Produkty

Wiertarka ręczna czy stołowa

Wiertarka ręczna czy stołowa

Bez wiertarki trudno wyobrazić sobie sprawną pracę w warsztacie, niezależnie od tego, czy jest to przydomowy garaż, czy profesjonalny zakład. Do pracy stacjonarnej do wyboru czekają wiertarka ręczna, wiertarka na stojaku lub wiertarka stołowa. Przyjrzyjmy się plusom i minusom każdego z tych rozwiązań.

Wiertarka ręczna – plusy

Elektryczna wiertarka ręczna ma kompaktowe wymiary i na pewno jest poręczna w obsłudze. Szczególnie akumulatorowe modele (np. marki Erbauer) mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ zwykle są wyposażone też w funkcję wkrętarki. Dzięki temu jedno narzędzie pozwala wykonać szereg czynności, np. wywiercić otwór, skręcić meble czy rozmontować dowolną konstrukcję z połączeniami śrubowymi.

wiertarka ręczna zalety i wady Wiertarka udarowa MacAllister 600 W

Wiertarka ręczna – minusy

Minusem elektrycznej wiertarki ręcznej jest to, że rezultaty, które otrzymujemy, wynikają z naszej pracy i nakładów sił. Nacięcia, które wykonuje wiertarka, są zawsze lekko skośne, co wynika z ręcznego przykładania narzędzia do obrabianej powierzchni. Są to niewielkie uchybienia, które mogą mieć jednak znaczenie, gdy zależy nam na precyzyjnych działaniach. Kąt wykonywanych otworów ma znaczenie na przykład wtedy, gdy chcemy połączyć śrubami dwa elementy, np. płyty meblowe. Aby praca była szybka i zautomatyzowana, a rezultat perfekcyjny, do wyboru mamy dwa rozwiązania – możemy zaopatrzyć swój warsztat w specjalny stojak do wiertarki ręcznej lub wybrać profesjonalną wiertarkę stołową.

Wiertarka ręczna na stojaku – plusy i minusy

Zastosowanie stojaka to niedroga metoda na wiercenie w trybie stacjonarnym. Otwory, które wykonamy za pomocą unieruchomionego urządzenia, będą wystarczająco dokładne. Aby usprawnić działania, warto zaopatrzyć się w dwie wiertarki. Dlaczego? Podczas gdy jedna wiertarka będzie podpięta do stojaka, druga pozwoli wykonywać otwory z tzw. wolnej ręki w miejscach, do których urządzenie na stojaku nie ma dostępu. W ten sposób unikniemy czasochłonnego i uciążliwego zdejmowania i przypinania urządzenia do stojaka.

wiertarka stołowa zalety i wady Wiertarka stołowa MacAllister 500 W


Wiertarka stołowa – plusy

Jeśli zależy nam na szybkich, zautomatyzowanych działaniach, wybierzmy wiertarkę stołową. Pozwoli ona otrzymać precyzyjny rezultat pracy. Posługując się wiertarką stołową, mamy pewność, że każdy z wywierconych otworów będzie wykonany pod wybranym, ustawionym kątem do obrabianej powierzchni. Siła udaru, napęd oraz prowadzenie na słupie są dostosowane do pracy w trybie stacjonarnym. Silne drgania są przenoszone na stojak, co podnosi komfort korzystania z narzędzia.

Wiertarka stołowa – minusy

Podobnie jak w przypadku używania w warsztacie stojaka na wiertarkę, tak i w sytuacji, gdy korzystamy z wiertarki stołowej, przyda nam się dodatkowy model przenośny. Stacjonarne urządzenie nie jest z zasady mobilne, więc nie wykonamy nim otworów w trudno dostępnych elementach.

Podsumowanie

Wiertarka ręczna (np. wiertarki Erbauer) zapewnia dużą swobodę korzystania i można ją łatwo transportować. Nie zapewnia jednak tak perfekcyjnych rezultatów pracy jak urządzenia stacjonarne. Wiertarka stołowa pozwala uzyskać zawsze precyzyjne otwory pod właściwym kątem. Profesjonalnie wyposażony warsztat, dla dobrych rezultatów pracy i wygody użytkownika, powinien posiadać oba typy urządzenia.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Stojak do wiertarki – zastosowanie i wybór

Stojak do wiertarki – zastosowanie i wybór
Stojak to akcesorium, które zmienia oblicze ręcznie obsługiwanej wiertarki. Przede wszystkim dlatego, że działa ona wówczas na zasadzie urządzenia sto...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wiertarka ręczna czy stołowa