Produkty

Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę

Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę

Dobrze zagospodarowana piwnica może posłużyć w roli składzika na sezonowe akcesoria i przedmioty, spiżarni lub domowego warsztatu. Jednak schowki dostępne w blokach nie zapewniają wiele przestrzeni i często są w złym stanie. Warto odpowiednio zadbać o wnętrze piwnicy i urządzić ją w sposób, który pozwoli nam cieszyć się większym komfortem we własnym mieszkaniu.

warsztatPrzygotowanie schowka

Aby przekształcić piwnicę w schowek na nieużywane meble czy spiżarnię, koniecznie jest odpowiednie przygotowanie go, by wilgoć lub pleśń nie były zagrożeniem dla naszych przedmiotów i przetworów. Przez pomieszczenia piwniczne w blokach często przebiegają bowiem niewłaściwie odizolowane rury cieplne, ściany pozostają wilgotne, co sprzyja rozwojowi grzybów, a korytarze mogą być zamieszkane przez gryzonie i karaluchy. Zanim więc ulokujemy w takim składziku nasz dobytek, trzeba poddać go niewielkiemu remontowi.

Usunięcie wilgoci jest zadaniem niezwykle trudnym i najprawdopodobniej jest to problem, który dotyczy wszystkich piwnic w danym bloku. Dlatego walka z tym zjawiskiem mija się z celem. Zamiast wysuszać ściany, najlepiej będzie jeśli pokryjemy je specjalną emulsją, która zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się pleśni. Można także wyłożyć ściany i podłogę zabezpieczonymi płytami pilśniowymi, które stanowić będą izolację pomiędzy wilgocią a wyposażeniem schowka.

Porada eksperta

Wyłożenie ścian cienką płytą pokrytą środkiem przeciwgrzybiczym nie zabierze wiele przestrzeni, za to pozwoli nam dłużej cieszyć się doskonałą jakością przedmiotów, które przechowujemy w piwnicy. W ten sposób zasłonimy wszelkie otwory, przez które do środka mogłyby się dostać szczury i ograniczymy kontakt mebli z wilgotną powierzchnią.

Skobel Abus hartowane ucho 13,5 mmPiwnicę warto jest pomalować na jasny kolor. W sprzedaży dostępne są specjalne farby, które dobrze pokrywają malowaną powierzchnię i jednocześnie zabezpieczają ją przed rozwojem pleśni. Taki zabieg dodatkowo optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie i pozwoli nam dostrzec ewentualne uszczerbki, przez które do naszych zapasów mogłyby dostać się karaluchy.

Nie warto również oszczędzać na oświetleniu, które zwłaszcza w przypadku warsztatu powinno być jasne i najlepiej wielopunktowe.

Zagosodarowanie przestrzeni

Funkcjonalne urządzenie niewielkiej przestrzeni może wydawać się wyzwaniem, jednak z dobrym planem jest to możliwe. Przede wszystkim należy ustalić, do czego ma służyć nam piwnica. Jeśli chcemy przechowywać w niej domowe przetwory, musimy dodatkowo upewnić się, że w pomieszczeniu nie jest zbyt ciepło, by nie uległy szybkiemu zepsuciu. W przypadku gdy składzik ma pełnić bardziej wielofunkcyjną rolę, koniecznie pamiętajmy o dokładnym oznaczeniu słoików, w których znajduje się żywność. Warto wtedy też podzielić piwnicę na kilka sektorów, dzięki czemu łatwiej nam będzie utrzymać w niej porządek. Pamiętajmy wtedy, aby wszystkie przedmioty zawsze odkładać na ich miejsce.

półki na przetworyDo urządzenia schowka wykorzystajmy nie używane już meble domowe lub samodzielnie skręcone regały z wąskich desek. W zaoszczędzeniu przestrzeni pomogą nam również różnego rodzaju haczyki, płyty magnetyczne i taśmy, które pozwolą nam wieszać narzędzia bezpośrednio na ścianach.

Bezpieczeństwo i pewność

Nawet jeśli w naszej piwnicy nie przechowujemy cennych przedmiotów warto jest zainwestować w zabezpieczenie jej przed złodziejami. Zaopatrując się w elastyczną blachę załatamy przestrzenie między deskami drewnianych drzwi i wzmocnimy je. Dzięki temu będą bardziej stabilne, a nikt niepożądany nie będzie miał wglądu w zawartość naszego schowka. Oczywiście nie można też zapomnieć o dobrej kłódce. Pamiętajmy, że jej wytrzymałość w głównej mierze zależy od tego, jaki skobel do niej dobierzemy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaką kłódkę wybrać, aby zabezpieczyć swoje mienie?

Jaką kłódkę wybrać, aby zabezpieczyć swoje mienie?
Właścicielom domków, szop i garażów, ale także rowerów czy skuterów, zależy na zabezpieczeniu własności. Elementem pomagającym zabezpieczyć dostęp...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami

Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami
Posiadacze ogrodów działkowych z pewnością nieraz mieli do czynienia z włamaniami na teren działki bądź przynajmniej o nich słyszeli. Oddalone zwykle ...
Czytaj więcej

Rodzaje kłódek

Rodzaje kłódek
W kwestii bezpieczeństwa jednym z najbardziej solidnych artykułów są kłódki. To nimi zabezpieczamy drzwi do pomieszczeń, do których osoby trzecie nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę