Produkty

Wykończenie wnętrz w stylu gotyckim

Wykończenie wnętrz w stylu gotyckim

Gotyk kojarzy się wielu z ciemnymi kolorami, mrocznym klimatem i wampirami. Dokładnie w takim tonie utrzymane są również wnętrza w gotyckim stylu, który bez wątpienia wyróżnia się spośród innych nurtów aranżacji pomieszczeń. Oto co jest dla niego znamienne.

gotyk we wnętrzachGotyk nie tylko w architekturze

Gotyk wziął swoja nazwę od Gotów, którzy od V w. n.e. przybywali do Cesarstwa Rzymskiego, a których nazywano barbarzyńcami. Wszelkie gotyckie formy aktywności – od architektury po sztukę – uważano za barbarzyńskie.

Współcześnie z gotykiem spotykamy się w sztuce (np. filmie), a także na co dzień, jest bowiem grupa społeczna, która ze względu na sposób ubioru i charakterystyczny styl określana jest mianem gotów. Charakterystyczny dla nich jest czarny zwykle strój, kontrastowy, bardzo intensywny makijaż oraz ciemne włosy. Typowymi elementami są gorsety i rękawice, buty glany oraz skórzane płaszcze, czarne koszule i metalowe ozdoby ciała.

Styl ten, choć bez wątpienia specyficzny i odpowiadający tylko niektórym, znalazł swoje odwzorowanie w wystroju wnętrz.

Wnętrze w styku gotyckim

Styl ten wzoruje się na stylu epoki wiktoriańskiej, gdzie panowało bogactwo, elegancja i przepych. Gotyk operuje jednak zdecydowanie mroczniejszymi barwami i dodatkami, które w połączeniu oddają specyficzny klimat pomieszczenia.

Do elementów charakterystycznych omawianego stylu należą masywne i ciemne meble. Poza nimi bardzo ważne jest łóżko, które posiada baldachim lub zagłówek oraz oryginalną ramę, często zdobioną detalami. Dodatkowo, tapicerowane ciemnym aksamitem krzesła oraz cała gama specyficznych dodatków.

Typowymi akcesoriami są tutaj przede wszystkim świece, które gwarantują rozproszone światło, które dodaje i potęguje wrażenie tajemniczości. Świeczniki powinny mieć charakterystyczną formę i przedstawiać np. smoki, duchy czy czaszki. Ich uzupełnieniem będą czarne świece.

Do motywów często powtarzających się w tego typu wnętrzach, oprócz wymienionych już czaszek, należą trumny, szkielety, anioły, szklane kule, gargulce czy kielichy. Często występują one jako element ozdobny lamp, świeczników czy podstawek, ale również jako wzór zdobiący tekstylia. Ważną częścią gotyckiego wnętrza są również lustra oprawione w typowe dla tego stylu dekoracyjne ramy oraz czarne róże.gotyk we wnętrzach

Tkaniny stanowią również istotną cześć gotyckiego wystroju. Królują tu aksamit i satyna, często zdobione brokatem oraz koronkami. Materiały te wykorzystywane są w postaci ciężkich zasłon, poduszek czy pościeli i stanowią nieodzowną cześć omawianego stylu.

Wśród dominujących kolorów znajdziemy czerń, ciemny fiolet, ciemną zieleń, szarość oraz czerwień. Pomieszczenia utrzymane są więc w ciemnej kolorystyce i uzupełnione odpowiednimi, mrocznymi dodatkami.

Jeżeli chcemy stworzyć w naszym domu wnętrze rodem z horroru lub zamku hrabiego Draculi, nic nie stoi na przeszkodzie, by tak uczynić. Na rynku znajdziemy wszystkie niezbędne akcesoria, które wprowadzą do pomieszczeń tajemniczość oraz specyficzny, mroczny klimat.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
22.07.2016
Parę elementów gotyckich jest spoko, szczególnie w sypialni i salonie
03.01.2016
Za ciężkie klimaty, kojarzy mi się to z ciężkimi zakurzonymi zasłonami i bordami i ciemnymi pokojami, chociaż jeden pokój dla nastolatki np. to może być.

Ocena i komentarz dla:

Wykończenie wnętrz w stylu gotyckim