Produkty

Uniwersalne kolory ścian i podłóg i ich zalety

Uniwersalne kolory ścian i podłóg i ich zalety

Wykończenie podłóg i malowanie ścian to często podstawowe etapy wiosenno-letnich remontów mieszkań. O wyborze właściwych materiałów i ich kolorów decydują nie tylko nasze upodobania, ale też względy funkcjonalne – decydujemy się na to, co nie tylko nam się podoba, ale co także podkreśli zalety i zamaskuje wady naszego lokum. Jakie możliwości dają uniwersalne kolory ścian i dlaczego warto je stosować?

Kolory ścian i podłóg – trudny wybór

Jaki kolor ściany i podłogi wybrać? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie większość osób stojących przez wyzwaniem wykończenia lub wyremontowania domu lub mieszkania. Inspiracje, które znajdziemy w internecie, zachwycają pod każdym względem, lecz ich niezliczona ilość powoduje, że trudno nam podjąć decyzję co do wyboru jednej z nich. Co więcej, musimy brać pod uwagę także fakt, że to, co pięknie wygląda na zdjęciach, niekoniecznie sprawdzi się w naszym domu. Dopasowanie do siebie wszystkich elementów wystroju – w tym tych najważniejszych, czyli ścian i podłóg – okazuje się więc zadaniem niełatwym i wymagającym dokładnego zaplanowania.

Farba Colours Premium chłodny beż 2,5 l
Farba Colours Premium chłodny beż 2,5 l

Na jakie rozwiązanie możemy się zdecydować, by jak najbardziej ograniczyć ryzyko aranżacyjnego niepowodzenia? Osoby o niesprecyzowanym guście, stawiające pierwsze kroki w aranżacji wnętrz, a także wszyscy ci, którzy lubią częste zmiany, z pewnością docenią korzyści płynące z wykończenia pomieszczeń w uniwersalnych, neutralnych kolorach.

Kolory neutralne i uniwersalne

Kolory neutralne to takie, które w dużej mierze są barwami natury – zaliczymy do nich odcienie przypominające np. kolory kamieni, drewna, piasku, kości słoniowej czy słomy. Paletę kolorów neutralnych dopełniają także beże, biele, szarości, zielenie i wiele innych. Wszystkie z nich cechuje jednak to, że są przygaszone – nie są zbyt intensywne ani kontrastowe, co sprawia, że nie przykuwają naszego wzroku i nie męczą go. Kolory neutralne występują w wielu różnych odcieniach, a wśród nich znajdziemy zarówno odcienie jasne, jak i ciemne oraz pastelowe.

Uwaga!

Wszystkie kolory neutralne mają stonowany charakter, lecz nie wszystkie są tak samo uniwersalne. Odcienie ciemne i głębokie, chociaż doskonale sprawdzają się w wielu różnych aranżacjach wnętrz, nie będą dobrze wyglądały w pomieszczeniach o małym metrażu. W takich miejscach lepiej zastosować barwy jasne i pastelowe.

Farba lateksowa Colours Premium biała 10 l
Farba lateksowa Colours Premium biała 10 l

Zalety kolorów neutralnych

Barwy neutralne, jak już wyżej wspomnieliśmy, są stonowane - nie powodują więc dyskomfortu, który towarzyszy dłuższemu przebywaniu we wnętrzach wykończonych w zbyt jaskrawych kolorach. Z tego samego powodu są nieco mniej wyraziste i nie tworzą wyraźnych kontrastów. Dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy zależy nam na urządzeniu harmonijnego i spokojnego wnętrza. Kolejną z ich zalet jest fakt, że doskonale spełniają swoją rolę jako bezpieczne tło dla różnorodnych dekoracji – możemy wzbogacać je wzorami w bardziej wyrazistych kolorach albo dowolnie wymieniać dodatki we wnętrzach. Ponadto barwy neutralne nadają do większości wnętrz – ciemniejsze z powodzeniem ozdobią mieszkania i domy o dużej powierzchni, natomiast te jaśniejsze sprawdzą się także w kawalerkach. To właśnie one są najbardziej uniwersalne. Dodatkowo, odcienie neutralne są też świetną podstawą do tworzenia różnych aranżacji wnętrz. Możemy wykorzystać je do urządzenia mieszkania w stylu skandynawskim, minimalistycznym, prowansalskim, klasycznym czy retro – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Jeszcze jedną zaletą tego typu barw jest to, że mogą stać się bazą, którą dzięki odpowiednio dobieranych i zmienianych dodatków (bądź tapet czy naklejek) będziemy modyfikować w taki sposób, by odzwierciedlała nasze aktualne upodobania. Dotyczy to szczególnie kolorów jasnych, takich jak biały, kremowy, rozmyty szary czy beżowy, które perfekcyjnie współgrają z większością innych kolorów i eksponują oryginalne wzory.

