Produkty

Wnętrza w wiktoriańskim stylu

Wnętrza w wiktoriańskim stylu

Pełen przepychu styl wiktoriański powstał w XIX wieku, jednak do dziś możemy z niego czerpać inspiracje podczas aranżacji własnego wnętrza. Jak powstał i czym charakteryzuje się ten styl?

wiktoriańskie zdobieniaPodstawowe cechy stylu wiktoriańskiego 

W czasie długotrwałego okresu panowania królowej Wiktorii w Anglii (lata 1837-1901) powstał odrębny kierunek w sztuce, zwłaszcza w architekturze i meblarstwie. Był to czas wzrostu bogactwa kolonialnego oraz szybkiego rozwoju przemysłu. Elementy stylu wiktoriańskiego znane są i stosowane do dziś. 

Do cech wyróżniających styl wiktoriański należą:


- liczne i ciężkie ornamenty oraz przeładowanie form,
- pompatyczność ozdób i dekoracji,
- brak spójności stylu sprawiający wrażenie tandetności,
- wykorzystywanie stylów z różnych epok (eklektyzm). 

W architekturze wiktoriańskiej stosowano liczne wykusze, ganki i werandy z metalowymi balustradami. Dbano o detale takie jak sztukateria, ozdobne gzymsy czy okapy. W drzwiach i oknach pojawiały się witraże. Popularne były narożne wieżyczki. Dachy pokrywano łupkiem, ściany budowano głównie z cegły, elewacje zdobiono kamieniem lub terakotą. 

Urządzanie wnętrz w wiktoriańskim stylu 

Kilka wskazówek przydatnych przy urządzaniu wnętrz stylizowanych na wiktoriańskie: 

1. Nie warto decydować się na jasne, jednolite ściany – najlepiej, jeśli będą one pokryte np. materiałową tapetą. Może nią ozdobić jedną ze ścian, a inne pomalować na charakterystyczne dla epoki barwy złamanej zieleni, fioletu czy bordo. Pożądane będą też elementy sztukaterii i barwa złota. 

2. Nie żałujmy ornamentów, elementów roślinnych oraz geometrycznych wzorów. Zdobienia takie możemy zastosować na poręczach, balustradach czy karniszach, a także wszędzie tam, gdzie uda się je przemycić. Możemy także umieścić na posadzkach wzory roślinne - mogą to być drobne heksagonalne czy kwadratowe płytki, albo roślinne obrazy z charakterystyczną bordiurą, czyli dekoracyjnym obramowaniem. 

3. Tkaniny użyte we wnętrzu powinny mieć mocne kolory i być grubo tkane. Zarówno zasłony jak i obicia mebli powinny świadczyć o wiktoriańswiktoriański żyrandolkim przepychu. Mogą być pikowane i drapowane, byle dawały spektakularny efekt, obok którego trudno przejść obojętnie. 

4. Meble powinny być bogato zdobione, dostojne i ciężkie, najlepiej wykonane z ciemnego drewna. Możemy je oczywiście nieco zmodyfikować, dodając nowoczesne elementy, np. przezroczyste siedzisko do wiktoriańskiego modelu krzesła. 

5. W łazience warto zdecydować się na dużą wannę, najlepiej na lwich nogach. Ważne, aby wyglądała ona elegancko i nawiązywała do ducha minionych epok. Wszelkie nowoczesne rozwiązania starajmy się oprawić w stylowe formy, nie zapominając o detalach i zdobieniach. 

6. Warto umieścić też w pomieszczeniach rzymskie kolumny oraz liczne lustra. Możemy zdecydować się także na kryształowe żyrandole albo ich nowoczesne stylizacje. Ważne, aby wnętrza prezentowały się dostojnie i elegancko, nawet jeśli niebezpiecznie ociera się to o kicz. 

7. W wiktoriańskim stylu bezkarnie możemy rozmieszczać niezliczone ilości bogato oprawianych obrazów, wszelkich bibelotów, figur, rzeźb czy pamiątek rodzinnych. Odkopmy więc rodzinne pamiątki i drogocenne zdobycze i nie bójmy się ich wyeksponować.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wnętrza w wiktoriańskim stylu