Produkty

Wzór Paisley – jak wykorzystać we wnętrzach?

Wzór Paisley – jak wykorzystać we wnętrzach?

Wzór Paisley, czyli drobne kwiaty układające się w zgrabne kompozycje to nieodłączny (już od wielu lat) element dekoracyjny umieszczany na elementach garderoby, obić meblowych, tapet czy biżuterii. Jak możemy go wykorzystać w zakresie dekoracji wnętrz domowych? Oto nasze propozycje.

wzór PaisleyWzór Paisley uchodzi za jeden z wyjątkowo ozdobnych, kobiecych i ekskluzywnych. Bardzo często zestawia się go również ze stylistyką marokańską, która dodaje mu wyraźnie wschodniego akcentu.

Skąd się wywodzi Paisley?

Paisley to termin zaczerpnięty z języka angielskiego, który określa wzory pochodzenia perskiego. Motyw, często układający się na kształt nerki, łzy lub migdała, może być także określany jako perski ogórek lub walijska gruszka. Najczęściej stosowany w zakresie wzornictwa tureckiego, irańskiego, czy też indyjskiego, gdzie jest znany pod nazwą Botteh.

W Europie znamy go od XVIII i XIX wieku. Niegdyś dosyć mocno kojarzony z ruchem hipisowskim, gdzie jego szczególna forma widoczna była podczas tzw. Lata Miłości. Obecnie stosowany powszechnie i na różnego rodzaju materiałach. Szczególnie ciekawie prezentuje się na ceramice oraz porcelanie i tkaninach.

Jak wykorzystać wzór Paisley?

Ten wyjątkowy akcent dekoracyjny możemy umieścić przede wszystkim na materiałach zlokalizowanych w różnych miejscach naszego domu. Niezwykłe i bardzo estetyczne będą np. zasłonki – ciemne i z wyraźnym wzorem lub obrus, który możemy nałożyć na stół w jadalni.

W tym ciekawym wzorze możemy też utrzymać poduszki czy koce – szczególnie, jeśli główne wyposażenie salonu stanowią jednokolorowe meble.

Cerata Fantastik 751-3 140 cmKierując swoją uwagę na oświetlenie – jeśli jesteśmy fanami lamp z abażurem, to z pewnością wykorzystamy zaproponowany wzór. Tłoczenia Paisley będą wyglądały ciekawie na każdym materiale, zarówno jasnym, jak i ciemnym.

Wzory Paisley ze względu na swoją ciekawą i dość rozbudowaną formę, przypominając także nieco indyjską kulturę oraz antyczne zdobienia warto umieszczać na białych ścianach, zwracając uwagę na kluczowe wyposażenie oraz akcenty dekoracyjne.

Wzory ścienne możemy tworzyć za pomocą naklejek lub tapet. W taki sposób można zaakcentować sypialnię, wprowadzając do niej jednocześnie harmonię i przyjemny nastrój.

Gdzie nie powinno zabraknąć Paisley? Jest to wzór, który bardzo szczególnie zaprezentuje się chociażby na dywanach czy roletach okiennych. Bardzo ciekawie sprawdzą się w tym zakresie rolety rzymskie, na których wzór może być wytłaczany samodzielnie metodą stempelkową.

Paisley bywa także bardzo często elementem wytłaczanym na pościelach oraz narzutach, które dekorują łóżka w sypialni. Wystarczy dobrać do niego podobne kompozycje kolorystyczne oraz gładkie dekoracje by stworzyć niezwykle nastrojowe i orientalne wnętrze.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach
Zieleń to symbol równowagi. Nie od dziś wiadomo, że zieleń we wnętrzach uspokaja i dodaje sił. Jak wkomponować ten kolor do swojego mieszkania?...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wzór Paisley – jak wykorzystać we wnętrzach?