Czy wiesz, że...?

Zastosowanie jasnych, neutralnych kolorów jest najbardziej uniwersalnym sposobem wykończenia wnętrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dowolnie zmieniać ich wygląd, uzupełniając je o jasne, ale też ciemne wzory i dekoracje. Ponadto jasne ściany z łatwością przemalujemy na inny kolor, gdy zechcemy diametralnie odmienić wystrój wnętrz.

Tapeta winylowa na papierze Maroco J95605
Tapeta winylowa na papierze Maroco J95605

Harmonia czy kontrast, czyli o wystroju wnętrz

Kolory ścian i podłóg możemy zestawiać ze sobą w różnorodny sposób. Jednym z nich jest stosowanie ich na zasadzie harmonii. W tym celu najlepiej wybrać jasne kolory farb do pomalowania ścian oraz jasne panele podłogowe, deski lub płytki podłogowe. Dlaczego? Tak wykończone monochromatyczne i jednolite wnętrze nie będzie przytłaczało, a nawet stanie się jaśniejsze i wizualnie większe. W przypadku połączenia ze sobą ciemnej podłogi i ciemnych ścian, wystrój salonu, sypialni czy każdego innego pomieszczenia (szczególnie niezbyt dużego) będzie nieatrakcyjny i zbyt przygnębiający. Jeśli chodzi o zestawienia oparte na zasadzie kontrastu obowiązuje następująca zasada: do jasnych ścian dopasowujemy podłogę w ciemniejszym kolorze bądź odwrotnie – ciemne ściany łączymy z jaśniejszą podłogą.

Neutralne barwy – zestawienia monochromatyczne

Jak już wspomnieliśmy, aranżacje monochromatyczne najlepiej opierać na jasnych odcieniach – z dużym prawdopodobieństwem unikniemy wtedy sytuacji, w której świeżo wyremontowany pokój, kuchnia bądź łazienka nie będą nam się podobać.

Gres szkliwiony Paradyż Chromatic 30 x 60 cm grafit 0,9 m2
Gres szkliwiony Paradyż Chromatic 30 x 60 cm grafit

Kremowe, beżowe, szarawe, siwe czy białe ściany doskonale współgrają z podobnie jasnymi podłogami drewnianymi bądź terakotą. Stworzoną w ten sposób bazę aranżacji możemy już dowolnie uzupełniać – mowa zarówno o dekoracyjnych akcentach na ścianach (np. w postaci fototapet, naklejek, napisów, plastrów drewna), jak i poszczególnych elementach wyposażenia. Co bardzo ważne, wszystkie dodatki i meble mogą być utrzymane w dowolnej kolorystyce – od subtelnych pasteli po odcienie jaskrawe, nasycone, ciemne, a nawet czarne. W zależności od tego wnętrze nabierze odpowiedniego charakteru – skandynawskiego, minimalistycznego, awangardowego, glamour albo klasycznego. Doskonałym rozwiązaniem będzie także wybór materiałów wykończeniowych, które będziemy mogli łatwo usunąć z powierzchni ścian, oraz mebli ze ściąganymi pokrowcami. Dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili je usunąć i wymienić na inne, kreując wnętrze o całkiem innej stylistyce – wszystko to bez potrzeby ponownego malowania ścian.

