Produkty

Zadbaj o swoje narzędzia na wiosnę

Zadbaj o swoje narzędzia na wiosnę

Przygotowując się do wiosennych prac w ogrodzie, należy zadbać nie tylko o zakup nowych drzew czy krzewów, ale także o narzędzia, które wykorzystujemy do ich pielęgnacji. Stare, nieoczyszczone czy nienaostrzone narzędzia mogą przysporzyć nam wiele kłopotów oraz wypadków podczas prac.

taczka i szpadelJeśli wiemy, że narzędzia, które służą nam do pracy w ogrodzie są w dobrym stanie i posłużą nam w kolejnym sezonie, to należy zadbać o nie już podczas ostatnich jesiennych prac. Nieoczyszczone narzędzia z resztkami trawy, mchu czy ziemi powodują pojawianie się rdzy i pleśni, co niekorzystnie wpływa nie tylko na stan samych narzędzi, ale także na rośliny, z którymi mają kontakt.

Narzędzia do kopania – widły, szpadle, motyki i grabie należy dokładnie oczyścić z resztek zaschniętej trawy i gleby, a następnie umyć. Jeśli chcemy pozbyć się pleśni, która osadziła się na narzędziach, należy je wyparzyć w gorącej wodzie. Oczyszczone narzędzia należy pozostawić, aby dokładnie wyschły. Kolejnym etapem konserwacji jest pozbycie się rdzy, należy jednak pamiętać, by nie używać w tym celu preparatów do usuwania i zapobiegania korozji – wpływają one toksycznie na rośliny, z którymi narzędzia mają kontakt podczas prac ogrodowych.

W celu pozbycia się rdzy wykorzystujemy drucianą szczotkę lub druciak oraz wodę. Po oczyszczeniu z rdzy narzędzia należy ponownie osuszyć oraz zakonserwować niewielką ilością oleju spożywczego naniesionego za pomocą pędzla. Na uwagę zasługują także trzonki, zarówno drewniane, jak i metalowe. W przypadku, gdy są one uszkodzone, należy je niezwłocznie wymienić, ponieważ mogą stanowić duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Prawidłowo zakonserwowane narzędzia należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, co zniweluje możliwość ponownego rdzewienie i pojawienia się pleśni.

Narzędzia do cięcia – tj. sekatory, nożyce do żywopłotów należy również dokładnie oczyścić, a także usunąć rdzę. W tym celu wykorzystujemy drobny papier ścierny, ze względu na to, że polerowany metal jest zdecydowanie bardziej odporny na korozję. Kolejnym etapem konserwacji narzędzi tnących jest ostrzenie – tępy sekator może uszkodzić przycinane końce gałęzi, co w efekcie może doprowadzić kosiarkado ich obumarcia. Na uwagę zasługują także miejsca połączeń ruchomych, które smarujemy preparatami do konserwacji, pamiętając, aby nie osadzały się one na samych nożach narzędzia.

Kosiarki i podkaszarki – podwozie należy oczyścić z resztek trawy i kurzu (jeśli nie zrobiliśmy tego dokładnie jesienią), a także naostrzyć noże – wpływa to nie tylko na żywotność urządzenia, ale także na jakość i stan naszego trawnika. W przypadku, gdy noże zostały odkształcone lub pojawiły się na ich powierzchni pęknięcia, należy je niezwłocznie wymienić w celu uniknięcia wypadków podczas pracy. Ostrza kosiarki należy pokryć preparatem konserwującym w celu uniknięcia korozji.

W urządzeniach spalinowych należy zadbać także o wymianę oleju (co pół roku), a także o filtr powietrza, który dokładnie oczyszczamy lub wymieniamy na nowy.

Staranna konserwacja naszych narzędzi służy nie tylko nam, ale także naszym roślinom. Umiejętne korzystanie z preparatów konserwujących oraz regularne czyszczenie zniwelują możliwość wystąpienia wypadków podczas prac w ogrodzie i sprawią, że wszelkie sprzęty posłużą nam jeszcze przez kilka najbliższych sezonów.

Data publikacji: 04.02.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

To jest metoda na zachowanie porządku w domku ogrodowym – narzędzia systemowe do ogrodu

To jest metoda na zachowanie porządku w domku ogrodowym – narzędzia systemowe do ogrodu
Domek, szopa lub garaż – w tych pomieszczeniach zwykle przechowujemy narzędzia ogrodowe, takie jak miotły, grabie, motyki i łopaty. Jeśli przest...
Czytaj więcej

Wybieramy trzonek do narzędzi ogrodowych

Wybieramy trzonek do narzędzi ogrodowych
Niektóre narzędzia, które wykorzystujemy w swoim ogrodzie są niezastąpione – wiemy, że na nich możemy zawsze polegać. Czasami jedn...
Czytaj więcej

Praktycznie: uniwersalny trzonek do narzędzi ogrodniczych

Praktycznie: uniwersalny trzonek do narzędzi ogrodniczych
Producenci narzędzi ogrodniczych wiedzą, jakie znaczenie w przeprowadzaniu prac w ogrodzie ma posiadanie kompletu profesjonalnych narzędzi. Wiedzą też...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zadbaj o swoje narzędzia na wiosnę