Produkty

Wszystko o wiertarkach pneumatycznych

Wszystko o wiertarkach pneumatycznych

Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi, które znajduje miejsce w domowych skrzynkach narzędziowych oraz profesjonalnych warsztatach. Wykonywanie otworów niezbędnych podczas prac konstrukcyjnych, montażowych czy wykończeniowych byłoby bez niej niemożliwe, a przynajmniej znacznie utrudnione. Czym charakteryzuje się wiertarka pneumatyczna i kiedy warto ją wybrać?

Jak działa wiertarka pneumatyczna

Jednym z kryteriów podziału wiertarek jest sposób ich zasilania. Pod tym względem wyróżnić możemy modele elektryczne, akumulatorowe oraz pneumatyczne. W pierwszym przypadku możliwość korzystania z narzędzia daje nam podłączenie go za pomocą przewodu zasilającego do źródła prądu. W drugim przypadku sprzęt jest Wiertarkabezprzewodowy, a napędza go znajdujący się w nim akumulator. Wiertarka pneumatyczna będzie natomiast działała jedynie w połączeniu z kompresorem, a zapewni to siła sprężonego powietrza.

Cechą charakterystyczną wiertarek pneumatycznych jest obecność złącza, do którego podłącza się przewód powietrzny – za jego pomocą do urządzenia doprowadzane jest powietrze, które uruchamia znajdujący się wewnątrz wiertarki mały pneumatyczny silnik.

Rodzaje wiertarek pneumatycznych

Wśród urządzeń tego typu wyróżnić można model uniwersalne, proste, kątowe oraz pistoletowe. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, znajdą zastosowanie podczas wykonywania otworów różnego typu – jest to możliwe dzięki wymiennym głowicom, w które można je wyposażyć. Modele proste sprawdzają się do wiercenia otworów o małej średnicy, a podczas tej czynności narzędzie powinno być trzymane pionowo. Wiertarki kątowe są przydatne podczas wykonywania prac w miejscach o ograniczonym dostępie. Modele pistoletowe dostępne są zarówno w wersjach przeznaczonych dla przemysłu, jak do zastosowań warsztatowych.

Wiertarka pneumatycznaWiertarki pneumatyczne różnią się więc budową i przeznaczeniem, ale także parametrami – mocą, prędkością obrotową, wagą czy rozmiarem uchwytu.

Zalety wiertarek pneumatycznych

Narzędzie tego typu ma wiele zalet. Nie posiada komponentów elektrycznych, więc nie przegrzeje się na skutek długotrwałej pracy. Z tego samego powodu zapewnia również większe bezpieczeństwo pracy w miejscach szczególnie narażonych na wybuch ognia czy zawilgocenie – polecana jest więc do użytku w takich miejscach, jak lakiernie czy warsztaty stolarskie oraz na świeżym powietrzu. Pozwala również operatorowi na większy komfort, ponieważ nie wymaga użycia dużej siły – model pneumatyczny jest lżejszy od wiertarek innego typu. Narzędzia pneumatyczne działają także zdecydowanie szybciej od elektrycznych, jednak w ich przypadku bardzo istotne jest regularne smarowanie – tylko wtedy nasza będą pracowały przez długi czas.

Wiertarkę pneumatyczną warto wybrać szczególnie wtedy, gdy posiadamy już sprężarkę powietrza i inne narzędzia zasilane tą samą metodą. Sprawdzi się także w przypadku regularnie wykonywanych prac – do sporadycznego użycia wystarczy model elektryczny lub akumulatorowy. Wynika to z faktu, że o ile samo narzędzie nie pobiera energii, o tyle pobiera ją sprężarka – zdecydowaną jej większość przetwarza jednak na ciepło i dlatego w przypadku sporadycznego użycia jej zastosowanie będzie nieopłacalne.

Data publikacji: 18.02.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o wiertarkach pneumatycznych