Produkty

Wymiana oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

Wymiana oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

Wcześniej czy później czeka to każde mieszkanie, w którym źródłem światła sztucznego są umocowane centralnie pośrodku sufitu żyrandole, w których świecą standardowe żarówki, dające zażółcony snop światła. Zwykle decydujemy się na wymianę całościową – nie tylko źródeł oświetlenia, ale poszczególnych opraw. O czym warto pamiętać podczas poszukiwań odpowiadających nam wzorami i kształtami lamp sufitowych i ściennych kinkietów?

oświetlenie do wymianyRewolucja technologiczna nie ominęła branży oświetleniowej i to, co było ciekawą nowością kilka lat temu – żarówki nowej generacji, diametralnie różne od będących w powszechnym użyciu wolframowych – na dobre zagościło w większości domostw. Większości, ale nie we wszystkich, o czym przekonać się można podczas wieczornej przechadzki po miejskich dzielnicach mieszkaniowych – żółta poświata, jaką emitują standardowe żarówki, jest wciąż łatwo zauważalna we wnętrzach bloków i kamienic.

Wymiana oświetlenia na bardziej nowoczesne powodowana jest przez chęć sprawdzenia, czy źródła światła określane mianem energooszczędnych zasługują na tę nazwę i w istocie generują mniejsze koszty użytkowania. Kolejnym powodem jest też chęć modyfikacji wyglądu mieszkania, w czym zmiana oświetlenia jest sposobem niezwykle skutecznym. Za pomocą unowocześnienia centralnego źródła światła – czyli zamocowania nowej oprawy sufitowej – lub jego wyeliminowania na korzyść oświetlenia sufitowego punktowego pomieszczenie zyska nowy wygląd, zwłaszcza jeśli w parze ze zmianą oświetlenia pójdą odświeżenie ścian, renowacja podłogi i wymiana mebli na nowe. Często jest też tak, że po wykonanym remoncie i zastosowaniu nowoczesnej aranżacji z dużą ilością szarości i betonu jako materiału wykończenia będące z nami od lat elementy wyposażenia nie pasują do nowego wizerunku i wymagają również odświeżenia linii stylistycznej, co w praktyce oznacza ich wymianę na nowe modele.

W opisanych wyżej przypadkach jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że nie musimy dobierać osobno samodzielnie typów żarówek, ponieważ producenci albo sprzedają swoje wyroby wraz ze źródłami światła, albo wyraźnie wskazują, które ich modele będą odpowiednie do zastosowanych w oprawach rodzajach gwintów. Warto wiedzieć, że na fali popularności standardowych gwintów żarówkowych (tak zwanych edisonowskich E14 i E27) nowe typy oświetlenia również są wyposażane w taki rodzaj mocowania do oprawy świetlnej i dlatego jeśli tylko chcemy wymienić żarówki wolframowe na bardziej nowoczesne, możemy zastosować zarówno neony, jak i LED-y o mocy świecenia odpowiadającej dotychczas stosowanym żarówkom. Niektórych z nich – dotyczy to neonówek i w coraz mniejszym stopniu żarówek LED-owych – nie możemy użyć w oprawach wyposażonych w ściemniacze. Jeśli natomiast wybieramy oprawy do specjalnie wybudowanego sufitu podwieszanego, warto aby nie ogrzewały się wlampa wisząca nowoczesna trakcie pracy, a kąt padania snopa światła odpowiadał wielkości powierzchni, na którą będzie padał.

Wybierając nowe oprawy świetlne, zwróćmy uwagę na wskazane przez producenta miejsce ich zastosowania. Niejednokrotnie zdarza się, zwłaszcza w przypadku kinkietów ściennych, że wygląd tego typu oprawy wydaje się być idealny do zawieszenia na zewnątrz, natomiast ich konstrukcja wyklucza taką ewentualność. Podobnie będzie z oprawami łazienkowymi i – w mniejszym stopniu – kuchennymi, zwłaszcza z tymi, które zawieszone będą blisko kuchennego zlewozmywaka.

Jeśli przygotowujemy się do pierwszego remontu w dopiero co zakupionym mieszkaniu z rynku wtórnego i okaże się, że ukryta w ścianach instalacja elektryczna składa się w głównej mierze z przewodów aluminiowych, w pierwszej kolejności trzeba uwzględnić ich wymianę na miedziane. W tym przypadku w mniejszym stopniu liczyć się będzie estetyka wnętrza, jeśli nie zapewnimy sobie i pozostałym domownikom elementarnego bezpieczeństwa.

 

Data publikacji: 26.07.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Wszystko się liczy, gdy chcesz urządzić salon. Oświetlenie, meble, kolor ścian, dobór tkanin – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj ...
Czytaj więcej

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wymiana oświetlenia – na co zwrócić uwagę?