Produkty

Triki usprawniające malowanie

Triki usprawniające malowanie

Malowanie to podstawowy zabieg, na który decydujemy się podczas wykańczania nowych wnętrz czy też odświeżania starszych pomieszczeń. By ułatwić sobie ten proces, wystarczą proste, domowe sposoby. Co sprawia, że użycie pędzla czy wałka jest bardziej funkcjonalne?

przybory do malowaniaPrzygotowanie pędzla

Kiedy posiadamy stary, zesztywniały pędzel, niekoniecznie musimy się udawać do sklepu po nowy. Możemy go łatwo odświeżyć, zanurzając na pół godziny w gorącym occie i myjąc dokładnie wodą z mydłem. Aby podczas malowania uchronić samą rączkę pędzla przed zbytnim zabrudzeniem, możemy natomiast nałożyć na nią plastikową osłonę, w której wykonamy pasujący otwór, np. z kubka po kawie. Ochronimy wówczas zarówno rękojeść, jak i rękawiczki.

Przygotowanie puszki z farbą

Podczas malowania za pomocą pędzla częstym problemem jest skuteczne zamaczanie go w puszce z farbą. Aby uniknąć rozchlapywania farby wokół naczynia, wystarczy umieścić na puszce gumkę recepturkę i o nią wycierać pędzel, pozbywając się nadmiaru. Dzięki temu nie pobrudzimy zbytnio także samej puszki.

Przygotowanie wałka

Nawet jeśli zamierzamy użyć do malowania nowego wałka, powinniśmy dokładnie oczyścić go z kurzu, nitek oraz pozostałych zabrudzeń, aby te nie tworzyły grudek na malowanej powierzchni. Luźnych włókien możemy się pozbyć za pomocą dłoni, którą dokładnie przesuniemy wzdłuż wałka, ale zdecydowanie skuteczniejsza będzie rolka do czyszczenia ubrań. Jeśli mamy zaś do czynienia z resztkami starej farby na brzegach użytkowanego już narzędzia, powinniśmy przyciąć je nożyczkami.

Przygotowanie kuwety

Do użycia wałka niezbędna będzie z kolei kuweta malarska. Aby uniknąć jej każdorazowego mycia, możemy obłożyć ją na czas malowania folią aluminiową. Po zakończeniu pracy wystarczy zdjąć folię i wyrzucić do kosza, a kuweta pozostanie czysta.

Zabezpieczenie drobnych elementów

Podczas malowania ścian czy ościeżnic drzwiowych wyjątkowo kłopotliwe mogą być wszelkie drobne elementy, takie jak śrubki. Jeśli uprzednio posmarujemy je wazeliną, będziemy mogli swobodnie pokryć je farbą, którą z łatwością usuniemy po wyschnięciu wraz z warstwą wazeliny.pędzel ławkowiec

Odświeżenie starej taśmy malarskiej

Do zabezpieczenia wielu innych elementów niezbędna będzie nam natomiast taśma malarska. I tutaj jednak nie jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego produktu, nawet jeśli stary wyjątkowo ciężko rozwinąć. Sposobem, który rozwiązuje ten problem, jest umieszczenie taśmy na 10-15 sekund w mikrofalówce.

Dekorowanie ścian

Kiedy pokryjemy już dokładnie powierzchnię ściany za pomocą wałka, możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny przy użyciu tradycyjnej miotły słomianej. Wystarczy, że jej twardym włosiem precyzyjnie przejedziemy po powierzchni. Taki efekt jest szczególnie polecany do wnętrz utrzymanych w stylu retro, ale może sprawdzić się również w bardziej nowoczesnych pomieszczeniach.

Data publikacji: 18.12.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pędzle przemysłowe – zastosowanie

Pędzle przemysłowe – zastosowanie
Zbiór podstawowych narzędzi służących do prac wykończeniowych zawiera w sobie również pędzle przemysłowe, których użyć można zami...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?
Malowanie mieszkania stanowi część składową wielu remontów. Jest ono na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie. Często jednak zapominamy o tym...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Triki usprawniające malowanie