Produkty

Układanie płytek ceramicznych

Układanie płytek ceramicznych

Dokładność ułożenia płytek ceramicznych na ścianie i podłodze w dużej mierze zależy od dokładności ich wykonania. Jednak dobry glazurnik zanim zacznie je układać sprawdzi wymiary, krzywizny i odpowiednio posortuje płytki.

kładzenie płytki ceramicznej na ścianie, glazurnikZanim płytki zostaną ułożone, warto na sucho z ołówkiem w ręku zaplanować ich rozmieszczenie, przebieg fug i usytuowanie urządzeń w pomieszczeniu. Ma to ogromny wpływ na ostateczne wrażenie estetyczne. Daje poczucie, że we wnętrzu wszystko jest na swoim miejscu, starannie przemyślane i wykonane.

Rozmieszczenie płytek
Najlepiej byłoby, aby długość ściany lub podłogi była dokładną wielokrotnością płytki (razem z fugą). Rzadko się to jednak zdarza. Dlatego w narożach powinny się znaleźć całe płytki, a docięte w miejscach mniej widocznych. Na ścianie pełne płytki powinny się znaleźć u góry, a docięte – u dołu.
Warto unikać bardzo wąskich docinek. Nie tylko ze względów estetycznych. Takie małe elementy nie trzymają się dobrze ściany. Czasem możliwe jest wyeliminowanie docinek przez zastosowanie płytek dekoracyjnych oraz odpowiednie zwiększenie lub zmniejszenie szerokości spoiny. 
Jeśli format płytek na ścianie i podłodze jest ten sam, warto spróbować tak je rozplanować, żeby wszystkie fugi się schodziły. Jest to jednak zadanie dość trudne i nie w każdym wnętrzu da się je wykonać. Jeśli mijanie się fug będzie bardzo razić, można odmiennie ułożyć płytki na sąsiadujących ze sobą płaszczyznach, na przykład – prosto na ścianie, a w karo na podłodze.

Sposoby układania płytek
Płytki można układać na wiele sposobów. Często jednak wzór lub faktura powierzchni narzuca kierunek ich rozmieszczania. Wówczas zamontowanie jednej z płytek inaczej – odwrotnie lub obrócenie o 90° - sprawi, że będzie wyraźnie widoczna. 

Układ prosty. Jest najczęściej stosowany. Fugi w tym układzie tworzą krzyże. Ten sposób jest najczęściej stosowany. Warto jednak pamiętać, że naroża w pomieszczeniu powinny mieć idealnie 90°. Inaczej płytki trzeba będzie docinać w klin. Do układu prostego należy kupić płytki z 5% zapasem. 

Układ karo. Siatka fug jest ustawiona pod kątem 45° w stosunku do ścian. Zapas płytek wynosi aż 15%.glazura w łazience

Układ mijankowy. Kolejne rzędy płytek są przesunięte względem siebie; jeśli przesunięcie wynosi pół długości płytki, mówimy o ułożeniu w cegiełkę. Do takiego układu potrzeba 10% płytek więcej.

Układ mieszany. Duże płytki układa się w połączeniu z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach. 

Układ modularny. Polega na łączeniu płytek o różnych formatach – wymiar większej płytki jest wielokrotnością mniejszej (stąd słowo moduł). 

Sposoby układania płytek można łączyć i mieszać, uzyskując ciekawe efekty. Wykorzystując dodatkowo płytki dekoracyjne i inserty  z tej samej kolekcji można podkreślić strefy funkcjonalne w pomieszczeniach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.06.2015
ja układam w karo zawsze! to jest najłatwiejszy sposób, bo nawet jak się coś przesunie, to w zasadzie tego nie widać. ludzie zawsze unikają karo, bo trzeba docinać kafelki, ale powiedzcie mi - w którym układzie nie trzeba? zawsze coś zostaje!

Ocena i komentarz dla:

Układanie płytek ceramicznych