Produkty

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku

Duża, przestrzenna garderoba stanowi wygodne rozwiązanie w każdym domu. By wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce, potrzeba jednak odpowiednio zaplanować przestrzeń.

garderobaJeśli chcemy funkcjonalnie wyposażyć garderobę, warto pomyśleć o kilku prostych rozwiązaniach:

Zaplanuj rozmieszczenie półek

Podstawowa zasada brzmi: im więcej półek i przegródek, tym lepiej. Wysokość półek na ubrania wiszące powinna wynosić do 150-160 cm (zmieszczą się płaszcze i sukienki), zaś wysokość półek na ubrania składane – do 25-30 cm (lepiej nie tworzyć zbyt wysokich stosów). Półki nie powinny być też dłuższe niż 100 cm – przy dużym obciążeniu mogą się wyginać. Jeśli jednak nie mamy miejsca na półki, to niewielkim kosztem nabędziemy przegrody z materiału, które można powiesić na relingu.

Pamiętaj o szufladach i metalowych koszach

Półki uzupełniamy koszami, najlepiej wysuwanymi – można w nich trzymać np. ręczniki lub pościel (dzięki swej konstrukcji kosze zapewniają dopływ świeżego powietrza). Pościel trzymamy kompletami, nie będziemy tracić czasu na szukanie pasujących do siebie części. Drobne rzeczy, takie jak np. bielizna, układamy w szufladach, najlepiej w specjalnych organizerach przypominających plaster miodu. Tego typu akcesoria ułatwią utrzymywanie porządku.

Dziel na kategorie

Ubrania i dodatki warto segregować tematycznie – np. oddzielnie układać rzeczy domowe, biurowe, sportowe czy wyjściowe. Tak pogrupowane ubrania rozdzielamy na rzeczy sezonowe. Wytrwali mogą dodatkowo połączyć je w grupy kolorystyczne i sortować według materiałów, z jakich są wykonane.

Codzienne wybieranie ubrań niezwykle ułatwi nam też rozłożenie rzeczy według długości i rodzaju – podążając tym kluczem, wyszczególnimy koszulki z krótkim rękawem, z długim, spódnice i spodnie długie, krótkie, etc. Pamiętajmy też o oddzieleniu bielizny i dodatków: paski, apaszki, torby, biżuteria, czapki, szaliki, rękawiczki, wszystko to umieśćmy osobno.

garderoba Form PlusKorzystaj z wieszaków

Sprawa z wieszakami wcale nie jest taka oczywista, jak się wydaje. Każdy wieszak ma swoje przeznaczenie, w końcu nie bez powodu robione są z różnych materiałów. Do spódnic odpowiednie są wieszaki z klamrami, do spodni mają gąbkę, która uniemożliwia ich ześlizgnięcie się, z kolei ubrania lniane i bawełniane powinny być umieszczane na wieszakach drewnianych. Wieszaki welurowe przeznaczone są do rzeczy delikatnych, których nie możemy narazić na zaciąganie się. Specjalne wieszaki znajdziemy też na paski, apaszki i krawaty.

Pudełka, haczyki, stojaki – uporządkuj drobiazgi

Jeśli w garderobie trzymamy również buty, warto przeznaczyć na nie oddzielną półkę bądź zainwestować w odpowiedni stojak (dzięki niemu buty nie odkształcą się). Innym sposobem jest trzymanie ich w przezroczystych pudłach – zaletą tego rozwiązania jest to, że bez rozpakowywania wiemy, co jest w środku. W każdej garderobie musi się też znaleźć przestrzeń na torebki. Oszczędzimy miejsce, gdy powiesimy je na haczykach, nie warto przeznaczać na nie półki. Żeby torebki się nie zdeformowały, dobrze je czymś wypełnić (np. zgniecionymi gazetami).

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przegląd przydatnych akcesoriów do garderoby

Przegląd przydatnych akcesoriów do garderoby
Posiadanie garderoby jest marzeniem każdej kobiety, ale i mężczyznom taka opcja z pewnością przypadnie do gustu. Jeśli więc mamy na tyle miejsca w mie...
Czytaj więcej

Jak przechowywać letnie ubrania

Jak przechowywać letnie ubrania
Pojemność naszej szafy zwykle ogranicza się do kilku półek, szuflad oraz drążka, na którym wieszamy część ubrań. Niekiedy na bardzo małej powierzchni ...
Czytaj więcej

Jak utrzymać świeżość w garderobie?

Jak utrzymać świeżość w garderobie?
Garderoba jest pomieszczeniem, w którym gromadzimy nie tylko ubrania noszone na co dzień, ale również te sezonowe oraz różnego rodzaju dodatki. Odpowi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku