Produkty

Urządzanie łazienki według zasad feng shui

Urządzanie łazienki według zasad feng shui

Łazienka jest miejscem, w którym przebywamy sporo czasu każdego dnia. Z tej przyczyny ważne jest jej praktyczne urządzenie. Czy warto wykorzystać w tym zakresie zasady Feng Shui? Jak wyglądałaby taka łazienka?

łazienka jak spaUmiejscowienie łazienki

Pierwszą istotną sprawą w tym przypadku jest odpowiednie umiejscowienie łazienki. Wbrew wszelkim rozkładom mieszkań, nie powinna się ona znajdować naprzeciw drzwi wejściowych. Wtedy to pozytywne chi wchodzące do domu zostanie wypłukane. Dobrym miejscem nie jest także pomieszczenie tuż przy wejściu do domu oraz obok kuchni. Związane jest to z zakłóceniem przepływu czystości w domu. Najlepiej, by łazienka znalazła miejsce w tylnej części domu.

Wielkość łazienki

Zgodnie z zasadami Feng Shui, łazienka nie powinna być przesadnie duża. Najważniejsze, by była praktycznie rozplanowana oraz by chi mogło w niej mieć swobodny przepływ. 

Oddzielenie łazienki i WC

Jedną z ważniejszych zasad przy urządzaniu łazienki jest oddzielenie strefy WC od reszty wnętrza. Najlepiej, by były to dwa osobne pomieszczenia. Wtedy wydzielimy pierwsze z nich – „czyste” i drugie, „brudne”. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto postawić przegrodę w dowolnej postaci, np. ze szkła.  W przypadku sedesu należy pamiętać, by zawsze zamykać deskę. Bierze się to z wiary, że wraz ze spuszczaniem wody znikną także nasze pieniądze.

Kolorystyka

Kolorystyka w łazience powinna mieć postać pastelowych barw. Dzięki temu wnętrze wyda się bardziej przestronne – a to w Feng Shui się ceni. Dodatkowo w pomieszczeniu warto zastosować  kolor żółty, który wniesie pozytywną energię. Poza tym mile widziana jest także zieleń i brąz, które będą pozytywnie wpływały na relaks i odpoczynek. Sam wystrój łazienki może przypominać elegancki salon spa.

Oświetleniedodatki

Kolejną ważną kwestią jest dobre oświetlenie w łazience. Najbardziej pożądane tu będzie białe światło. Dzięki niemu (podobnie, jak za sprawą jasnych barw) optycznie powiększymy pomieszczenie. Częstym zabiegiem jest także podkreślenie światłem wanny lub prysznica. Co więcej, dla równowagi yin i yang warto umieścić we wnętrzu kilka kolorowych świec.

Porządek

Urządzając łazienkę należy mieć na uwadze jeszcze jedno – dbałość, by pomieszczenie było przyjazne w utrzymaniu czystości. Istotne jest zatem, by przetrzymywać w nim jedynie potrzebne rzeczy. Wszelkie akcesoria, takie jak grzebień, suszarka, lokówka czy depilator powinny być umieszczone w pudełkach lub w zamykanych szafkach. 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sposoby montażu półek łazienkowych

Sposoby montażu półek łazienkowych
Podczas urządzania łazienek często spotykamy się z problemem, jakim jest brak miejsca do przechowywania przedmiotów. Często w tego typu pomieszczeni...
Czytaj więcej

Półki pod prysznic – inne zastosowanie niż w łazience

Półki pod prysznic – inne zastosowanie niż w łazience
Półki łazienkowe to praktyczne elementy wyposażenia wnętrza. Osobną grupę tego typu produktów stanowią półki po prysznic. Jakie m...
Czytaj więcej

13 pomysłów na przechowywanie w małej łazience

13 pomysłów na przechowywanie w małej łazience
Małe łazienki sprawiają wiele trudności w ich funkcjonalnym urządzeniu. Może nam się nawet wydawać, że w takim pomieszczeniu nie znajdziemy miejsca na...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Urządzanie łazienki według zasad feng shui