Krótko o wiertarkach
Wiertarki, zwane niegdyś bormaszynami, stanowią dziś bardzo popularne narzędzie wykorzystywane do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów za pomocą wiertła. Przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów wiertarka może być wykorzystywana również do innych celów (szlifowanie, wyrzynanie). Najprostsze, ręczne wiertarki, zwane świdrami, były znane i używane już 4 tysiące lat p.n.e. W średniowieczu stosowano wiertarki napędzane siłą mięśni lub przez koła wodne.
Rodzaje wiertarek
Możemy obecnie wyodrębnić takie typy wiertarek, jak:
- wiertarki ręczne, czyli przenośne, z napędem ręcznym (korba), elektrycznym lub pneumatycznym,
- wiertarki stołowe, mocowane na stole warsztatowym, służące jako niewielkie obrabiarki,
- wiertarki kolumnowe, mocowane na kolumnie umożliwiającej jej pozycjonowanie, przesuw w pionie oraz pionowy napęd, stosowane w większych warsztatach i przemyśle,
- wiertarki udarowe, w których wiertło poza ruchami obrotowymi, wykonuje też ruchy posuwisto-zwrotne, uderzając w materiał. Stosowane są głównie do obróbki materiałów twardych i kruchych, najczęściej w budownictwie,
- inne typy wiertarek, bardziej specjalistyczne, stosowane głównie w przemyśle, takie jak: rewolwerowe, wielowrzecionowe czy współrzędnościowe.
Te bezudarowe
Wiertarki bezudarowe są najczęściej stosowane przez profesjonalistów, zaawansowanych majsterkowiczów lub rzemieślników, którzy zajmują się obróbką wymagających materiałów. Doskonale nadają się one do prowadzenia prac obróbkowych w drewnie, tworzywach sztucznych oraz metalach. Dzisiejsze wiertarki bezudarowe mają zwykle napęd elektryczny. Bywają one najróżniejszej wielkości, ale są wśród nich również modele kompaktowe, małe i bardzo poręczne. Łatwo się nimi operuje nawet podczas bardzo precyzyjnej obróbki. Właśnie takie wiertarki wybierają najchętniej wytrawni majsterkowicze. Urządzenia te mają relatywnie dużą moc, której nie zużywają jej na ruchy udarowe, do tego mają solidną konstrukcje.
Dodatkowe możliwości
Wiertarki często sprzedawane są w ciekawych kompletach, można też do nich dokupić dodatkowe wyposażenie. Dzięki temu będziemy mogli wykonać np. takie czynności, jak:
- szlifowanie drewna za pomocą tarczy gumowej z wymiennym papierem ściernym,
- czyszczenie metalu za pomocą nasadki drucianej mocowanej do uchwytu wiertarki,
- wkręcanie i wykręcanie śrub i wkrętów przy użyciu specjalnych końcówek, tzw. bitów,
- pompowania wody i płynów przy użyciu specjalnego przyrządu,
- ostrzenie wierteł do metalu przy pomocy odpowiedniej nasadki,
- frezowanie z użyciem frezów i innych przyrządów.
Dodatkowy osprzęt i oprzyrządowanie jest zwykle odpowiednio zunifikowane i dopasowane do wszelkich parametrów wiertarki. Dobre firmy producenckie muszą zadbać o tego typu szczegóły. Bezudarowe wiertarki przydadzą się więc do znacznie szerszego zakresu prac, niż wiertarki z udarem. Są mniej wyspecjalizowane, a przez to znacznie bardziej uniwersalne.