Produkty

Wykończenie kuchni w stylu industrialnym

Wykończenie kuchni w stylu industrialnym

Styl industrialny – popularny ostatnimi czasy trend aranżacyjny – wymaga konsekwencji w doborze materiałów wykończeniowych i wyglądu urządzeń, które wypełnią przestrzenne, chłodne w odbiorze wnętrze. Ponieważ pomieszczenia urządzone w tym stylu mają najczęściej przestrzeń otwartą, widoczna z każdego miejsca kuchnia również powinna mieć wygląd uzupełniający całe mieszkanie.

Architektura poprzemysłowa, przestronne lofty i styl industrialny są efektami przystosowania do warunków mieszkalnych budynków, które powstawały z zupełnie innym przeznaczeniem. Obecnie modne i popularne jest urządzanie przestrzeni mieszkalnych w wyłączonych z użytku halach produkcyjnych, fabrykach, browarach, koszarach czy nawet nieczynnych od dawna szpitalach. Cechą wspólną realizacji tego typu jest utrzymanie chłodnego wyglądu miejsc służących pierwotnie do pracy, wyeksponowanie detali architektonicznych budynków i – w miarę możliwości – odnowienie, a nie wymiana elementów konstrukcyjnych zabudowań. O tym, że jest to trend bardzo popularny, niech zaświadczy fakt, że niektórzy deweloperzy nie tylko przystosowują na potrzeby mieszkaniowe oryginalne zabudowania, ale budują od podstaw nowe, stylizowane na poprzemysłowe. Kierunek ten ma swoją nazwę – tworzone są w ten sposób softlofty, o metrażu daleko mniejszym niż lofty tradycyjne, ale też dostępne finansowo dla większej liczby ludzi.

Gres szkliwiony Solid 60 x 60 cm szary
Gres szkliwiony Solid 60 x 60 cm szary

Dominujące w mieszkaniu w stylu loft materiały są bardzo wyraziste i zimne w odbiorze – stanowią je: beton, surowa cegła, stare drewno, szkło i metal. Gdyby wszystkie razem zastosować w niewielkim, ciasnym lokum, jego użytkownik miałby poczucie przytłoczenia. Inaczej na dużej przestrzeni, a taką się loft charakteryzuje – materiały te użyte nawet w nadmiarze zyskują w otwartym pomieszczeniu, ich uroda się uwidacznia, a ich połączenia stanowią o duchu loftu, który jest chłodny, wyniosły, elegancki i jak żaden inny kierunek aranżacyjny – nowoczesny. To wymarzone tło dla nielicznych, ale dobranych ze smakiem dekoracji lub designerskich mebli, których futurystyczny kształt idzie w parze z unikalnymi materiałami wykonania. Styl loft przenika się w ten sposób z minimalizmem, który łatwo zaniknie, jeśli zgromadzimy w tego typu przestrzeni sprzęty nie pasujące do wszechobecnych szarości, brązów i ceglanej czerwieni. Z tego względu tak dużo uwagi trzeba poświęcić na umiejętne wyposażenie mieszkania w aranżacji industrialnej.

Nie inaczej będzie z takim miejscem, jakim jest kuchnia, choćby jej granice były wyznaczone jedynie umownie, na przykład przez obecność wyspy kuchennej wyposażonej w dużą przestrzeń roboczą na blacie, który może też spełniać rolę stolika barowego dla osób siedzących po stronie salonu. Elementy jej wyposażenia nie tylko są stale na widoku osób przebywających w lofcie, ale współtworzą jego wystrój.

Styl industrialny przenika również po części do mniejszych mieszkań, które loftami nie są, ale które czerpią z tego stylu pomysły na niecodzienną i zarazem funkcjonalną aranżację. Jak wspomniane zostało wyżej, wypełnienie niewielkich przestrzeni betonem i surową cegłą przyczyni się do braku komfortu mieszkańców i stworzenia efektu przytłoczenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, by materiały wzięte wprost z pomieszczeń postindustrialnych stanowiły główny akcent ozdobny mniejszych mieszkań, zwłaszcza jeśli rozplanowana w nich przestrzeń ma charakter otwarty. Kuchnia jest dobrym terenem do zastosowania tego typu rozwiązań, zarówno co do materiałów wykończeniowych, jak i jej wyposażenia. Jeśli pójdą za tym charakterystyczne dekoracje i oprawy świetlne wykonane na wzór używanych niegdyś w halach fabrycznych, kuchnia nabierze niecodziennego uroku i elegancji.

Porada eksperta:

Styl industrialny nie musi być jednostajny kolorystycznie – aby przełamać tonację szarą, warto użyć wyrazistej czerwieni, pochodzącej na przykład od barwy cegieł na jednej ze ścian, z której został skuty tynk.

Kuchnia w stylu industrialnym – przegląd materiałów

Pomieszczenie kuchenne wykończymy w stylu industrialnym używając materiałów, które stylizowane są na te, których użyto do budowy i wystroju wnętrz postprzemysłowych. Tu z pomocą przychodzą nam producenci wyrobów ceramicznych, których asortyment w coraz większym stopniu zawiera wyroby, które możemy zastosować w pomieszczeniach loftowych i stylizowanych na loftowe. Użyta kolorystyka, która jest wariacją na temat szarości, bieli i czerni, jak również również faktura przywodząca na myśl gładką lub spękaną powierzchnię betonu z powodzeniem zastąpią nam zimne, odlane z betonu ściany.

