Produkty

Co to jest upcykling? Jak wykorzystać go w ogrodzie?

Co to jest upcykling? Jak wykorzystać go w ogrodzie?

Upcykling to nie tylko ekologiczne, ale również bardzo oryginalne spojrzenie na dekoracje ogrodowe. Dzięki wykorzystaniu niepotrzebnych materiałów możemy wykonać wspaniałe akcesoria – widowiskowe oraz funkcjonalne. W artykule zaprezentujemy ciekawe inspiracje.

Przejdź do następnych akapitów:

Upcykling – co to oznacza?

Praktycznie każdy z nas słyszał o recyklingu – czyli możliwości przetworzenia zużytego produktu lub tworzywa w taki sposób, by zyskać jego nową, gotową do ponownego użycia wersję. Jednak już nie tak łatwo odpowiedzieć na pytanie co to jest upcykling i downcycling Czym są i jakie mają zastosowanie w Twoim ogrodzie lub balkonie?

Downcycling ma miejsce wtedy, gdy przetwarzamy coś i uzyskujemy przedmiot o mniejszej wartości. Upcykling to nic innego jak stare rzeczy do ogrodu, którym możesz nadać wyjątkowo nietypowe funkcje. Upcykling umożliwia stworzenie oryginalnych i zaskakujących aranżacji, bez konieczności wydawania pieniędzy i przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Upcycling – pomysł na starocie w ogrodzie – dowiedz się więcej!

Upcykling – co to takiego?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się: Co zrobię z tą masą przedmiotów wypełniających garaż, strych czy spiżarnię. Wiele z nich nie pełni już swojej poprzednio nadanej funkcji. Zalega, niszczeje – pewnie się już nie przyda. Wyrzucić, zostawić, odnowić, przemalować, rozdać komuś?

Część tych pytań najczęściej pojawia się przy okazji remontu, przeprowadzki, adaptacji danego pomieszczenia. Szybko podejmowane decyzje zwykle ograniczają zdroworozsądkowe podejście do każdego z tych przedmiotów. Zamiast zastanowić się, jak wykorzystać starą lampę lub podniszczony kosz, wyrzucasz je i szybko o nich zapominasz. A szkoda, ponieważ część z tych rzeczy można jeszcze odratować, nadając im zupełnie inną, bo zwykle dekoracyjną funkcję, wyposażamy otoczenie naszego domu w przedmioty unikatowe, cenne, o wartościach sentymentalnych. I tu właśnie pada odpowiedź – upcykling – co to jest w praktyce?

To właśnie jest upcykling, czyli nowe życie starych rzeczy i umiejętne korzystanie ze znajdujących się wokół elementów. Odnawianie, a nie kupowanie i gromadzenie. Upcykling możemy wykonać także w swoim ogrodzie. Jak? Z czego? Starocie w ogrodzie to nie tylko jedna z metod pozbycia zalegających gratów na poddaszu lub w piwnicy – stare rzeczy do ogrodu możesz zdobywać na targach staroci, przywieźć jako pamiątkę z wakacji lub upolować w ramach sąsiedzkiej wymiany. Być może upcykling obudzi w Tobie nowe pokłady energii i zachęci Cię do podjęcia nowej roli poszukiwacza przygód. Bagaż inspiracji przedstawiamy poniżej. Do dzieła!

Latarnia metalowa 19 x 19 x 40 cm kremowa
Latarnia metalowa 19 x 19 x 40 cm kremowa
Impregnat Altax 4 lata mahoń 10 l
Impregnat Altax 4 lata mahoń 10 l

Drewniane palety i skrzynki, czyli upcykling, który nie ma sobie równych

Z europalety można obecnie wykonać wszystko. Moda na drewniane meble z palety opanowała nie tylko salonowe wyposażenie, ale również wnętrza sypialni czy korytarza.

Wykonujemy z nich stoliki, łóżka, wieszaki na odzież wierzchnią, półki, regały. Ich zaletą jest niezwykle łatwa obróbka, bardzo szeroki wachlarz zastosowań oraz liczne możliwości konstrukcyjne. Palety można układać jedne na drugie, przecinać, docinać. Im więcej pomysłów, tym zastosowanie tego materiału rozszerza się o kolejne meble.

