Produkty

Wycieraczka z drewna – jak ją wykonać samodzielnie

Wycieraczka z drewna – jak ją wykonać samodzielnie

Wycieraczka do butów – nieoceniony pomocnik w utrzymaniu porządku bezpośrednio przy wejściu do naszego domu. Latem przydaje się do otrzepania butów z piasku, zimą do wytarcia mokrego śniegu i błota. Jak można samodzielnie wykonać wycieraczkę? Oto nasze pomysły.

drewniana wycieraczkaWycieraczka powinna być nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Rozłożona tuż przy drzwiach pozwoli szybko wyczyścić spody butów i pozbyć się zabrudzeń, które mogłyby zniszczyć powierzchnie naszej podłogi. Wycieraczkę w domu można wykonać własnoręcznie i szybko. Jedyne, czego potrzebujemy, to mocne deski oraz kilka narzędzi.

Aby stworzyć domową wycieraczkę z drewna, potrzebujemy:

- około 10 deseczek z mocnego drewna, ich wymiary zależą od tego, jakiej wielkości wycieraczkę chcemy wykonać,

- 2 pręty gwintowane o długości około 1000 mm,

- farby – kolory w zależności od tego, jakie mamy upodobania,

- piłę metalową, ołówek, ekierkę, szlifierkę, wiertarko-wkrętarkę.

Wykonanie wycieraczka krok po krokupiłowanie drewna, pilarka, piła

Rozpoczynamy od przygotowania deseczek. Każdą z nich przycinamy na długość 50 cm, a ściętą krawędź szlifujemy. Następnie na węższych bokach wywiercamy otwory, którymi połączymy w późniejszym czasie wszystkie deski. Ważne, aby wiercenia znajdowały się około 5 cm od szlifowanej krawędzi. Tak przygotowane deseczki malujemy farbą o dowolnym kolorze. Gdy ta przeschnie, możemy rozpocząć łączenie deseczek, wykonujemy to za pomocą przygotowanych wcześniej prętów. Aby zapewnić większą stabilność wycieraczki, pomiędzy poszczególnymi deseczkami możemy przymocować nakrętki. Gdy połączymy wszystkie przycięte deski, nasza wycieraczka jest gotowa.

Aby wzbogacić wycieraczkę o ciekawą funkcję dokładnego czyszczenia spodów noszonego obuwia, możemy z jednej strony wyciąć deseczki na długość około 30 cm. W miejsce powstałej dziury mocujemy szczotkę ryżową z twardym włosiem. Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością usuniemy z naszych spodów obuwia nawet mocno przyschnięty brud.

Oczywiście opisane przykłady samodzielnego wykonania wycieraczek możemy dowolnie modyfikować, zwiększając lub zmniejszając długość poszczególnych deseczek. Możemy także zmieniać efekt kolorystyczny, przemalowując całość na jeden lub kilka kolorów. Najważniejsze, aby nasze obuwie wreszcie pozostawało czyste i schludne.

 

Data publikacji: 14.05.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet
Palety są materiałem wykonania wielu domowych i ogrodowych sprzętów, a ich sporządzenie będzie sprawdzianem dla każdego, kto chce zajmować się majster...
Czytaj więcej

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację
Decydując się na zmianę domowych posadzek, najczęściej wymieniamy je na nowe – wiąże się to zarówno z koniecznością przeprowadzenia większego remontu,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wycieraczka z drewna – jak ją wykonać samodzielnie