Produkty

Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę

Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę

Dobrze zagospodarowana piwnica może posłużyć w roli składzika na sezonowe akcesoria i przedmioty, spiżarni lub domowego warsztatu. Jednak schowki dostępne w blokach nie zapewniają wiele przestrzeni i często są w złym stanie. Warto odpowiednio zadbać o wnętrze piwnicy i urządzić ją w sposób, który pozwoli nam cieszyć się większym komfortem we własnym mieszkaniu.

warsztatPrzygotowanie schowka

Aby przekształcić piwnicę w schowek na nieużywane meble czy spiżarnię, koniecznie jest odpowiednie przygotowanie go, by wilgoć lub pleśń nie były zagrożeniem dla naszych przedmiotów i przetworów. Przez pomieszczenia piwniczne w blokach często przebiegają bowiem niewłaściwie odizolowane rury cieplne, ściany pozostają wilgotne, co sprzyja rozwojowi grzybów, a korytarze mogą być zamieszkane przez gryzonie i karaluchy. Zanim więc ulokujemy w takim składziku nasz dobytek, trzeba poddać go niewielkiemu remontowi.

Usunięcie wilgoci jest zadaniem niezwykle trudnym i najprawdopodobniej jest to problem, który dotyczy wszystkich piwnic w danym bloku. Dlatego walka z tym zjawiskiem mija się z celem. Zamiast wysuszać ściany, najlepiej będzie jeśli pokryjemy je specjalną emulsją, która zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się pleśni. Można także wyłożyć ściany i podłogę zabezpieczonymi płytami pilśniowymi, które stanowić będą izolację pomiędzy wilgocią a wyposażeniem schowka.

Porada eksperta

Wyłożenie ścian cienką płytą pokrytą środkiem przeciwgrzybiczym nie zabierze wiele przestrzeni, za to pozwoli nam dłużej cieszyć się doskonałą jakością przedmiotów, które przechowujemy w piwnicy. W ten sposób zasłonimy wszelkie otwory, przez które do środka mogłyby się dostać szczury i ograniczymy kontakt mebli z wilgotną powierzchnią.

Skobel Abus hartowane ucho 13,5 mmPiwnicę warto jest pomalować na jasny kolor. W sprzedaży dostępne są specjalne farby, które dobrze pokrywają malowaną powierzchnię i jednocześnie zabezpieczają ją przed rozwojem pleśni. Taki zabieg dodatkowo optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie i pozwoli nam dostrzec ewentualne uszczerbki, przez które do naszych zapasów mogłyby dostać się karaluchy.

Nie warto również oszczędzać na oświetleniu, które zwłaszcza w przypadku warsztatu powinno być jasne i najlepiej wielopunktowe.

Zagosodarowanie przestrzeni

Funkcjonalne urządzenie niewielkiej przestrzeni może wydawać się wyzwaniem, jednak z dobrym planem jest to możliwe. Przede wszystkim należy ustalić, do czego ma służyć nam piwnica. Jeśli chcemy przechowywać w niej domowe przetwory, musimy dodatkowo upewnić się, że w pomieszczeniu nie jest zbyt ciepło, by nie uległy szybkiemu zepsuciu. W przypadku gdy składzik ma pełnić bardziej wielofunkcyjną rolę, koniecznie pamiętajmy o dokładnym oznaczeniu słoików, w których znajduje się żywność. Warto wtedy też podzielić piwnicę na kilka sektorów, dzięki czemu łatwiej nam będzie utrzymać w niej porządek. Pamiętajmy wtedy, aby wszystkie przedmioty zawsze odkładać na ich miejsce.

półki na przetworyDo urządzenia schowka wykorzystajmy nie używane już meble domowe lub samodzielnie skręcone regały z wąskich desek. W zaoszczędzeniu przestrzeni pomogą nam również różnego rodzaju haczyki, płyty magnetyczne i taśmy, które pozwolą nam wieszać narzędzia bezpośrednio na ścianach.

Bezpieczeństwo i pewność

Nawet jeśli w naszej piwnicy nie przechowujemy cennych przedmiotów warto jest zainwestować w zabezpieczenie jej przed złodziejami. Zaopatrując się w elastyczną blachę załatamy przestrzenie między deskami drewnianych drzwi i wzmocnimy je. Dzięki temu będą bardziej stabilne, a nikt niepożądany nie będzie miał wglądu w zawartość naszego schowka. Oczywiście nie można też zapomnieć o dobrej kłódce. Pamiętajmy, że jej wytrzymałość w głównej mierze zależy od tego, jaki skobel do niej dobierzemy.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaką kłódkę wybrać, aby zabezpieczyć swoje mienie?

Jaką kłódkę wybrać, aby zabezpieczyć swoje mienie?
Właścicielom domków, szop i garażów, ale także rowerów czy skuterów, zależy na zabezpieczeniu własności. Elementem pomagającym zabezpieczyć dostęp...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami

Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami
Posiadacze ogrodów działkowych z pewnością nieraz mieli do czynienia z włamaniami na teren działki bądź przynajmniej o nich słyszeli. Oddalone zwykle ...
Czytaj więcej

Rodzaje kłódek

Rodzaje kłódek
W kwestii bezpieczeństwa jednym z najbardziej solidnych artykułów są kłódki. To nimi zabezpieczamy drzwi do pomieszczeń, do których osoby trzecie nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę