Produkty

Wiosenne porządki – krok po kroku

Wiosenne porządki – krok po kroku

Wiosna to doskonały czas na to, aby odświeżyć i uporządkować dom, wpuszczając do niego nieco świeżego powietrza i przestrzeni. Jak skutecznie zaplanować i przeprowadzić wiosenne porządki?

wiosenne porządkiPlan i przygotowanie

Zanim przystąpimy do porządkowania, warto zrobić dobry plan sprzątania i zorganizować domowych pomocników. Przygotujmy więc notes i przejdźmy się pokój po pokoju, zapisując, co w danym pomieszczeniu na pewno należy uporządkować. Następnie spisane zadania możemy rozdzielić, np. na kilka dni, oraz rozłożyć między domowników, tak aby praca przebiegała szybko i sprawnie. Każdy z wykonanych punktów, odznaczajmy, aby widzieć, ile pracy mamy już za sobą. Pamiętajmy też o przygotowaniu rozmaitych gąbek i ścierek, ręcznika papierowego oraz gumowych rękawic, ewentualnie maseczki (aby nie wdychać kurzu czy szkodliwych oparów) oraz przygotujmy pojemne worki na śmieci.

Od góry do dołu

Główna zasada efektywnego sprzątania mówi, aby rozpoczynać je od góry, a kończyć na myciu najniżej położonych elementów. Sprzątając dane pomieszczenie, warto rozpocząć od oczyszczenia sufitu. Możemy to przeprowadzić albo za pomocą specjalnej szczotki na długiej, teleskopowej rączce, albo użyć zwykłej miotły lub odkrzacza. Pamiętajmy przy tym, by dokładnie odkurzyć także kąty, usuwając kurz i ewentualne pajęczyny. W tym czasie wyczyśćmy także klosze i abażury lamp sufitowych, nie zapominając o przetarciu żarówek, gdyż często osiada na nich dużo kurzu i brudu (przed myciem zawsze odłączmy dopływ prądu). Potem odkurzmy i wymyjmy także szczyty szaf i szafek. Jeśli posiadamy zasłony czy firanki, zdejmijmy je i oddajmy do prania. Nie zapominajmy o tym, by przetrzeć także karnisze – jeśli posiadamy preparat polerujący (np. z zawartością silikonu), możemy przetrzeć nim szyny czy drążki – dzięki temu kurz nie będzie na nich osiadał, a do tego, żabki czy kółka będą cicho pracowały.

Szafki i szuflady gotowe na wiosnę

Szafki lub szuflady warto kolejno odświeżać, każdą z nich opróżniając, a zawartość jej umieszczając w pudełku lub kartonie, tak aby wygodnie ją przenosić i nie zgubić bądź nie zniszczyć drobnych przedmiotów. Następnie odkurzmy i umyjmy wnętrze szafki, pamiętając, by nie przemaczać powierzchni, a nadmiar wody zebrać ściereczką lub papierowymi ręcznikami. Po umyciu pozostawmy szafkę otwartą, żeby wilgoć odparowała. W tym czasie warto przejrzeć jej zawartość i usunąć wszystkie nieużywane lub uszkodzone przedmioty, które nie będą nam już potrzebne. Resztę odkurzamy i okładamy w suchej i świeżej szafce. Tak samo po kolei postępujemy z kolejnymi półkami oraz szufladami. Warto także co najmniej raz w roku dokładnie wyczyścić naszą biblioteczkę, zdejmując całą kolekcję z regału, by oczyścić go z osiadłego kurzu. Każdy egzemplarz najlepiej czyścić delikatną miotełką, odkładając go na suchy regał.

Czyste szczeliny za meblami i kaloryferem

Co najmniej raz lub dwa razy do roku warto odsunąć wszystkie meble i dokładnie wymyć powierzchnie znajdujące się za nimi. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie je osuszyć, zanim znów ustawimy tam meble. Nie zapominajmy także o wyczyszczeniu kaloryferów oraz ściany znajdującej się za elementami wyposażenia, gdyż często znajduje się tam dużo kurzu i zabrudzeń. Warto stosować do tego specjalne szczotki, które umożliwią dotarcie nawet w najdalsze zakamarki, a także odkurzacz ze specjalną końcówką.

Czyste ściany i okno

Warto okresowo czyścic także ściany. W tym celu najlepiej wykorzystać dużą, czystą miotłę na długiej rączce, którą zetrzemy kurz ze ścian. Jeśli ściany są mocno przyszarzałe lub zabrudzone, a ich powierzchnia pokryta jest zmywalną farba czy tapetą, można spróbować je wymyć. Sprawdźmy jednak uprzednio na niewielkim ich fragmencie, czy po takim zabiegu dana powierzchnia nie zniszczy się lub nie odbarwi. Jeśli próba przebiegła pomyślnie, myjemy ściany lekko nawilżoną ścierka z komplet do zamiataniadelikatnym detergentem, pamiętając, aby myć od dołu ku górze, tak aby uniknąć powstawania zacieków. W przypadku niektórych zabrudzeń, które nie dają się usunąć na mokro, można zastosować zwykłą gumkę do ścierania, która usunie wiele zabrudzeń, nie niszcząc przy tym danej powierzchni. Gdy pokój jest już odkurzony możemy wymyć okno, nie zapominając o czyszczeniu parapetów i ram.

Czyste tapicerki i podłogi

Po tych pracach warto wyprać także wszelkie narzuty, poszewki i koce, a także odświeżyć tapicerki. Można użyć do tego specjalnych proszków do prania na sucho lub też przetrzeć je delikatnie nawilżoną ściereczką z łagodnym środkiem czyszczącym. Następnie możemy odkurzyć i umyć podłogę preparatem przeznaczonym do danego rodzaju podłoża, pamiętając o tym, aby unikać jej przemoczenia. Dywany warto odkurzyć, wytrzepać albo wyprać środkami do prania na sucho lub też na mokro.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking

Najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking
Nie ma drugich tak uniwersalnych narzędzi czyszczących jak myjki ciśnieniowe. Ranking ułatwi Ci wybranie najlepszego modelu spośród dziesiątek ...
Czytaj więcej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej

Macallister 2100 W w akcji – recenzja myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa MACALLISTER 2100W to potężny sprzymierzeniec podczas wiosennych porządków. Kompaktowy korpus i komplet końcówek pomaga...
Czytaj więcej

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji

Top 3 sposoby na czyszczenie elewacji
Elewacja domu jest jednym z pierwszych jego elementów, który widzą Twoi goście i domownicy. Pełni funkcję ochronną, izoluje i zabezpiecz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wiosenne porządki – krok po kroku