Produkty

Wnętrza w stylu marynistycznym

Wnętrza w stylu marynistycznym

W upalne dni mało kto nie marzy o zanurzeniu stóp w chłodnej wodzie i relaksie przy wtórze uspokajającego szumu fal. Niestety, prawdziwe wakacje nad morzem są przywilejem nielicznych, ale każdy z nas może pozwolić sobie na przywołanie podobnej atmosfery w domowych pieleszach za sprawą kilku dodatków w stylu marynistycznym.

dekoracje marynistyczneWywołanie wrażenia przebywania na łodzi przemierzającej oceany można osiągnąć za pomocą kilku elementów, które nieodłącznie kojarzymy z morskimi wojażami.

Drewno

Podstawowy element stylu marynistycznego - w końcu okręty wykonane są z drewna. Jeśli chcemy stworzyć atmosferę jak na szkunerze, będziemy poszukiwać jasnych i starych mebli, nawet takich posiadających ślady zużycia. Nadadzą się ku temu antyki, ale także podniszczone sprzęty, pod warunkiem że są wykonane z prawdziwego drewna i są oczywiście bezpieczne w korzystaniu.

Jeśli interesuje nas bardziej lśniące, eleganckie wnętrze luksusowych jachtów, poszukajmy długich blatów z jasnego drewna. Taki element umieszczony pod ścianą i opatrzony zestawem karafek oraz kryształowych szklanek od razu przywoła na myśl wyszukane pokłady.

Najlepszym sposobem na błyskawiczne przeniesienie odwiedzających na głębokie morze będzie wykorzystanie drewna ze śladami erozji wywołanymi słoną wodą. Samo w sobie nie posłuży do wykonania mebli czy krzeseł, ale w formie dekoracji może zawisnąć na ścianie jako nastrojowa półka. Nie jest łatwe w utrzymaniu, dlatego należy o nie dbać za pomocą środków ochrony. Kolejnym, pojedynczym, akcentem może być drewniana skrzynia z okuciami, która posłuży jako schowek, a jednocześnie przywoła atmosferę morskiej przygody.

Płótno

Ponieważ wnętrze marynistyczne jest jasne i pogodne, lekkie drewno powinna uzupełnić przyjemna faktura żagli. Najłatwiej osiągnąć ten efekt za sprawą obić mebli, kanap oraz poduszek. Ponieważ juta i konopie, z których tradycyjnie wykonywało się żagle, mogą być zbyt szorstkie, należy rozważyć bawełnę lub jej imitację. Podobny efekt można osiągnąć także za pomocą kremowej tapety lub raufazy. Możemy wybrać wersję z morskimi ornamentami, pamiętajmy jednak, by wzór nie był zbyt dominujący.

Jeśli nie mamy wpływu na ściany i obicia, zawsze możemy zdecydować się na obrus. Szukajmy wykończonego grubym krojem przypominającym marynarskie liny. Niezbędnym elementem będą także zasłony, których ruch automatycznie przywoła na myśl przestwór oceanu. Jeśli chcemy, by wiatr nadymał je na wzór prawdziwych żagli, musimy zdecydować się na lekkie materiały, takie jak woal czy tiul. Oczywiście pomieszczenie prawdziwego wilka morskiego nie obędzie się bez hamaka, choć w warunkach domowych może być on kłopotliwym dodatkiem. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, koniecznie odmierzmy miejsce do jego powieszenia, biorąc pod uwagę jego wychylenia.

Słońce

Niezbędnym elementem morskiego wypoczynku jest duża dawka promieni słonecznych, dlatego najlepiej, jeśli wnętrze posiada duże, przestronne okna. W mało którym pomieszczeniu sprawdzą się okrągłe bulaje, ale owalny efekt można osiągnąć za pomocą związania zasłon w połowie tasiemką i nadaniu im miękkich kątów. Możemy użyć do tego sznurka o grubszym splocie, a supeł zawiązać na sposób marynarski. Do rozprzestrzeniania promieni słonecznych przydadzą się także powierzchnie odblaskowe, dlatego nie zapomnijmy o lustrach i oprawionych obrazach. W kuchni delikatne refleksy odbijające się od niebieskich płytek od razu obraz ze statkiemprzywołają nadmorskie skojarzenia.

Dodatki

Przy wykańczaniu wnętrza w stylu marynistycznym łatwo o przesadę, dlatego musimy kierować się umiarem. Elegancki szkic szkunera, profesjonalnie wykonany statek w butelce czy zdobiony kompas dodadzą uroku pomieszczeniu, podczas gdy wielkie koło sterowe, zawieszona na ścianie śpiewająca ryba i ciężkie ozdoby z bursztynami będą już zbyteczne. Idealnie sprawdzą się doniczki i butelki z ciemnozielonego lub ciemnoniebieskiego szkła, zaś ciasno skręcony w okrąg konopny sznur będzie ciekawą podstawką. Nic nie zastąpi szklanego pojemnika z morskim piaskiem, kamykami i muszlami, zwłaszcza jeśli będą zebrane własnoręcznie.

Stosując rozsądnie te porady, na pewno uda nam się przywołać morskie klimaty, a kojący szum oceanu będzie rozbrzmiewał w naszych uszach nawet setki kilometrów od wody.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Jak urządzić małe mieszkanie? Poznaj kilka złotych zasad

Jak urządzić małe mieszkanie? Poznaj kilka złotych zasad
Małe mieszkanie to wcale niemałe wyzwanie dla jego właścicieli. Jak bowiem zaaranżować je tak, by na niewielkim metrażu pomieściło się wszystko, co ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
27.11.2015
Lubię takie połączenia niebieskiego z drewnem i bielą, mam w salonie trochę taki styl, chociaż nie nazywałam go do tej pory marynistycznym ;)

Ocena i komentarz dla:

Wnętrza w stylu marynistycznym