Europaleta znalazła swoje miejsce także w wyposażeniu ogrodu. Podczas przyglądania się katalogowym aranżacjom możemy dostrzec nie tylko meble ogrodowe ułożone z tych drewnianych elementów, ale także małą architekturę. Pergola wykonana z palety drewnianej to idealna konstrukcja do wplatania się w nią gąszczu pnączy lub barwnych kwiatów.

Meble ogrodowe wykonane z drewnianych palet mogą przybierać różną formę. Jeśli nie posiadasz zbyt dużych umiejętności z zakresu majsterkowania, wystarczy że standardowe siedzisko złożysz z dwóch nałożonych na siebie palet. Dla zachowania solidnej konstrukcji połącz je długimi gwoździami lub sznurem. Na takiej kompozycji połóż miękkie poduchy.

Skrobak Stanley z ostrzem 40 x 95 mm
 Skrobak Stanley z ostrzem 40 x 95 mm

Wykonanie stolika będzie przebiegało analogiczne. Na górę mebla połóż szklaną płytę, którą możesz zamówić u szklarza. Zestaw zaproponowanych przez nas mebli to komplet wypoczynkowy, idealny do ogrodów rekreacyjnych z wyznaczoną strefą do relaksu. Na obszernych siedziskach możesz wygodnie rozłożyć się z książką.

Z drewna wykonane są również skrzynki na owoce oraz drzwi. Ze skrzynki, która kiedyś służyła do przechowywania, możesz stworzyć okazały kwietnik na kolorowe rośliny. Wystarczy zabezpieczyć jej środek grubą folia ogrodniczą, nasypać do środka ziemi lub dopasować donicę i umieścić w niej dowolne gatunki kwiatów lub ziół. Atutem takiego kwietnika będzie możliwość szerokiego zastosowania w różnorodnych kompozycjach dekoracyjnych. Drewno możesz przemalowywać, upiększać wzorami, a samą skrzynkę przenosić z tarasu w dowolne miejsce w ogrodzie.

Inną inspiracją niech będzie wykorzystanie starych skrzydeł drzwiowych. Odnowione mogą pełnić funkcję pięknej przesłony tarasu, ale także pergoli. Naszą propozycją jest przemalowanie drzwi na kolor żółty lub biały i posadzenie przy nich róży zakwitającej na czerwono lub różowo. Taki barwny akcent dekoracyjny sprawi, że ogród będzie tryskał kolorami.

Uwaga!

Aby zabezpieczyć drewnianą powierzchnię przed opadami atmosferycznymi, należy zastosować preparaty wodochronne. Posiadają one w swoim składzie żywice oraz woski. Grzyby oraz pleśń, a także owady zwalczamy preparatami o właściwościach biobójczych. Impregnaty techniczne spełniają jedynie funkcje ochronne i nie zmieniają w żaden sposób wyglądu drewna. Chronią je przed wszystkimi rodzajami korozji biologicznej. W znacznym stopniu ograniczają
także palność drewna i jego nasiąkliwość. Impregnaty ochronno-dekoracyjne, oprócz zabezpieczenia danej powierzchni, nadają jej również określoną
barwę. Gdy chcemy naprawdę skutecznie zabezpieczyć drewno, a jednocześnie nadać mu trwały kolor, warto najpierw zastosować warstwę impregnatu,
którą następnie pokryjemy powłoką z lakierobejcy o tym samym kolorze i odcieniu.

Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 0,75 l
Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 0,75 l

Miedź, metal, żeliwo – nieco cennego złomu w ogrodzie

Oprócz drewnianych staroci, w Twoim garażu z pewnością zalegają również metalowe gadżety. W ogrodowej dekoracji możesz wykorzystać każdy z takich elementów. My proponujemy szczególnie dobrze przyjrzeć się żyrandolom, wannie z żeliwa, starym konewkom, puszkom po konserwach, ramie od roweru oraz maszynie do szycia na stojaku.

Żyrandol wykorzystaj do wykonania podwieszanego kwietnika. Pięknie zaprezentują się w nim np. kolorowe bratki. W wannie możesz wykonać małe oczko wodne. Wystarczy uszczelnić jej spód, wkopać ją w ziemię lub postawić w formie wolnostojącego akwenu, a dookoła niej posadzić zielone oraz kolorowe rośliny. Takie małe oczko wodne będzie pięknym uzupełnieniem małego ogrodu.

