Przejdź do następnych akapitów:
- Marynistyczny styl, czyli drewno
- Dodatki marynistyczne i akcenty z płótna
- Styl marynistyczny skąpany w słońcu
- Styl marynistyczny, czyli powiew morskiej bryzy w Twoim domu
Wywołanie wrażenia przebywania na łodzi przemierzającej oceany można osiągnąć za pomocą kilku elementów, które nieodłącznie kojarzymy z morskimi wojażami. Jak zaaranżować styl marynistyczny? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na przytulne, stylowe oraz praktyczne wnętrza.
Marynistyczny styl, czyli drewno
Styl marynistyczny nie byłby kompletny bez drewna – to w końcu z niego wykonane są okręty. Jeśli chcemy stworzyć atmosferę jak na szkunerze, będziemy poszukiwać jasnych i starych mebli, nawet takich posiadających ślady zużycia. Nadadzą się ku temu antyki, ale także podniszczone sprzęty, pod warunkiem że są wykonane z prawdziwego drewna i są oczywiście bezpieczne w korzystaniu.
Jeśli interesuje nas bardziej lśniące, eleganckie wnętrze luksusowych jachtów, poszukajmy długich blatów z jasnego drewna. Taki element umieszczony pod ścianą i opatrzony zestawem karafek oraz kryształowych szklanek od razu przywoła na myśl wyszukane pokłady.
Najlepszym sposobem na błyskawiczne przeniesienie odwiedzających na głębokie morze będzie wykorzystanie drewna ze śladami erozji wywołanymi słoną wodą. Samo w sobie nie posłuży do wykonania mebli czy krzeseł, ale w formie dekoracji może zawisnąć na ścianie jako nastrojowa półka. Nie jest łatwe w utrzymaniu, dlatego należy o nie dbać za pomocą środków ochrony. Kolejnym, pojedynczym, akcentem może być drewniana skrzynia z okuciami, która posłuży jako schowek, a jednocześnie przywoła atmosferę morskiej przygody.
Więcej o tym, jak zaaranżować drewno przeczytasz w naszym artykule: Drewno we wnętrzach – co powinniśmy wiedzieć
Dodatki marynistyczne i akcenty z płótna
Ponieważ wnętrze marynistyczne jest jasne i pogodne, lekkie drewno powinna uzupełnić przyjemna faktura żagli. Najłatwiej osiągnąć ten efekt za sprawą obić mebli, kanap oraz poduszek. Ponieważ juta i konopie, z których tradycyjnie wykonywało się żagle, mogą być zbyt szorstkie, należy rozważyć bawełnę lub jej imitację. Podobny efekt można osiągnąć także za pomocą kremowej tapety lub raufazy. Możesz wybrać wersję z morskimi ornamentami, pamiętajmy jednak, aby wzór nie był zbyt dominujący.
Jeśli nie masz wpływu na ściany i obicia, zawsze możesz zdecydować się na obrus. Szukaj wykończonego grubym krojem przypominającym marynarskie liny. Niezbędnym elementem będą także zasłony, których ruch automatycznie przywoła na myśl przestwór oceanu. Jeśli chcemy, by wiatr nadymał je na wzór prawdziwych żagli, musimy zdecydować się na lekkie materiały, takie jak woal czy tiul. Oczywiście pomieszczenie prawdziwego wilka morskiego nie obędzie się bez hamaka, choć w warunkach domowych może być on kłopotliwym dodatkiem. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, koniecznie odmierz miejsce do jego powieszenia, biorąc pod uwagę jego wychylenia.
Styl marynistyczny skąpany w słońcu
Niezbędnym elementem morskiego wypoczynku jest duża dawka promieni słonecznych, dlatego najlepiej, jeśli wnętrze posiada duże, przestronne okna. W mało którym pomieszczeniu sprawdzą się okrągłe bulaje, ale owalny efekt można osiągnąć za pomocą związania zasłon w połowie tasiemką i nadaniu im miękkich kątów. Możemy użyć do tego sznurka o grubszym splocie, a supeł zawiązać na sposób marynarski. Do rozprzestrzeniania promieni słonecznych przydadzą się także powierzchnie odblaskowe, dlatego nie zapomnijmy o lustrach i oprawionych obrazach. W kuchni delikatne refleksy odbijające się od niebieskich płytek od razu przywołają nadmorskie skojarzenia.
Przy wykańczaniu wnętrza w stylu marynistycznym łatwo o przesadę, dlatego musimy kierować się umiarem. Elegancki szkic szkunera, profesjonalnie wykonany statek w butelce czy zdobiony kompas dodadzą uroku pomieszczeniu, podczas gdy wielkie koło sterowe, zawieszona na ścianie śpiewająca ryba i ciężkie ozdoby z bursztynami będą już zbyteczne.
Idealnie sprawdzą się doniczki i butelki z ciemnozielonego lub ciemnoniebieskiego szkła, natomiast ciasno skręcony w okrąg konopny sznur będzie ciekawą podstawką. Nic nie zastąpi szklanego pojemnika z morskim piaskiem, kamykami i muszlami, zwłaszcza jeśli będą zebrane własnoręcznie.
Przeczytaj również: Jak wizualnie ocieplić wnętrze?
Styl marynistyczny, czyli powiew morskiej bryzy w Twoim domu
Salon, sypialnia, kuchnia czy łazienka w stylu marynistycznym to świetny pomysł na niebanalną aranżację wnętrza i to nie tylko dla fanów morskich przygód. Wystarczą subtelne marynistyczne dodatki, trochę błękitu i bieli, a aranżacja będzie wyglądać jak prosto z nadmorskiego kurortu.
Stosując rozsądnie nasze porady, na pewno uda nam się przywołać morskie klimaty, a kojący szum oceanu będzie rozbrzmiewał w naszych uszach nawet setki kilometrów od wody. A jeśli szukasz odpowiednich dodatków czy płytek, sprawdź asortyment Castoramy, gdzie znajdziesz trwałe i stylowe produkty od renomowanych producentów.