Produkty

Upcykling w ogrodzie - jak wykorzystać zbędne wyposażenie w aranżacji działki

Upcykling w ogrodzie - jak wykorzystać zbędne wyposażenie w aranżacji działki

Upcykling to nie tylko ekologiczne, ale również bardzo oryginalne spojrzenie na dekoracje ogrodowe. Dzięki wykorzystaniu niepotrzebnych materiałów możemy wykonać wspaniałe akcesoria – widowiskowe oraz funkcjonalne. W artykule zaprezentujemy ciekawe inspiracje.

Upcykling – co to takiego?

Pewnie nie raz zastanawialiśmy się: Co zrobimy z tą masą przedmiotów wypełniających nasz garaż, stryszek czy spiżarnię. Wiele z nich nie pełni już swojej poprzednio nadanej funkcji. Zalega, niszczeje – pewnie się już nie przyda. Wyrzucić, zostawić, odnowić, przemalować, rozdać komuś?

Część tych pytań najczęściej pojawia się przy okazji remontu, przeprowadzki, adaptacji danego pomieszczenia. Szybko podejmowane decyzje zwykle ograniczają zdroworozsądkowe podejście do każdego z tych przedmiotów. Zamiast zastanowić się, jak wykorzystać starą lampę lub podniszczony kosz, wyrzucamy je i szybko o nich zapominamy. A szkoda, ponieważ część z tych rzeczy można jeszcze odratować. Nadając im zupełnie inną, bo zwykle wyłącznie dekoracyjną funkcję, wyposażamy otoczenie naszego domu w przedmioty unikatowe, cenne, o wartościach sentymentalnych.

To właśnie jest upcykling, czyli nowe życie starych rzeczy. Umiejętne korzystanie ze znajdujących się wokół elementów. Odnawianie, a nie kupowanie i gromadzenie. Upcykling możemy wykonać także w swoim ogrodzie. Jak? Z czego? Bagaż inspiracji przedstawiamy poniżej. Do dzieła!

Latarnia metalowa 19 x 19 x 40 cm kremowa
Latarnia metalowa 19 x 19 x 40 cm kremowa
Impregnat Altax 4 lata mahoń 10 l
Impregnat Altax 4 lata mahoń 10 l

Drewniane palety i skrzynki, czyli upcykling, który nie ma sobie równych

Z europalety można obecnie wykonać wszystko. Moda na drewniane meble z palety opanowała nie tylko salonowe wyposażenie, ale również wnętrza sypialni czy korytarza. Wykonujemy z nich stoliki, łóżka, wieszaki na odzież wierzchnią, półki, regały. Ich zaletą jest niezwykle łatwa obróbka, bardzo szeroki wachlarz zastosowań oraz liczne możliwości konstrukcyjne. Palety można układać jedne na drugie, przecinać, docinać. Im więcej pomysłów, tym zastosowanie tego materiału rozszerza się o kolejne meble.

Europaleta znalazła swoje miejsce także w wyposażeniu ogrodu. Podczas przyglądania się katalogowym aranżacjom możemy dostrzec nie tylko meble ogrodowe ułożone z tych drewnianych elementów, ale także małą architekturę. Pergola wykonana z palety drewnianej to idealna konstrukcja do wplatania się w nią gąszczu pnączy lub barwnych kwiatów.

Meble ogrodowe wykonane z drewnianych palet mogą przybierać różną formę. Jeśli nie posiadamy zbyt dużych umiejętności z zakresu majsterkowania, wystarczy że standardowe siedzisko złożymy z dwóch nałożonych na siebie palet. Dla zachowania solidnej konstrukcji połączmy je długimi gwoździami lub sznurem. Na takiej kompozycji połóżmy miękkie poduchy.

Skrobak Stanley z ostrzem 40 x 95 mm
 Skrobak Stanley z ostrzem 40 x 95 mm

Wykonanie stolika będzie przebiegało analogiczne. Na górę mebla połóżmy szklaną płytę, którą możemy zamówić u szklarza. Zestaw zaproponowanych przez nas mebli to komplet wypoczynkowy, idealny do ogrodów rekreacyjnych z wyznaczoną strefą do relaksu. Na obszernych siedziskach można wygodnie rozłożyć się z książką i wpatrywać w bezchmurne niebo.

Z drewna wykonane są również skrzynki na owoce oraz drzwi. Ze skrzynki, która kiedyś służyła do przechowywania, możemy stworzyć okazały kwietnik na kolorowe rośliny. Wystarczy zabezpieczyć jej środek grubą folia ogrodniczą, nasypać do środka ziemi lub dopasować donicę i umieścić w niej dowolne gatunki kwiatów lub ziół. Atutem takiego kwietnika będzie możliwość szerokiego zastosowania w różnorodnych kompozycjach dekoracyjnych. Drewno możemy przemalowywać, upiększać wzorami, a samą skrzynkę przenosić z tarasu w dowolne miejsce w ogrodzie.

Inną inspiracją niech będzie wykorzystanie starych skrzydeł drzwiowych. Odnowione mogą pełnić funkcję pięknej przesłony tarasu, ale także pergoli. Naszą propozycją jest przemalowanie drzwi na kolor żółty lub biały i posadzenie przy nich róży zakwitającej na czerwono lub różowo. Taki barwny akcent dekoracyjny sprawi, że ogród będzie tryskał kolorami.