Czy wiesz, że...?

Aby uzyskać jasną podłogę, możemy zdecydować się na ułożenie na posadzce np. białej terakoty – kafelki nadają się szczególnie do kuchni, łazienki czy przedpokoju. We wnętrzach typu sypialnia i salon lepiej sprawdzą się jasne panele podłogowe lub prawdziwe deski – jeśli zależy nam na tym, by były jak najjaśniejsze, możemy zdecydować się na ich bielenie lub pomalowanie białą farbą kryjącą.

Panel podłogowy Krono Original Narrow Dąb Exclusive 1,90 m2
Panel podłogowy Krono Original Narrow

Warto poświęcić nieco miejsca samym meblom, które w neutralnym wnętrzu mogą przybierać różne formy i kolory. Wzorzysty i wielobarwny narożnik w salonie sprawdzi się w nim tak samo dobrze jak elegancka skórzana sofa. Meble do kuchni ustawione w jasnym otoczeniu mogą mieć naturalny kolor drewna bądź charakteryzować się jaskrawymi, nowoczesnymi odcieniami, np. fioletowym, zielonym lub turkusowym

Kontrasty z udziałem barw uniwersalnych

Jeden z ciemniejszych kolorów paneli podłogowych lub płytek będzie doskonale współgrał z jaśniejszymi ścianami. Takie wykończenie – mimo że oparte na kontraście – również będzie miało charakter uniwersalny. Posadzka w naturalnym kolorze drewna sprawdzi się w wielu stylizacjach przestrzeni, a jaśniejsze ściany będą tonowały jej głęboki odcień. Na ich tle sprawdzą się różnorodne dekoracje, dodatki i meble – podobnie jak w przypadku ścian o ciemniejszym i głębokim kolorze zestawionych z jasną podłogą. Możemy również zdecydować się na zastosowanie w jednym pomieszczeniu np. dwóch farb w różnych odcieniach. Wykończone w ten sposób pomieszczenie będzie nieco urozmaicone, ale wciąż przytulne i stonowane. W zależności od tego, które z wnętrz urządzamy w ten sposób, dobierzmy do niego poszczególne elementy wyposażenia i dodatki. Meble do kuchni mogą być utrzymane w dowolnej stylistyce i odcieniu. Sprawdzą się tu zarówno białe szafki w połączeniu z drewnianym blatem w odcieniu podobnym do koloru posadzki, jak i modele z fakturą drewna. Możemy także zdecydować się na wprowadzenie do kuchni bardziej wyrazistych kolorów i wyposażyć ją w meble zielone lub fioletowe o gładkich, połyskujących nowoczesnych frontach. Taki manewr sprawi, że kontrastów w kuchni będzie jeszcze więcej, jednak pomieszczenie wciąż będzie wyglądało dobrze – zestawienie jasnych i ciemnych barw neutralnych nie jest bowiem na tyle wyraziste, by wykluczać zastosowanie jaskrawych kolorów. Z tego powodu w innych pomieszczeniach wykończonych w ten sposób znajdą miejsce przyciągające oko poduszki dekoracyjne, jaskrawe wzory naścienne, zasłony czy dywan.

Tapeta winylowa Bohemia 945778 na flizelinie
Tapeta winylowa Bohemia 945778 na flizelinie

Uwaga!

Kolory neutralne można wprowadzić na ściany na różne sposoby. Sprawdzą się tu nie tylko farby, ale także inne materiały wykończeniowe, np. fototapety, tapety, naklejki ścienne, panele lub boazeria. Podobnie jeśli chodzi o posadzki – w tym przypadku do wyboru mamy np. panele, deski, terakotę, gres, beton albo wykładziny. W doborze materiałów wykończeniowych mamy dowolność – najważniejsze, by utrzymane były w odpowiedniej kolorystyce.

Data publikacji: 10.08.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Uniwersalne kolory ścian i podłóg i ich zalety