Mozaika Afyon 30,5 x 30,5 cm marmur biały
Mozaika Afyon 30,5 x 30,5 cm marmur biały

Co więcej – do ich swoistych dekoracji zaliczyć możemy imitację śladów szalunku, czyli wykonanego z drewna wzmocnienia konstrukcji wznoszonej z betonu. O ile styl industrialny nie lubi ozdób, tego typu budowlane nawiązanie będzie bardzo dobrze korespondować z innymi surowo wyglądającymi materiałami. Aby nie przytłoczyć niewielkiej przestrzeni kuchennej, dobrze jest użyć takich materiałów jedynie na jednej ze ścian lub jej fragmencie. Jeśli zdecydujemy się na gładką, polerowaną powierzchnię ceramiczną, która jest łatwa do utrzymania w czystości, może ona z powodzeniem znaleźć zastosowanie tuż nad blatem roboczym.

Porada eksperta:

Ponieważ styl industrialny to styl wielkich przestrzeni, lepiej oddają jego ducha materiały wielkoformatowe, takie jak duże i ciężkie płyty ceramiczne, które w czasie stosowania wymagają dodatkowego wzmocnienia konstrukcji ściany i które najlepiej prezentują się w połączeniach bezfugowych.

Lampa wisząca Colours Kitchen 1 x 60 W E27 aluminium / czerwona
Lampa wisząca Colours Kitchen 1 x 60 W E27 aluminium / czerwona
Skrzydło Eko pokojowe 80 cm lewe sosna
Skrzydło Eko pokojowe 80 cm lewe sosna

Ponieważ w styl industrialny dobrze wpisuje się również kamień, na przykład granit, znakomitym miejscem jego zastosowania będzie blat kuchenny. Z kolei podłogę – jeśli nie zdecydujemy się na materiały ceramiczne – wypełnić mogą stylizowane na stare i zniszczone, utrzymane w szarej tonacji deski lite lub panele. Na ich matowym tle odznaczać się będą połyskliwe fronty szafek, które będą tym lepiej zauważalne, im bardziej jednostajny będzie kolor posadzki. W tym wypadku dobrze sprawdzą się także materiały, takie jak szkło czy najbardziej charakterystyczny dla tego stylu kolor obok betonowej szarości – srebrny metaliczny. Taka jest na przykład stalowa blacha, której cienką warstwę zastosować możemy na fragmencie ściany. Ma niezwykle efektowny wygląd, ale utrzymanie jej w należytej czystości wymaga sporo starań – na jej błyszczącej powierzchni zabrudzenia, linie papilarne czy nawet drobiny kurzu są tym bardziej widoczne, im więcej światła na nią pada.

Umeblowanie i wyposażenie kuchni

Aby zachować w przestrzeni aranżowanej na loftową kuchnię nieskazitelny porządek i aby uniknąć wrażenia chaosu wynikającego ze zbyt dużej liczby przedmiotów, należy każdemu z nich zapewnić miejsce w szafkach. Dotyczy to nawet tak dużych sprzętów, jak lodówka (zwłaszcza jeśli swoim wyglądem odbiega od palety zastosowanych barw), kuchenka mikrofalowa czy pojemniki z dostępnymi zawsze pod ręką w innych typach kuchni przyprawami.

Czy wiesz, że…

Kuchni industrialnej daleko do przytulności i ciepła znanych z innych aranżacji, ale w zamian otrzymujemy coś innego. W stylu na przykład rustykalnym nagromadzenie przedmiotów i sprzętów powoduje optyczne zmniejszenie przestrzeni. Zupełnie inaczej wygląda to w tym przypadku – brak zbędnych przedmiotów i duża ilość światła odbitego od połyskliwych, metalicznych frontów szafek wpływa na przeciwny efekt – nawet kuchnia o małym metrażu zyskuje optycznie przestrzeń i wrażenie przestronności. Warto wykorzystać tę cechę zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach kuchennych.

Kinkiet Colours Linum 1 x G9 40 W aluminium
Kinkiet Colours Linum aluminium

Wybierając sprzęt AGD do wnętrza, zwróćmy uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale również na wygląd, a zwłaszcza kolorystykę, w której ponownie dominować może stalowa szarość. Taką będzie dużych rozmiarów lodówka, taki będzie też wyciąg kuchenny, zwłaszcza o okrągłym kształcie, który zwieszać się będzie od sufitu aż do czarnej, ceramicznej płyty grzewczej – tego typu połączenie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej. Niezwykle efektownie wyglądać też będzie bateria zlewozmywakowa o dużych rozmiarach, z wylewką wyciąganą w formie wielkiej sprężyny – im więcej stechnicyzowanych kształtów zastosujemy, tym więcej charakteru nadamy naszej kuchni. Dotyczy to zwłaszcza oprawy oświetlenia.

Oświetlenie kuchni industrialnej

O ile zasadność stosowania oświetlenia centralnego w kuchni jest coraz mniejsza, inaczej jest w przypadku stylu industrialnego, w którym odpowiednio dobrana lampa wisząca może stanowić przyciągającą wzrok ozdobę pomieszczenia, jego główny akcent. W tej roli najlepiej się sprawdzi taki kształt, który będzie odwołaniem do przemysłowej przeszłości. Tego typu lampa o szerokim kloszu i wnętrzu rzucającym snop światła o białym zabarwieniu pochodzącym z diody LED o kształcie dużej żarówki będzie dopełnieniem stołu jadalnego, o ile znajdzie się on w pobliżu otwartej kuchni. Miejsca, w których przygotowujemy kulinarne dokonania będą z kolei wyposażone w punktowe oświetlenie, na które złożyć się mogą tradycyjne świetlówki, listwy LED lub oprawy z żarówkami halogenowymi. Z pomocą światła możemy też ocieplić zbyt zimne w optycznym odbiorze wnętrze. Posłużą temu umieszczone na ścianach kinkiety i plafony o regularnych, prostokątnych i kwadratowych kształtach, które wyposażymy w źródła oświetlenia o nieco cieplejszej barwie.


 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wykończenie kuchni w stylu industrialnym