Uwaga!

Aby zabezpieczyć drewnianą powierzchnię przed opadami atmosferycznymi, należy zastosować preparaty wodochronne. Posiadają one w swoim składzie żywice oraz woski. Grzyby oraz pleśń, a także owady zwalczamy preparatami o właściwościach biobójczych. Impregnaty techniczne spełniają jedynie funkcje ochronne i nie zmieniają w żaden sposób wyglądu drewna. Chronią je przed wszystkimi rodzajami korozji biologicznej. W znacznym stopniu ograniczają
także palność drewna i jego nasiąkliwość. Impregnaty ochronno-dekoracyjne, oprócz zabezpieczenia danej powierzchni, nadają jej również określoną
barwę. Gdy chcemy naprawdę skutecznie zabezpieczyć drewno, a jednocześnie nadać mu trwały kolor, warto najpierw zastosować warstwę impregnatu,
którą następnie pokryjemy powłoką z lakierobejcy o tym samym kolorze i odcieniu.

Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 0,75 l
Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 0,75 l

Miedź, metal, żeliwo – nieco cennego złomu w ogrodzie

Oprócz drewnianych staroci, w naszym garażu z pewnością zalegają również metalowe gadżety. W ogrodowej dekoracji możemy wykorzystać każdy z takich elementów. My proponujemy szczególnie dobrze przyjrzeć się żyrandolom, wannie z żeliwa, starym konewkom, puszkom po konserwach, ramie od roweru oraz maszynie do szycia na stojaku.

Żyrandol wykorzystajmy do wykonania podwieszanego kwietnika. Pięknie zaprezentują się w nim np. kolorowe bratki. W wannie możemy wykonać małe oczko wodne. Wystarczy uszczelnić jej spód, wkopać ją w ziemię lub postawić w formie wolnostojącego akwenu, a dookoła niej posadzić zielone oraz kolorowe rośliny. Takie małe oczko wodne będzie pięknym uzupełnieniem małego ogrodu.

W starej konewce posadzimy jednoroczne kwiaty, których kompozycję będzie można zmieniać zgodnie z corocznymi upodobaniami.

Farba antykorozyjna Colours zielona liściasta 0,7 l
Farba antykorozyjna Colours zielona liściasta 0,7 l

Odrestaurowana rama roweru to okazja do stworzenia okazałego kwietnika, a stojak po maszynie może pełnić rolę półki na akcesoria ogrodowe. Taki mebel przyda się również przy stanowisku do grillowania.

Metalowe elementy dekoracyjne mają wiele zalet, przede wszystkim jednak będą dużo wytrzymalsze od drewnianych.

Porada eksperta:

Jak zabezpieczyć metalowe elementy? Wszystko zależy od stanu ich powierzchni. W sytuacji, gdy stara emalia dobrze przylega, a rdza nie odchodzi
możemy zastosować malowanie kryjące. Usuwamy wówczas zabrudzenia detergentami i matowimy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.
Jeśli powłoka wyraźnie się łuszczy, a rdza jest luźna i odpada płatami od podłoża, usuwamy stary materiał pokryciowy. Pomocna będzie w tym szczotka
druciana. Całość myjemy i szlifujemy. Emalią antykorozyjną pokrywamy całą powierzchnie metalu.

Latarenka szklana WTC1417
Latarenka szklana WTC1417

Dla każdego coś innego

W domowej graciarni zbieramy różne przedmioty. Trudno zatem ograniczać się do jednej kategorii produktów. Upcykling ogrodowy stwarza bardzo szerokie pole do dekorowania otoczenia domu. Można w nim wykorzystać także stare sprzęty: maszynę do pisania czy gramofon. Takie egzemplarze nigdy nie powinny trafiać na śmietnik.

Upcykling pobudza naszą wyobraźnię do tworzenia rozmaitych kompozycji. Z pomocą materiałów, które mamy tak naprawdę na wyciągnięcie dłoni, tworzymy małe arcydzieła, a nagroda w postaci pięknie zaaranżowanego ogrodu jest najlepszym prezentem dla jego właścicieli.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku
Chcąc odświeżyć znajdującą się na ścianie boazerię, możemy zdecydować się na zmianę jej koloru. Do malowania boazerii powinniśmy się odpowiednio przyg...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Łóżko z europalety ekonomiczne oraz w wersji na bogato

Łóżko z europalety ekonomiczne oraz w wersji na bogato
Łóżka wykonane z europalety, podobnie jak inne meble charakterystyczne dla industrialnej stylistyki wnętrza, możemy wykonać w domowych warunkach. Taki...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.07.2016
Miałem dziurawą, starą taczkę, to z niej Maryla zrobiła kwietnik, super to wygląda, tylko wlaśnie zapomnieliśmy ją pokryć jakąś farbą antykorozyjną i trochę rdzawa jest teraz.

Ocena i komentarz dla:

Upcykling w ogrodzie - jak wykorzystać zbędne wyposażenie w aranżacji działki