Produkty

Układanie płytek ceramicznych – jak uniknąć błędów?

Układanie płytek ceramicznych – jak uniknąć błędów?

Układanie płytek pozornie może wydawać się trudne. Jednak jeśli właściwie rozplanujemy sobie pracę, będziemy w stanie wykonać to zadanie samodzielnie.

układanie płytek ceramicznychPotrzebne materiały i narzędzia:

- płytki
- krzyżyki dystansowe
- poziomica/listwa pomiarowa
- wiertarka z mieszadłem
- klej do glazury
- packa zębata
- paca gumowa do fugowania
- szpachelka
- gumowy młotek
- ołówek
- grunt do ścian
- drewniana listwa (opcjonalnie)
- gąbka

Jak układać płytki?

Krok 1 – przygotowanie podłoża

Mocowanie płytek ceramicznych należy rozpocząć od wyrównania podłoża – musi być suche, czyste i odtłuszczone. Poziomicą sprawdzamy pion ścian, a potem gruntujemy powierzchnię. Następnie należy zadbać o wyznaczenie linii, od której będziemy układać płytki – szczególnie jeśli nie układamy ich na całej powierzchni ściany, a od pewnej wysokości. Gdy układamy płytki tylko na części ściany, to linię możemy wyznaczyć za pomocą drewnianej listwy, przykręcając ją do ściany (po skończonej pracy listwę demontujemy).

Krok 2 – przygotowanie i nakładanie kleju

Klej do glazury rozrabiamy w zimnej wodzie, mieszając go mieszadłem, które montujemy do wiertarki. (Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów klejów, dlatego najlepiej jest postępować według wskazówek producenta). Wiertarkę włączamy na małe obroty, nie używamy udaru. Małą ilość kleju możemy rozrobić ręcznie. Na podłoże nakładamy warstwę kleju przy pomocy szpachelki, rozprowadzamy go równo na powierzchni, a następnie zębatą packą tworzymy na nim bruzdy. Bruzdy muszą być tym większe, im większą mamy płytkę.

Uwaga! Specjaliści zalecają kłaść płytki od góry, dbając o to, by były rozmieszczone symetrycznie na całej szerokości ściany. Zapobiegnie to umieszczaniu ściętych płytek w górnej części powierzchni. Jeśli jednak powierzchnia nie jest idealnie równa bądź nie mamy silnego kleju, radzimy kłaść płytki od dołu bądź mocować je na drewnianej listwie.

glazura NinaKrok 3 – mocowanie płytek

Układamy pierwszą płytkę zgodnie z wytyczonymi liniami. Następnie przykładamy kolejne płytki na powierzchni pokrytej klejem. W przerwy między płytkami wkładamy krzyżyki dystansowe, pozwalające uzyskać równe odstępy między płytkami. Stopniowo, wraz z dokładaniem nowych płytek, usuwamy nadmiar kleju. Warto sprawdzać czy płytki układane są prosto i czy któraś zbytnio nie odstaje – służy do tego poziomica lub listwa pomiarowa. Jeśli płytki wystają, można dopasować je do pozostałych, delikatnie pukając w nie np. gumowym młotkiem. Płytki powinny być pokryte klejem w całości, zapobiega to późniejszemu pękaniu. Warto też zadbać o to, by docinane płytki były ułożone symetrycznie na obu bokach ściany – taki efekt osiągniemy, układając płytki od środka ściany na boki.

Uwaga! Kiedy ułożymy płytki na danej powierzchni, musimy wyjąć krzyżyki jeszcze przed zaschnięciem kleju.

Krok 4 – nakładanie fugi (spoinowanie)

Po 24 godzinach od mocowania płytek można nałożyć fugę na przestrzenie między płytkami, wyczyszczone uprzednio z resztek kleju. Grubość fugi zależy od wielkości krzyżyka dystansowego – warto pamiętać o tym już przy zakupie krzyżyków. Fugę rozrabiamy ręcznie w zimnej wodzie, stosując się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Zwróćmy uwagę na konsystencję fugi, musi rozprowadzać się swobodnie i zostawać w szczelinach. Fugę rozprowadzamy pod różnymi kątami, tak żeby wypełnić każdą szczelinę. Używamy do tego gumowej pacy. Po ok. 15 minutach od nałożenia nadmiar fugi usuwamy gąbką maczaną w wodzie. Po wyschnięciu całość przecieramy suchą szmatką, żeby usunąć resztki zaprawy i ślady po wodzie.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach
Duże czy małe, gładkie lub wzorzyste, układać w jodełkę czy w klasyczne linie – decyzji, które musisz podjąć wybierając kafelki na ścianę...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Układanie płytek ceramicznych – jak uniknąć błędów?