Produkty

Układanie płytek ceramicznych - różne sposoby

Układanie płytek ceramicznych - różne sposoby

Dokładność ułożenia płytek ceramicznych na ścianie i podłodze w dużej mierze zależy od jakości ich wykonania. Jednak dobry glazurnik, zanim rozpocznie kładzenie płytek ceramicznych, sprawdzi wymiary, krzywizny i odpowiednio posortuje kafle. Jeśli natomiast chcesz się tym zająć samodzielnie, dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe układanie płytek ceramicznych.

Przejdź do następnych akapitów:

Zanim płytki zostaną ułożone, warto na sucho z ołówkiem w ręku zaplanować ich rozmieszczenie, przebieg fug i usytuowanie urządzeń w pomieszczeniu. Ma to ogromny wpływ na ostateczne wrażenie estetyczne. Daje poczucie, że we wnętrzu wszystko jest na swoim miejscu, starannie przemyślane i wykonane.

Układanie płytek ceramicznych – rozmieszczenie 

Najlepiej byłoby, aby długość ściany lub podłogi była dokładną wielokrotnością płytki (razem z fugą). Rzadko się to jednak zdarza. Dlatego w narożach powinny się znaleźć całe płytki, a docięte w miejscach mniej widocznych. Na ścianie pełne płytki powinny się znaleźć u góry, a docięte – u dołu.

Warto unikać bardzo wąskich docinek. Nie tylko ze względów estetycznych. Takie małe elementy nie trzymają się dobrze ściany. Czasem możliwe jest wyeliminowanie docinek przez zastosowanie płytek dekoracyjnych oraz odpowiednie zwiększenie lub zmniejszenie szerokości spoiny. 

Jeśli format płytek na ścianie i podłodze jest ten sam, warto spróbować, tak je rozplanować, żeby wszystkie fugi się schodziły. Jest to jednak zadanie dość trudne i nie w każdym wnętrzu da się je wykonać. Jeśli mijanie się fug będzie bardzo razić, można odmiennie ułożyć płytki na sąsiadujących ze sobą płaszczyznach, na przykład – prosto na ścianie, a w karo na podłodze.

Planując samodzielne układanie płytek ceramicznych, warto wspomóc się gotowymi systemami wyrównywania. Taki system zawiera specjalne kliny i klipsy wielokrotnego użytku. Pozwalają one nie tylko wypoziomować kafle, ale również idealnie równo ułożyć je względem siebie.

Zobacz także: Jasna podłoga – gdzie sprawdzi się najlepiej?

ukladanie-plytek-ceramicznych

Układanie płytek ceramicznych – sposoby

Płytki można układać na wiele sposobów. Często jednak wzór lub faktura powierzchni narzuca kierunek ich rozmieszczania. Wówczas zamontowanie jednej z płytek inaczej – odwrotnie lub obrócenie o 90° - sprawi, że będzie wyraźnie widoczna.

Układ prosty 

To najczęściej stosowany sposób układania płytek ceramicznych. Fugi w tym układzie tworzą krzyże. Warto jednak pamiętać, że naroża w pomieszczeniu powinny mieć idealnie 90°. Inaczej płytki trzeba będzie docinać w klin. Do układu prostego należy kupić płytki z 5% zapasem.

Układ karo

Siatka fug jest ustawiona pod kątem 45° w stosunku do ścian. Układanie płytek ceramicznych na ścianie w tym układzie wymaga zapasu glazury aż do 15%. 

Układ mijankowy

Kolejne rzędy płytek są przesunięte względem siebie; jeśli przesunięcie wynosi pół długości płytki, mówimy o ułożeniu w cegiełkę. Do takiego układu potrzeba 10% płytek więcej.

Układ mieszany

Duże płytki układa się w połączeniu z małymi, uzyskując efekt przesunięcia w obu kierunkach.  

Układ modularny

Polega na łączeniu płytek o różnych formatach – wymiar większej płytki jest wielokrotnością mniejszej (stąd słowo moduł). 

Sprawdź również: Układanie płytek – krok po kroku

ukladanie-plytek-ceramicznych

Sposoby układania płytek można łączyć i mieszać, uzyskując ciekawe efekty. Wykorzystując dodatkowo płytki dekoracyjne i inserty  z tej samej kolekcji można podkreślić strefy funkcjonalne w pomieszczeniach. Układanie płytek ceramicznych na podłodze może być równie efektowne co na ścianie, warto w tym przypadku pamiętać o wybraniu kafli antypoślizgowych.

Ile kosztuje fachowe układanie płytek ceramicznych? Cena końcowa zależy oczywiście od cennika konkretnej firmy, ale przyjmuje się, że średni koszt waha się w granicach 90-130 zł za m². Jest to kwota, którą należy zapłacić za montaż płytek ceramicznych z fugowaniem. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszt materiałów i przygotowania powierzchni.

Data publikacji: 26.11.2012
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Układanie płytek ceramicznych - różne sposoby