzystajmy w tym celu miękką szmatkę, która nie uszkodzi faktury okładziny.

4. Ostatnim etapem pracy będzie usunięcie nadmiaru tapety – zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze. Czynność tę wykonujemy odpowiednio wcześnie, tak aby klej nie zdążył zaschnąć. W obu miejscach nadmiar okładziny zaginamy, by wyznaczyć linię ciecia. Fragment w górnej części ściany delikatnie od niej odklejamy, a następnie nożyczkami usuwamy jego nadmiar. Pozostałą część przytwierdzamy z powrotem do podłoża. Odcinając zbędną część na styku z listwą przypodłogową, lepiej będzie nam skorzystać z ostrego nożyka oraz stalowej szyny, wzdłuż której poprowadzimy ostrze. Nożyk powinniśmy trzymać jednak w poziomie, by nie podrzeć nasiąkniętej klejem tapety.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Tapeta do malowania – wady i zalety

Tapeta do malowania – wady i zalety
Tapety do malowania to świetny pomysł na odświeżenie naszych pomieszczeń. Docenią je szczególnie Ci, którzy często dokonują wnętrzarskic...
Czytaj więcej

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?
Kolory ścian wpływają nie tylko na nastrój panujący w pomieszczeniu, ale również na samopoczucie osób w nim przebywających. Jak d...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.12.2016
poradnik bardzo praktyczny, krok po kroku wyjaśnia co trzeba robić, mi się przydał niezwykle, dzięki

Ocena i komentarz dla:

Tapetowanie – jak wykonać je w estetyczny i trwały sposób?