Produkty

Żaluzje, rolety czy firanki - co wybrać?

Żaluzje, rolety czy firanki - co wybrać?

Wykańczając wnętrze należy podjąć multum wiążących decyzji – jedną z nich będzie wybór żaluzji lub rolet oraz ewentualne uzupełnienie całości firanami. Oczywiście dużo tutaj zależy od charakteru pomieszczenia, jakie przyjdzie nam wyposażyć. Zobaczmy zatem kiedy i w jakich okolicznościach zdecydować się na konkretne rozwiązanie.

rolety CastoramaPrzepuszczalność światła

Zarówno rolety jak i żaluzje mogą przepuszczać promienie słoneczne w pewnym stopniu lub też całkowicie blokować ich dostęp do pomieszczenia. Pierwsza opcja doskonale chroni domowników przed uporczywym światłem, pozostawiając go jednocześnie na tyle dużo, by w dzień swobodnie funkcjonować. Z kolei drugie rozwiązanie jest idealne dla osób, które są wrażliwe na światło dzienne podczas spania – opuszczone rolety bądź zasunięte żaluzje w sposób całkowity uchronią domowników przed światłem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system rolet nazwany ‘dzień-noc’. Składają się one z poziomych, naprzemiennie ułożonych fragmentów materiału, z których jeden blokuje, a drugi przepuszcza promienie.

Wygląd wnętrza

Rolety w kwestii aranżacji wnętrza są bardzo mało inwazyjne – zwinięte są praktycznie niewidoczne, jedynymi elementami, który można zauważyć, są plastikowe prowadnice oraz kaseta, w które chowa się zwinięta roleta. Dodatkowo całość przesłonięta firanką bądź zazdrostką staje się całkowicie niezauważalnym elementem wnętrza.

Rolety mogą być bardzo interesującym dodatkiem aranżacyjnym, bowiem w miejsce jednolitego, gładkiego wzoru można wstawić ulubiony obraz, grafikę lub zdjęcie. Oczywiście w momencie, w którym roletę zwiniemy, zostanie on schowany, niemniej warto mieć na uwadze, że taka możliwość istnieje. Zauważalnym elementem wystroju są z kolei rolety rzymskie (zwijane w harmonijkę) oraz weneckie (marszczone). Doskonale sprawdzają się w klasycznych i eleganckich wnętrzach. Wtedy jednak warto zrezygnować z kolejnych dodatków w postaci firanek.

Klimat

Każdy, kto organizuje aranżację pomieszczenia, bardzo dba o jego klimat, który tożsamy być powinien z charakterem pomieszczenia. Wiadomo, że salon powinien być dobrze wentylowany i przewiewny, ale już wszelkie wędrówki chłodniejszego powietrza w łazienkach są wysoce niepożądane. A warto pamiętać, że zarówno żaluzje jak i rolety mają wpływ – relatywnie niewielki, ale jednak – na izolacyjność budynku.

Żaluzje aluminiowe na przykład bardzo szybko się nagrzewają, oddając temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Nietrudno sobie wyobrazić, że nagrzewają się głównie w dni mocno słoneczne, kiedy wysokiej temperatury nam nie brakuje, poza tym materiał ten może być mało bezpieczny, powodując oparzenia (szczególnie, gdy w domu są małe dzieci). Dlatego też bezpieczniejszym wyborem pozostają żaluzje drewniane, które wyglądają wyjątkowo urokliwie w połączeniu z firankami. Dobrze też sprawdzają się żaluzje pokryte lakierem z filtrem UV.firanki zasłony Castorama

Dodatkowe informacje

Warto również pamiętać o względach czysto praktycznych. Żaluzje na przykład bardzo trudno utrzymać w czystości – szybko się kurzą, stąd ich montaż w domu czy mieszkaniu alergika mija się z celem. O wiele lepiej postawić na rolety z impregnowanego poliestru, które łatwo umyć i wyprać. Pamiętajmy też, że ciężkich żaluzji drewnianych nie sposób zamontować wszędzie – na przykład na dużych framugach. Na koniec warto dodać, że są też tacy, którzy w aranżacji pomieszczeń nie wykorzystują tych elementów. Jak osiągnać taki efekt? Przekonacie się w tym miejscu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Żaluzje, rolety czy firanki - co wybrać?