Produkty

Zalety i wady schodów z drewna

Zalety i wady schodów z drewna

W starym budownictwie schody nie były doceniane i zazwyczaj chowano je w przytłaczających klatkach schodowych. Obecnie są one jednym z bardziej charakterystycznych i wyrazistych elementów wnętrza. Schody powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i bezpieczne.

Schody drewniane z zabiegiem EQG 080RC leweJeszcze do niedawna schody miały tylko jedną funkcję: umożliwić nam wejście na piętro i zejście z niego. Nie zastanawiano się nad walorami estetycznymi. Z czasem jednak zaczęto doceniać ich urok, a ciężkie i masywne żelbetonowe konstrukcje zostały wyparte przez drewno, które obecnie jest najczęściej wybieranym materiałem na schody. Dla wielu z nas nie jest to jednak prosta decyzja.

Oferta producentów jest bardzo bogata, dlatego do wyboru mamy również inne materiały i technologie ich budowania. Wydaje się jednak, że drewno jest materiałem najbardziej uniwersalnym, bowiem wpasowuje się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrza.

Zalety drewnianych schodów

Niewątpliwą zaletą schodów wykonanych z drewna jest ich urok i naturalność. W zależności od naszych upodobań możemy postawić na klasyczne rozwiązania lub nieco poeksperymentować. Drewno można śmiało połączyć z innymi materiałami – np. ze szkłem lub metalem - i dzięki temu osiągnąć niezwykle ciekawe połączenie. Wybierać możemy spośród różnych gatunków drewna, dlatego bez problemu dopasujemy schody do całościowej aranżacji naszego domu. Ciemne pomieszczenia możemy rozświetlić schodami wykonanymi z jasnego drewna.

nowoczesne schodyOdcienie ciemniejsze mogą podkreślić zaś charakter wnętrza i wyeksponować schody jako jeden z głównych punktów w domu. Tradycyjne schody drewniane kojarzą nam się z ciepłem i przytulnością, nadają wnętrzu domowego charakteru. Jeżeli nasza sypialnia umiejscowiona jest na piętrze, to poranne schodzenie do kuchni po drewnianych schodach będzie dla nas przyjemnością. Drewno jest miłe i przyjemne w dotyku, ale przede wszystkim jest bardzo ciepłe. Schody powinny być inwestycją na długie lata, raczej rzadko decydujemy się na ich wymianę. Odpowiednio zakonserwowane drewno jest niezwykle wytrzymałe – bez trudu wytrzyma kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.

Kilka wad

Schody drewniane nie są jednak produktem doskonałym i mają wady, o których również warto pamiętać. Przede wszystkim na ich niekorzyść wpływa wysoka cena, przez co nie każdy jest w stanie zdecydować się na taki wybór. O schodach drewnianych powinniśmy zacząć myśleć odpowiednio wcześnie – czas oczekiwania na taki wyrób może być bardzo długi i trwać nawet do kilkunastu tygodni. Musimy również pamiętać o tym, że drewno jest podatne na wilgoć, dlatego nie powinniśmy takiego rodzaju schodów montować we wnętrzach, w których osiąga ona dość wysoki poziom. Należy również pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie drewno na schody?

Jakie drewno na schody?
Częste użytkowanie schodów w domach wymaga użycia do ich budowy materiałów o odpowiednich parametrach. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wiedzieć,...
Czytaj więcej

Charakterystyka schodów dywanowych

Charakterystyka schodów dywanowych
Schody dywanowe wyróżniają się prostą, nowoczesną formą. Pasują świetnie do wnętrz urządzonych minimalistycznie i nowocześnie. Wykonuje się je z drewn...
Czytaj więcej

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach
Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym więcej uwagi musimy poświęcić właściwej jego aranżacji. Wybór odpowiednich schodów wydaje się tutaj aspektem klu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety i wady schodów z drewna