Produkty

Żaluzje, rolety czy firanki - co wybrać?

Żaluzje, rolety czy firanki - co wybrać?

Wykańczając wnętrze należy podjąć multum wiążących decyzji – jedną z nich będzie wybór żaluzji lub rolet oraz ewentualne uzupełnienie całości firanami. Oczywiście dużo tutaj zależy od charakteru pomieszczenia, jakie przyjdzie nam wyposażyć. Zobaczmy zatem kiedy i w jakich okolicznościach zdecydować się na konkretne rozwiązanie.

rolety CastoramaPrzepuszczalność światła

Zarówno rolety jak i żaluzje mogą przepuszczać promienie słoneczne w pewnym stopniu lub też całkowicie blokować ich dostęp do pomieszczenia. Pierwsza opcja doskonale chroni domowników przed uporczywym światłem, pozostawiając go jednocześnie na tyle dużo, by w dzień swobodnie funkcjonować. Z kolei drugie rozwiązanie jest idealne dla osób, które są wrażliwe na światło dzienne podczas spania – opuszczone rolety bądź zasunięte żaluzje w sposób całkowity uchronią domowników przed światłem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system rolet nazwany ‘dzień-noc’. Składają się one z poziomych, naprzemiennie ułożonych fragmentów materiału, z których jeden blokuje, a drugi przepuszcza promienie.

Wygląd wnętrza

Rolety w kwestii aranżacji wnętrza są bardzo mało inwazyjne – zwinięte są praktycznie niewidoczne, jedynymi elementami, który można zauważyć, są plastikowe prowadnice oraz kaseta, w które chowa się zwinięta roleta. Dodatkowo całość przesłonięta firanką bądź zazdrostką staje się całkowicie niezauważalnym elementem wnętrza.

Rolety mogą być bardzo interesującym dodatkiem aranżacyjnym, bowiem w miejsce jednolitego, gładkiego wzoru można wstawić ulubiony obraz, grafikę lub zdjęcie. Oczywiście w momencie, w którym roletę zwiniemy, zostanie on schowany, niemniej warto mieć na uwadze, że taka możliwość istnieje. Zauważalnym elementem wystroju są z kolei rolety rzymskie (zwijane w harmonijkę) oraz weneckie (marszczone). Doskonale sprawdzają się w klasycznych i eleganckich wnętrzach. Wtedy jednak warto zrezygnować z kolejnych dodatków w postaci firanek.

Klimat

Każdy, kto organizuje aranżację pomieszczenia, bardzo dba o jego klimat, który tożsamy być powinien z charakterem pomieszczenia. Wiadomo, że salon powinien być dobrze wentylowany i przewiewny, ale już wszelkie wędrówki chłodniejszego powietrza w łazienkach są wysoce niepożądane. A warto pamiętać, że zarówno żaluzje jak i rolety mają wpływ – relatywnie niewielki, ale jednak – na izolacyjność budynku.

Żaluzje aluminiowe na przykład bardzo szybko się nagrzewają, oddając temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Nietrudno sobie wyobrazić, że nagrzewają się głównie w dni mocno słoneczne, kiedy wysokiej temperatury nam nie brakuje, poza tym materiał ten może być mało bezpieczny, powodując oparzenia (szczególnie, gdy w domu są małe dzieci). Dlatego też bezpieczniejszym wyborem pozostają żaluzje drewniane, które wyglądają wyjątkowo urokliwie w połączeniu z firankami. Dobrze też sprawdzają się żaluzje pokryte lakierem z filtrem UV.firanki zasłony Castorama

Dodatkowe informacje

Warto również pamiętać o względach czysto praktycznych. Żaluzje na przykład bardzo trudno utrzymać w czystości – szybko się kurzą, stąd ich montaż w domu czy mieszkaniu alergika mija się z celem. O wiele lepiej postawić na rolety z impregnowanego poliestru, które łatwo umyć i wyprać. Pamiętajmy też, że ciężkich żaluzji drewnianych nie sposób zamontować wszędzie – na przykład na dużych framugach. Na koniec warto dodać, że są też tacy, którzy w aranżacji pomieszczeń nie wykorzystują tych elementów. Jak osiągnać taki efekt? Przekonacie się w tym miejscu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?
Rolety osłaniają wnętrze domu przed dużym natężeniem naturalnego światła. Zapewniają też większą prywatność, co przydaje się zwłaszcza w mieszkaniach ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Żaluzje, rolety czy firanki - co wybrać?