Produkty

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o narzędziach pneumatycznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o narzędziach pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne są używane dzisiaj nie tylko w specjalistycznych zakładach. Coraz częściej wykorzystuje się je także w przydomowych warsztatach. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć jakie są ich wady i zalety, jak ich używać oraz jak należy je konserwować.

Zalety i wady narzędzi pneumatycznych

młot pneutamtycznyKażde narzędzie z elementami ruchomymi ma jednego, głównego wroga, którym są wszelkiego rodzaju pyły. W przypadku elektronarzędzi zazwyczaj dostają się one do wnętrza konstrukcji poprzez otwory wentylacyjne niszcząc przy tym jego elementy. W urządzeniach pneumatycznych nie ma żadnych otworów wentylacyjnych, przez co zanieczyszczenia nie są w stanie im zaszkodzić. Są to konstrukcje bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy niskie temperatury. Istotną cechą jest także stosunek mocy do masy, czyli to, jaką moc możemy uzyskać przy konkretnej wadze urządzenia. Także tutaj narzędzia pneumatyczne nie mają sobie równych. Szczególnie można to odczuć podczas używania młotów wyburzeniowych, które przy dużej sile pojedynczego uderzenia nie są tak ciężkie jak narzędzia zasilane silnikiem elektrycznym. Podobnie do wszystkich narzędzi, posiadają one również swoje wady. Najważniejszą jest konieczność posiadania sprężarki, która napędza każde z tych urządzeń, a to wiąże się z koniecznością wygospodarowania miejsca do jej ustawienia (co nie jest wymagane w przypadku elektronarzędzi).

Jak używać narzędzi pneumatycznych?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać podczas eksploatacji jest używanie odolejacza. Jest to urządzenie, które oddziela olej wydostający się ze sprężarki, tak aby nie dostał się on do instalacji i urządzeń. Jest to szczególnie ważne, gdy używamy pistoletu malarskiego, gdyż razem z powietrzem pistolet będzie mieszał farbę i oleje, co odbije się negatywnie na malowanej powłoce.

sprężarkaJak dobrać sprężarkę do urządzenia?

Każde urządzenie wykorzystujące do pracy sprężone powietrze posiada odpowiednie parametry pracy. Najważniejszym parametrem, na jaki trzeba zwracać uwagę podczas dobierania sprężarki, jest jej wydajność mierzona w litrach na minutę. Jeśli planujemy używać sprężarki do prostych czynności, takich jak pompowanie kół, nie potrzebujemy wielkiej wydajności. W zupełności wystarczy ta na poziomie 30 litrów na minutę. Większe sprzęty wymagają większej ilości sprężonego powietrza. W praktyce, jeśli chcemy zasilać urządzenia takie jak piaskarka, musimy wyposażyć swój warsztat w sprężarkę o wydajności co najmniej 250 litrów na minutę.

Czego użyć do wykonania instalacji sprężonego powietrza?

W warsztatach bardzo często znajdują zastosowanie instalacje sprężonego powietrza. Są to rozprowadzone po całym pomieszczeniu rury, zakończone w odpowiednich miejscach specjalnymi końcówkami z odolejaczem, do których można podłączyć każde urządzenie. Instalacje takie wykonać najlepiej z rur stalowych bądź innych – pod warunkiem, że są one wytrzymałe na ciśnienie większe niż 10 atmosfer. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu nie będziemy musieli podróżować z długim wężem od sprężarki do miejsca pracy. Wykonanie takiej instalacji znacznie poprawia szybkość i wygodę podczas pracy w naszym warsztacie.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czyszczenie sprężonym powietrzem – na co uważać?

Czyszczenie sprężonym powietrzem – na co uważać?
Regularne czyszczenie komputera sprężonym powietrzem może przedłużyć jego żywotność – kurz może bowiem negatywnie wpływać na chłodzenie podzes...
Czytaj więcej

Sprężone powietrze – jak go używać?

Sprężone powietrze – jak go używać?
Sprężone powietrze w sprayu używane jest do wielu czynności w gospodarstwach domowych. Powinniśmy je zatem posiadać wśród wyposażenia przydomow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o narzędziach pneumatycznych