Produkty

Zagrożenia dla drewna ogrodowego i sposoby ich usuwania

Zagrożenia dla drewna ogrodowego i sposoby ich usuwania

Po zakończonej pracy w ogrodzie najpiękniejszą chwilą jest móc usiąść, popatrzeć na rośliny i odpocząć na drewnianych meblach ogrodowych znajdujących się w cieniu pod altaną. Jednak niekiedy okazuje się, że nieodpowiednio zabezpieczone drewno pokrywa pleśń lub zaczyna ono pękać pod wpływem czynników atmosferycznych. Aby zapobiec takim niemiłym niespodziankom, warto zaimpregnować drewno i zadbać o nie jeszcze przed sezonem.

impregnowanie drewna ogrodowegoCzynniki atmosferyczne

W ogrodzie jednym z podstawowych materiałów do budowy jest drewno. Trejaże, altany, meble ogrodowe, deski do różnych konstrukcji – wszystkie tworzymy głównie z drewna. Aby móc korzystać z nich przez wiele lat, musimy o nie zadbać i odpowiednio pielęgnować.  

Najważniejszym czynnikiem, który może mieć negatywny wpływ na jakość drewna jest woda. Opady deszczu, śniegu w sezonie zimowym, zamarzanie wody czy roztopy niekorzystnie oddziałują na drewniane elementy na naszym ogrodzie. Drewno pęcznieje i kurczy się, a nieodpowiednio zabezpieczone może się rozpadać. Zwykle zawartość wody w drewnie nie powinna przekraczać 20%, przy wyższym poziomie wody drewno podatne jest również na pojawianie się grzybów. 

Wraz z upływem czasu drewno jest niszczone przez promienie słońca. Staje się nierówne, chropowate. Ułatwia to dostawanie się do jego środka wody i deska zaczyna się rozpadać. Uważać należy także na wahania temperatury, zwłaszcza jeżeli występują jej nagłe skoki. Drewno pęcznieje i nagle kurczy się, co też może spowodować jego rozpadanie. 

Czynniki nieatmosferyczne 

Poza czynnikami atmosferycznymi na drewno wpływ mają też inne elementy środowiska. Są to grzyby, które łatwo rozprzestrzeniają się na zawilgoconym drewnie. Ich działalność w dłuższym czasie spowoduje pękanie drewna. Niektóre grzyby nie muszą aż tak szkodzić, lecz wpływają na jego estetykę. Czasem drewno przybiera dziwny wygląd - wtedy obserwujemy siniznę drewna (inaczej zwaną barwicą drewna). Pojawia się ona na deskach w postaci smugowatych, szaro-czarnych przebarwień. 

Z upływem lat na drewnie w ogrodzie może wyrosnąć mech lub porosty. Pokrywają one elementy drewniane na całej powierzchni. Co ważne, nie niszczą one drewna, lecz w dużym stopniu obniżają jego estetykę. Siadanie na tak pozarastanych ławkach nie należy do najprzyjemniejszych. 

Najgroźniejsze dla drewna są szkodniki. Mogą się rozpowszechnić w drewnie suchym, jak i mokrym. Drążą one otwory i długie kanały niszcząc deski. Co gorsza, pojawiają się zarówno w drewnie z drzew liściastych, jak i iglastych. Mogą powodować w późniejszym czasie rozpadanie się części drewna, obniżają jego trwałość i wpływają negatywnie na jego wygląd. 

W deskach w ogrodzie możemy spotykać różne gatunki szkodników np: 

- spuszczel pospolity,

- kołatek domowy,

- zagwoździk fioletowy,

- trzeń korowy, 

- wykarczak sosnowiec

Jak zabezpieczyć i pielęgnować drewno w ogrodzie? 

Najlepszym sposobem zabezpieczenia drewna jest jego impregnowanie. Na rynku mamy wiele preparatów, którymi pokrywa się powierzchnię. Przed przystąpieniem do impregnacji musimy deski odpowiednio przygotować. Elementy muszą być suche i odtłuszczone. Zadbajmy wcześniej o ich wyszlifowanie, zwróćmy uwagę na sęki, małe pęknięcia. W przypadku dużych ubytków, uzupełnijmy je. 

Następnie po odpowiednim przygotowaniu drewna nakładamy impregnat. Najpopularniejszą metodą jest nanoszenie go pędzlem różnej grubości w zależności od szerokości deski. Typów preparatów do zabezpieczenia drewna jest kilka, możemy wybrać rozpuszczalnikowe, olejowe, solne czy po prostu dekoracyjne (żywiczne). Impregnaty rozpuszczalnikowe i solne mają głównie za zadanie ochronę drewna przed grzybami, pleśnią, ale też niektóre mogą chronić przed czynnikami atmosferycznymi. impregnat drewnochron castoramaPreparaty olejowe przeciwdziałają niszczeniu drewna przez wodę, ale dobrze jest też, gdy zawierają także środki ochrony biologicznej. Natomiast impregnaty dekoracyjne, które oprócz ochrony drewna podnoszą jego walory estetyczne, mogą występować jako bezbarwne i w różnych kolorach. Mamy tu większy wybór barw niż w przypadku innych typów preparatów. 

Ważne jest, by kontrolować stan drewna, odpowiednio je zabezpieczyć i przed każdym sezonem sprawdzić jego stan. W przypadku zauważenia odprysków drewna należy szybko reagować i ponownie zabezpieczyć deskę, aby nie skorzystały na tym np. różne szkodniki.

Data publikacji: 19.11.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad

Jak dbać o meble ogrodowe? 10 sprawdzonych porad
Drewniane meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zal...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zagrożenia dla drewna ogrodowego i sposoby ich usuwania