Produkty

Zaprojektuj łazienkę idealną do sprzątania

Zaprojektuj łazienkę idealną do sprzątania

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na szybkie brudzenie, to także miejsce, w którym często pojawiają się groźne bakterie i grzyby. Do tego aby utrzymać ją w perfekcyjnej czystości, często musimy poświęcić bardzo wiele czasu na jej sprzątanie. Można jednak to ograniczyć, a to dzięki zaaranżowaniu praktycznej łazienki, której sprzątanie będzie stosunkowo łatwe.

czysta łazienka1. Niekłopotliwe wykończenie

Aby łazienka nie była szczególnie kłopotliwa a utrzymanie jej w czystości nie nastręczało wielu problemów, warto pomyśleć o tym już na etapie projektu czy podczas remontu. Jeśli szukamy płytek ceramicznych, pamiętajmy by były one nie tylko modne i estetyczne, ale także łatwe do sprzątania. Jednolite powierzchnie na wysoki połysk prezentują się bardzo stylowo, jednak widać na nich nawet najmniejsze zabrudzenia, przez co należy poświęcić wiele czasu i energii na ich sprzątanie.

2. Podłoga łatwa do sprzątania

Aby mycie podłogi było szybkie, warto zastosować podwieszane WC i szafki łazienkowe. Dzięki temu ograniczymy zakamarki, w których zbiera się trudny do usunięcia brud i zminimalizujemy występowanie miejsc, w których mogłyby gromadzić się groźne bakterie. Warto także wybierać płytki podłogowe o wzorzystych, niejednolitych wzorach – tak aby niewielkie zabrudzenia nie rzucały się od razu w oczy. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie drewna egzotycznego – jest ono odporne na wilgoć, a po pokryciu lakierem poliuretanowym będzie odporne na wiele zabrudzeń.

3. Jakie płytki na podłogę?

Jeśli chodzi o wybór płytek, to świetnie sprawdza się klinkier, terakota czy też gres porcelanowy – ważne, aby ich powierzchnia była gładka i nieporowata. Unikajmy więc posadzek kamiennych (chyba że jest to granit lub kwarcyt) i gresu polerowanego – jeśli zaś zdecydujemy się na te materiały, pamiętajmy o ich impregnacji, tak aby uniknąć wnikania brudu w ich porowatą strukturę. Warto także wybierać duże, rektyfikowane płytki, które ograniczą do minimum ilość trudnych do sprzątania spoin (te wypełniamy substancjami posiadającymi właściwości hydrofobowe).

4 Schowaj nieład w bezpieczne miejsceczysta łazienka

Do łazienki warto także wybierać zamykane szafki, a ilość otwartych szafek ograniczyć do minimum – te ostatnie sprawiają wrażenie nieładu. Zamykane szafki uchronią nasze przybory przed nadmierną wilgocią a do tego sprawią, że łazienka będzie wyglądać schludnie.

5. Praktyczna ceramika

W łazience najbardziej narażona na zabrudzenia jest ceramika. Aby uniknąć kłopotliwych plam i odbarwień, warto wybrać urządzenia ze specjalną powłoką (np. hydrofobową) ograniczającą przyleganie zabrudzeń i gromadzenie się drobnoustrojów, pozwalającą na łatwe ich usunięcie. Tutaj świetnie sprawdzą się choćby powłoki akrylowe, które są odporne na bakterie i grzyby, zabrudzenia i osadzanie się kamienia. Poza tym tego typu powłoki można czyścić większością środków bez obaw o to, że dzięki preparatom zajdzie niepożądana reakcja chemiczna, która odbarwi całość. Wybierając stalowe wanny warto wybierać modele pokryte emalią, która doskonale chroni przed uszkodzeniami i sprawia, że brud nie przylega do powierzchni.

6. Praktyczna glazura

Przy wyborze glazury warto zdecydować się na większe płytki, ciasno zespolone – tak aby ograniczyć występowanie trudnych do czyszczenia fug. Duże płytki z łatwością można myć, a zakamarki, w których osadzają się kamień i brud, będą ograniczone do minimum. Materiałem, który będzie elegancko się prezentował i dobrze służył naszej łazience są np. duże płyty gresu szkliwionego. Aby zminimalizować wielkość spoin, warto zamiast płytek kalibrowanych wybrać rektyfikowane – mają jednolite krawędzie, które łatwo można ze sobą połączyć. Na rynku dostępne są także płytki, które posiadają właściwości samoczyszczące. Są pokryte warstwą szkliwa z dwutlenkiem tytanu, który w zetknięciu z promieniami UV wydziela aktywny tlen rozbijający cząstki brudu.

7. Brodzik czy jego brak? Oto jest pytanie

Bardzo efektownym a do tego praktycznym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z brodzika i zainstalowanie prysznica na wydzielonej części posadzki. Dzięki temu woda będzie łatwo spływała, a osadzanie zabrudzeń i kamienia będzie zminimalizowane. Poza tym dzięki jednolitej powierzchni podłogi łatwo i szybko będzie można ją umyć.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja
Podwieszany sedes to charakterystyczny element nowoczesnej łazienki. Gdy przykręcisz stelaż do ściany i sprytnie ukryjesz komponenty toalety w zabudow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.06.2015
bardzo fajna garść porad, ale szczerze mówiąc myślę, że brak brodzika zaszkodzi tylko podczas sprzątania. wszystko się będzie chlapało niepotrzebnie i rozmazywało... ale podwieszane szafki sama sobie kupiłam, żeby własnie móc zmywac podłogę ;)

Ocena i komentarz dla:

Zaprojektuj łazienkę idealną do sprzątania