Jeszcze do niedawna schody miały tylko jedną funkcję: umożliwić nam wejście na piętro i zejście z niego. Nie zastanawiano się nad walorami estetycznymi. Z czasem jednak zaczęto doceniać ich urok, a ciężkie i masywne żelbetonowe konstrukcje zostały wyparte przez drewno, które obecnie jest najczęściej wybieranym materiałem na schody. Dla wielu z nas nie jest to jednak prosta decyzja.
Oferta producentów jest bardzo bogata, dlatego do wyboru mamy również inne materiały i technologie ich budowania. Wydaje się jednak, że drewno jest materiałem najbardziej uniwersalnym, bowiem wpasowuje się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrza.
Zalety drewnianych schodów
Niewątpliwą zaletą schodów wykonanych z drewna jest ich urok i naturalność. W zależności od naszych upodobań możemy postawić na klasyczne rozwiązania lub nieco poeksperymentować. Drewno można śmiało połączyć z innymi materiałami – np. ze szkłem lub metalem - i dzięki temu osiągnąć niezwykle ciekawe połączenie. Wybierać możemy spośród różnych gatunków drewna, dlatego bez problemu dopasujemy schody do całościowej aranżacji naszego domu. Ciemne pomieszczenia możemy rozświetlić schodami wykonanymi z jasnego drewna.
Odcienie ciemniejsze mogą podkreślić zaś charakter wnętrza i wyeksponować schody jako jeden z głównych punktów w domu. Tradycyjne schody drewniane kojarzą nam się z ciepłem i przytulnością, nadają wnętrzu domowego charakteru. Jeżeli nasza sypialnia umiejscowiona jest na piętrze, to poranne schodzenie do kuchni po drewnianych schodach będzie dla nas przyjemnością. Drewno jest miłe i przyjemne w dotyku, ale przede wszystkim jest bardzo ciepłe. Schody powinny być inwestycją na długie lata, raczej rzadko decydujemy się na ich wymianę. Odpowiednio zakonserwowane drewno jest niezwykle wytrzymałe – bez trudu wytrzyma kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.
Kilka wad
Schody drewniane nie są jednak produktem doskonałym i mają wady, o których również warto pamiętać. Przede wszystkim na ich niekorzyść wpływa wysoka cena, przez co nie każdy jest w stanie zdecydować się na taki wybór. O schodach drewnianych powinniśmy zacząć myśleć odpowiednio wcześnie – czas oczekiwania na taki wyrób może być bardzo długi i trwać nawet do kilkunastu tygodni. Musimy również pamiętać o tym, że drewno jest podatne na wilgoć, dlatego nie powinniśmy takiego rodzaju schodów montować we wnętrzach, w których osiąga ona dość wysoki poziom. Należy również pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji.