Na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi, które przydają nam się w codziennych pracach w ogrodzie. Pokaźna kolekcja narzędzi ogrodowych staje się jednak problemem, gdy nie mamy jej gdzie trzymać. Warto zatem wygospodarować dla nich wolną przestrzeń i przechowywać je w odpowiedni sposób, aby skutecznie służyły nam przez kolejne sezony.
Rozwiązanie idealne – domek na narzędzia
Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie osobnego pomieszczenia do przechowywania narzędzi. Pamiętajmy, że narzędzia ogrodowe to nie tylko łopata, grabie i sekator, ale również kosiarka, taczka i wąż ogrodowy. Wszystkie te rzeczy powinny mieć swoje miejsce, na które po skończonej pracy moglibyśmy je odłożyć. Postawienie drewnianego domku, który wkomponuje się w otoczenie jest rozwiązaniem dla osób posiadających duży ogród. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to na przechowywanie narzędzi możemy wygospodarować część piwnicy lub garażu.
Narzędzia na ścianie, wąż na wózku
W małych pomieszczeniach ważny jest każdy centymetr. Jeżeli musimy przechowywać narzędzia w garażu lub piwnicy, to warto powiesić je na ścianie. Haki możemy zamontować samodzielnie lub kupić gotowy wieszak na narzędzia. Dzięki temu zyskujemy nie tylko przestrzeń, ale również porządek i czas – nie tracimy go na poszukiwanie porozrzucanych po całym pomieszczeniu sprzętów. Wygodnym rozwiązaniem przechowywania węża ogrodowego jest zakup specjalnego wózka. Wąż nawinięty na taki wózek nie zgina się, wygląda estetycznie, a przede wszystkim – nie plącze się pod nogami. Większość wózków posiada koła, dlatego bez problemów możemy się z nimi przemieszczać po całym ogrodzie.
Konserwacja i zabezpieczanie
Jeżeli nie mamy warunków do przechowywania narzędzi, to do kolejnych zakupów warto podchodzić z głową. Do pielęgnacji ogrodu wybierajmy narzędzia, które zajmują mało miejsca lub można je złożyć. Pomieszczenie, w którym trzymamy sprzęty, powinno być suche i nie narażone na działanie wilgoci. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie zabezpieczanie sprzętów przed zimą i ich konserwacja. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, to możemy mieć pewność że na początku sezonu nie spotka nas niemiła niespodzianka i dodatkowe wydatki. Narzędzia do kopania powinno się umyć wodą, a w celu pozbycia się bakterii i grzybów przemyć jeszcze spirytusem. Urządzenia elektryczne i spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z zaleceniami producentów.