Produkty

Wiercenie wiertarką elektryczną

Wiercenie wiertarką elektryczną

Podczas pracy z wiertarką elektryczną liczy się przede wszystkim szybkość i precyzja wykonywanych przez nas zadań. Nie bez znaczenia jest jednak również nasze bezpieczeństwo oraz żywotność naszego sprzętu. O wszystkie te aspekty zadbamy, stosując się do poniższych wskazówek.

wiercenie wiertarką elektryczną Co warto zrobić przed rozpoczęciem pracy?

Zanim przystąpimy do pracy z wiertarką elektryczną, powinniśmy zatroszczyć się o kilka aspektów. Jednym z nich jest sprawdzenie użyteczności naszej wiertarki oraz jej odpowiednie przygotowanie. Mowa tutaj m.in. o właściwym doborze wiertła, które powinno być dopasowane do obrabianego materiału, oraz jego solidnym zamocowaniu w głowicy urządzenia. Wiertło dociskamy aż do oporu i możliwie najsolidniejszego zablokowania w głowicy. Zanim rozpoczniemy wiercenie powinniśmy też zweryfikować, czy przewód sieciowy naszej wiertarki nie jest uszkodzony oraz czy wiertła, które chcemy zastosować, nie są stępione lub zdeformowane.

Nie możemy zapominać również o przygotowaniu miejsca pracy. Jeśli wykonujemy otwór w mobilnym elemencie, mocujemy go na stabilnej płaszczyźnie. Wiercąc w powierzchniach ścian i sufitów, powinniśmy z kolei upewnić się, czy w docelowych miejscach powstania otworów nie przebiegają żadne instalacje – głównie przewody elektryczne i kanalizacyjne.

Wiertarka udarowa MacAllister 900 W O czym warto pamiętać podczas wiercenia?

Niezależnie od rodzaju otworu, jaki zamierzamy wykonać, podczas wiercenia powinniśmy być wyposażeni w rękawice i okulary ochronne. W zależności zaś od materiału, w jakim będziemy wykonywać otwór, ustawmy zalecaną liczbę obrotów i moment obrotowy naszej wiertarki. Bardzo istotne jest również to, aby w trakcie pracy nie zmieniać kierunku obrotów wiertła ani też nie przenosić urządzenia, jeśli wiertło się obraca. Pamiętajmy również o tym, że wiertarkę należy trzymać zawsze dokładnie na osi wiercenia.

Jeśli położenie otworu, który zamierzamy wykonać, musi być bardzo precyzyjne, przed rozpoczęciem wiercenia powinniśmy wykonać na powierzchni odpowiednie oznaczenie punktowe. Bardzo istotna podczas wiercenia jest też właściwa głębokość otworu. Aby nie wykroczyć poza docelową wartość, możemy ustawić pożądaną głębokość na głębokościomierzu lub wyznaczyć ją na wiertle przy użyciu taśmy.

Jeśli zaś wiercenie będzie wyjątkowo problematyczne, a wiertło będzie się wielokrotnie zakleszczać w materiale, należy zawsze zatrzymać na chwilę pracę wiertarki, aby nie doprowadzić do jej przegrzania i uszkodzenia.

Co warto zrobić po zakończeniu pracy?

Podstawą jest odłączenie wiertarki od prądu. Wtedy możemy przystąpić do wszelkich prac porządkowych i konserwacyjnych. Wiertło demontujemy z głowicy zawsze dopiero po jego ostygnięciu. Jeśli je wymieniamy lub regulujemy w trakcie pracy, również konieczne jest odłączenie urządzenia od sieci. Po zakończonej pracy warto przede wszystkim usunąć wszelkie opiłki oraz oczyścić wiertarkę – jej głowicę i otwory wentylacyjne – czego możemy łatwo dokonać przy użyciu sprężonego powietrza.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wiercenie wiertarką elektryczną