W starej konewce posadzisz jednoroczne kwiaty, których kompozycję będzie można zmieniać zgodnie z corocznymi upodobaniami.

Odrestaurowana rama roweru to okazja do stworzenia okazałego kwietnika, a stojak po maszynie może pełnić rolę półki na akcesoria ogrodowe. Taki mebel przyda się również przy stanowisku do grillowania.

Metalowe elementy dekoracyjne mają wiele zalet, przede wszystkim jednak będą dużo wytrzymalsze od drewnianych.

Farba antykorozyjna Colours zielona liściasta 0,7 l
Farba antykorozyjna Colours zielona liściasta 0,7 l

Porada eksperta:

Jak zabezpieczyć metalowe elementy? Wszystko zależy od stanu ich powierzchni. W sytuacji, gdy stara emalia dobrze przylega, a rdza nie odchodzi
możemy zastosować malowanie kryjące. Usuwamy wówczas zabrudzenia detergentami i matowimy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.
Jeśli powłoka wyraźnie się łuszczy, a rdza jest luźna i odpada płatami od podłoża, usuwamy stary materiał pokryciowy. Pomocna będzie w tym szczotka
druciana. Całość myjemy i szlifujemy. Emalią antykorozyjną pokrywamy całą powierzchnie metalu.

Latarenka szklana WTC1417
Latarenka szklana WTC1417

Upcykling – dla każdego coś innego

W domowej graciarni zbieramy różne przedmioty. Trudno zatem ograniczać się do jednej kategorii produktów. Zanim podejmiesz decyzję, jak chcesz wypełnić przydomowy taras lub zieleniec, przygotuj wszystkie znalezione rzeczy i ustaw je obok siebie, próbując zaplanować spójną dekorację ogrodu.

Upcyklikng to też zabawa kształtami i kolorami – między pojemniki na rośliny ze starych garnków i kubków możesz powtykać ręcznie malowane kamienie, uzupełnić je ogrodowym oświetleniem lub plecionymi kwietnikami z makramy.

Upcykling ogrodowy stwarza bardzo szerokie pole do dekorowania otoczenia domu. Można w nim wykorzystać także stare sprzęty: maszynę do pisania czy gramofon. Takie egzemplarze nigdy nie powinny trafiać na śmietnik. W starym koszu na bieliznę możesz nawet posadzić krzew ozdobny, a z durszlaka lub zardzewiałego sitka kuchennego zrobić romantyczny abażur.

Patchworkowe narzuty i pledy z zapomnianych domowych tekstyliów przydadzą się w chłodniejsze wieczory – możesz rozłożyć je na krzesłach lub zawiesić na hamaku, by można było okryć się nimi w czasie drzemki. Do tego dyskretne lampiony, które wcześniej służyły za puszki po kawie i pojemniki na przyprawy – zaczaruj swój ogród drobnymi detalami!

Upcykling pobudza wyobraźnię do tworzenia rozmaitych kompozycji. Z pomocą materiałów, które masz tak naprawdę na wyciągnięcie dłoni, stwórz małe arcydzieła, a nagrodą będzie pięknie zaaranżowany ogród.

Dzięki wykorzystaniu staroci nie tylko chronisz planetę, ale jednocześnie wprowadzasz do swojego ogrodu oryginalne elementy, które nadają mu niepowtarzalny klimat.

Zainspiruj się naszymi pomysłami i zapoznaj z bogatą ofertą Castoramy, dzięki której zaplanowanie funkcjonalnego ogrodu okaże się niespodziewanie łatwe. Tchnij nowe życie w ulubione pamiątki i poczuj się już dziś jak najsłynniejszy na świecie artysta w swojej pracowni!

Data publikacji: 21.06.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku
Chcąc odświeżyć znajdującą się na ścianie boazerię, możemy zdecydować się na zmianę jej koloru. Do malowania boazerii powinniśmy się odpowiednio przyg...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co to jest upcykling? Jak wykorzystać go w ogrodzie?