Produkty

Zasady montażu mozaiki w łazience

Zasady montażu mozaiki w łazience

Ze względu na wielość dostępnych kolorów i materiałów, mozaika pozwala stworzyć oryginalne aranżacje i jest niezwykle modnym elementem wykończeniowym.

mozaika w łazienceMoże być układana na ścianach i podłodze lub tylko w miejscach, które chcemy wyeksponować. Mozaikę układa się podobnie jak glazurę (na betonie, ogrzewanej powierzchni, płytach kartonowo-gipsowych i na starej glazurze). Jednak w przeciwieństwie do glazury lepiej jest unikać cięcia mozaiki. Każdą kostkę trzeba przycinać osobno, co wymaga ogromnej precyzji oraz zastosowania fachowych i drogich narzędzi.

Dlatego lepiej jest zaplanować układanie mozaiki tak, aby korzystać z gotowych elementów (mozaika naklejana jest na papier, plastikową taśmę lub folię i najczęściej sprzedawana w takiej właśnie formie; rzadziej korzysta się z pojedynczych kostek).

Przygotowanie powierzchni pod montaż mozaiki

To jeden z ważniejszych etapów montażu. Przede wszystkim powierzchnia powinna być równa – każda niedoskonałość będzie widoczna po ułożeniu mozaiki, a ze względu na specyfikę montażu nie będzie możliwe późniejsze wyrównanie.

Jeżeli nie układamy mozaiki na nowym podłożu, ważne jest, aby pozbyć się wszelkich pozostałości starej powierzchni (klej, zaprawa, farba), które zmniejszą przyczepność. Musi być czysto i sucho, dlatego dodatkowo warto odpylić powierzchnię. Błędem jest również montaż mozaiki na świeżo wykonanym podłożu (zbyt wcześnie ułożona mozaika może się odkształcać lub pękać). Minimalny czas schnięcia betonu to 28 dni.

Z kolei dobrą przyczepność uzyskamy dzięki gruntowaniu (zaprawą gruntującą) – w przypadku betonu nie jest to jednak zabieg konieczny.

Klejenie mozaiki – co trzeba wiedzieć?

Standardowo do montażu mozaiki używa się elastycznej zaprawy klejowej (karton-gips wymaga zastosowania wysokoelastycznej zaprawy klejowej; w miejscach zgięć najlepszy będzie klej o zerowej spływalności). Zamiast zaprawy klejowej możemy skorzystać też z kleju gotowego do użycia. Dla poprawienia efektu wizualnego lepiej jest stosować klej na bazie białego cementu, dotyczy to zwłaszcza mozaiki marmurowej i szklanej. mozaika

Klejenie należy wykonywać przy dodatniej temperaturze otoczenia (od 5 do 30 st. Celsjusza). Ważna jest też odpowiednia warstwa kleju – nie może być za gruba, w innym wypadku mozaika może się zapadać (klej nanosimy specjalnym grzebieniem).

Po przyklejeniu mozaiki należy docisnąć ją packą, ale niezbyt mocno – do tego czasu z pewnością nie wyschnie jeszcze klej, a mozaika może przesuwać się po powierzchni. Jednorazowo układamy maksymalnie 9-10 elementów mozaiki, dociskamy i kontynuujemy montaż.

W przypadku mozaik naklejonych na papier lub folię, po wyschnięciu kleju, a przed fugowaniem – zdejmujemy te warstwy. Usuwanie zaczynamy od rogów każdego z elementów, natomiast papier dodatkowo trzeba wcześniej zwilżyć.

Niwelujemy przestrzeń między kostkami

Fugowanie można rozpocząć po upływie co najmniej doby od klejenia. W łazience najlepiej sprawdza się fuga epoksydowa. Używamy do tego szpachelki, masę nakładamy fragmentami, po przeschnięciu nadmiar usuwamy zwilżoną gąbką. Trzeba jednak pamiętać, ze fugę epoksydową układa się od 2,5 mm.

 Uwaga!

Fuga epoksydowa nie nadaje się na podłogę podgrzewaną.

Data publikacji: 17.03.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płytki z motywem roślinnym – aranżacje

Płytki z motywem roślinnym – aranżacje
Motyw roślinny to trend, który święci triumfy popularności od kilku sezonów. Renesans przeżywają zarówno żywe kwiaty i drzewka w ...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach

Rodzaje płytek. Przewodnik po stylach i wzorach
Duże czy małe, gładkie lub wzorzyste, układać w jodełkę czy w klasyczne linie – decyzji, które musisz podjąć wybierając kafelki na ścianę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zasady montażu mozaiki w łazience