Produkty

Wnętrze inspirowane impresjonizmem

Wnętrze inspirowane impresjonizmem

Impresjonizm jest kierunkiem w sztuce, który szczególnie doceniał światło, nastrój i naturalne kolory. Jeśli lubimy ten nurt, warto czerpać z niego inspiracje podczas aranżowania swojego wnętrza.

 

impresjonizm w aranżacji wnętrzKorzenie impresjonizmu

Impresjonizm pojawił się w dziewiętnastowiecznej Francji, a jego ojcami byli tacy malarze, jak Claude Monet, August Renoir, Edgar Degas czy Camille Pissarro. W obrazach impresjoniści starali się uchwycić pewne momenty zjawisk natury w szczególnym oświetleniu. Nie są to więc dzieła trudne, wymagające głębszego rozumienia ani też abstrakcyjne czy surrealistyczne. Są to naturalne, codzienne pejzaże, które miały uchwycić ulotne piękno chwili. Ich kolory oraz nastrój sprawiają, że impresjonistyczne dzieła budzą ciepłe i przyjemne skojarzenia.

Impresjonizm we wnętrzach

W impresjonistycznym wnętrzu powinniśmy starać się stworzyć nastrój podobny do panującego na obrazach mistrzów. Podstawę stanowi tu wybór odpowiedniej tonacji kolorów, właściwej dla impresjonistów. Nie powinniśmy używać barw zbyt wyrazistych, które męczyłyby wzrok. W impresjonistycznym wnętrzu stosujemy jedynie odcienie pastelowe, które stworzą przyjemne tło dla pozostałych elementów wyposażenia.

UWAGA !

Pamiętajmy, że barwy od niebieskich po zielone uspokajają i wyciszają, ale także ochładzają pomieszczenia i czynią je optycznie bardziej przestronnymi.

Kolory ciepłe, np. pomarańczowe czy brzoskwiniowe, wywołują bardziej optymistyczne podejście do świata. Słoneczny żółty bardzo rozjaśnia i ociepla wnętrza, wnosząc radość. Pastelowy róż czy jasny brąz koją i uspokajają. Blady fiolet natomiast odświeża i relaksuje.

Florystyczne wzory

Jednym z podstawowych wzorów obowiązujących w stylu impresjonistycznym są motywy kwiatowe. Dopuszczalne są wszelkie formy - zarówno skrajnie realistyczne, jak i schematyczne grafiki. Obowiązuje różnorodność i subtelna wielobarwność motywów roślinnych. Elementy kwiatowe najlepiej prezentować się będą na dużych powierzchniach ścian. Możemy na nich zastosować tapety, naklejki czy inne formy dekoracji florystycznych. Także zasłony, firany czy dywany mogą zawierać różnorodne kwiatowe motywy.drewniany lity parkiet dąb

Ciekawym rozwiązaniem są też różnokolorowe, pastelowe obicia mebli. Jednak przy dużej ilości stosowanych wzorów, powinniśmy dobrać meble o prostych bryłach i lekkich konstrukcjach Pamiętajmy, żeby nie przesadzić. Zbyt dużo kwiatowych motywów stworzyć może wrażenie chaosu i przesytu. Roślinne wzory powinny ożywiać pomieszczenia, ale nie przytłaczać.

Podłogi

W impresjonistycznym wnętrzu nie powinniśmy stosować ciemnych podłóg. Najlepiej, jeśli będą one w naturalnym odcieniu jasnego drewna, tak aby tworzyły jasne, ciepłe tło dla naszej aranżacji. Jasna podłoga odbija światło, tworzy światłocienie, sprawiając wrażenie przestronności, czystości, a także przytulności. Taka podłoga nie przytłacza aranżacji, ale ją podkreśla i dodaje wiele uroku. Impresjonizm staje się dziś świetną inspiracją dla tych, którzy w designie cenią spokój, nastrojowość i delikatność. Możemy zatem wybrać spośród takich gatunków drewna, jak:

-  buk o żółto-miodowej barwie i ze spokojnym rysunkiem słojów,

-  klon o kremowym odcieniu i regularnym rysunku słojów,

-  brzoza o zróżnicowanych barwach,

Data publikacji: 24.05.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wnętrze inspirowane impresjonizmem