Jak działa wiertarka pneumatyczna
Jednym z kryteriów podziału wiertarek jest sposób ich zasilania. Pod tym względem wyróżnić możemy modele elektryczne, akumulatorowe oraz pneumatyczne. W pierwszym przypadku możliwość korzystania z narzędzia daje nam podłączenie go za pomocą przewodu zasilającego do źródła prądu. W drugim przypadku sprzęt jest bezprzewodowy, a napędza go znajdujący się w nim akumulator. Wiertarka pneumatyczna będzie natomiast działała jedynie w połączeniu z kompresorem, a zapewni to siła sprężonego powietrza.
Cechą charakterystyczną wiertarek pneumatycznych jest obecność złącza, do którego podłącza się przewód powietrzny – za jego pomocą do urządzenia doprowadzane jest powietrze, które uruchamia znajdujący się wewnątrz wiertarki mały pneumatyczny silnik.
Rodzaje wiertarek pneumatycznych
Wśród urządzeń tego typu wyróżnić można model uniwersalne, proste, kątowe oraz pistoletowe. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, znajdą zastosowanie podczas wykonywania otworów różnego typu – jest to możliwe dzięki wymiennym głowicom, w które można je wyposażyć. Modele proste sprawdzają się do wiercenia otworów o małej średnicy, a podczas tej czynności narzędzie powinno być trzymane pionowo. Wiertarki kątowe są przydatne podczas wykonywania prac w miejscach o ograniczonym dostępie. Modele pistoletowe dostępne są zarówno w wersjach przeznaczonych dla przemysłu, jak do zastosowań warsztatowych.
Wiertarki pneumatyczne różnią się więc budową i przeznaczeniem, ale także parametrami – mocą, prędkością obrotową, wagą czy rozmiarem uchwytu.
Zalety wiertarek pneumatycznych
Narzędzie tego typu ma wiele zalet. Nie posiada komponentów elektrycznych, więc nie przegrzeje się na skutek długotrwałej pracy. Z tego samego powodu zapewnia również większe bezpieczeństwo pracy w miejscach szczególnie narażonych na wybuch ognia czy zawilgocenie – polecana jest więc do użytku w takich miejscach, jak lakiernie czy warsztaty stolarskie oraz na świeżym powietrzu. Pozwala również operatorowi na większy komfort, ponieważ nie wymaga użycia dużej siły – model pneumatyczny jest lżejszy od wiertarek innego typu. Narzędzia pneumatyczne działają także zdecydowanie szybciej od elektrycznych, jednak w ich przypadku bardzo istotne jest regularne smarowanie – tylko wtedy nasza będą pracowały przez długi czas.
Wiertarkę pneumatyczną warto wybrać szczególnie wtedy, gdy posiadamy już sprężarkę powietrza i inne narzędzia zasilane tą samą metodą. Sprawdzi się także w przypadku regularnie wykonywanych prac – do sporadycznego użycia wystarczy model elektryczny lub akumulatorowy. Wynika to z faktu, że o ile samo narzędzie nie pobiera energii, o tyle pobiera ją sprężarka – zdecydowaną jej większość przetwarza jednak na ciepło i dlatego w przypadku sporadycznego użycia jej zastosowanie będzie nieopłacalne.