Produkty

Zasady układania elewacji z klinkieru

Zasady układania elewacji z klinkieru

Rustykalna czerwona cegła czy nowoczesne industrialne szarości? Szeroka gama kolorów i różnorodność stylów decydują o dużej popularności elewacji z klinkieru.

kinkierCegła klinkierowa jest produktem wysokiej klasy, nawet po wielu latach na elewacji w zasadzie nie widać zużycia. Zaletą klinkieru jest to, że jest on odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie, nie zmienia koloru pod ich wpływem. Łatwo go też utrzymać w czystości, ponieważ nie osiadają na nim zanieczyszczenia. Jednak żeby elewacja z klinkieru była zarówno ładna, jak i trwała, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Zasada 1 – wybieramy cegły z tej samej partii

Warto już na początku dokładnie obliczyć, ile materiałów będziemy potrzebować do zrobienia elewacji. Jest to istotne, ponieważ różne partie produkcyjne cegieł mogą się różnić kolorystyką – naturalna glina może mieć odmienną barwę w zależności od miejsca jej pozyskania lub warunków przechowywania. W efekcie okazuje się często, że dokupiony klinkier ma inną barwę. Dlatego wszystkie cegły do naszej elewacji powinny pochodzić z jednej partii produkcyjnej i zostać zakupione w odpowiedniej ilości – tak, by później nie było konieczności dobierania (zapas cegieł pomoże także w przypadku, gdy część materiału ulegnie uszkodzeniu)

Zasada 2 – zabezpieczamy cegły

Zaleca się, by palety z cegłami klinkierowymi przykryte były folią, nie powinny one też stać bezpośrednio na gruncie. Klinkier nie może być wystawiony na działanie wilgoci – jeśli cegły zmokną, zaprawa będzie źle wiązać, a na elewacji mogą pojawić się wykwity.

Uwaga! Przed zawilgoceniem należy chronić także świeżo wykonaną elewację z klinkieru – przykrywamy ją folią na 14-28 dni w taki sposób, by umożliwić swobodny przepływ powietrza.

Zasada 3 – dobieramy odpowiednią zaprawę

Zaprawa powinna być dostosowana do nasiąkliwości cegieł. Najpopularniejsze cegły maszynowe mają ją na poziomie do 6%, większą mają cegły drążone (w szczeliny wnika woda), z kolei cegły szkliwione są nienasiąkliwe. Oprócz tego zaprawa, której używamy, musi być przeznaczona do klinkieru.

Uwaga! Zaprawa z dodatkiem wapna może spowodować wykwity na elewacji! kinkier elewacja

W taki sam sposób dobieramy zaprawę do spoinowania. Jeśli jednak nie chcemy kupować dwóch rodzajów zaprawy, możemy wybrać produkt uniwersalny, którym będziemy mogli zarówno murować, jak i spoinować. W takim wypadku rozprowadzamy ją na całej powierzchni cegieł, a spoinę formujemy po wstępnym zawiązaniu zaprawy (trzeba uważać, żeby nie dopuścić do jej stężenia).

Zasada 4 – pamiętajmy o dylatacji

Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru wymaga zrobienia dylatacji, czyli szczelin o szerokości kilku milimetrów wypełnionych masą elastyczną (silikonem, akrylem albo taśmą rozprężną). Najczęściej wykonujemy je w okolicy narożników. Brak dylatacji może spowodować powstawanie odkształceń, rys i pęknięć, które powstają na skutek działania różnic temperatur.

Zasada 5 – impregnujemy?

Impregnacja klinkieru jest kontrowersyjna, a specjaliści nie mówią w tej kwestii jednym głosem. Zabezpieczanie cegieł w zasadzie jest zbędne, ponieważ wykazują one wysoką odporność na zabrudzenia, działanie wilgoci i rozwój glonów. Dlatego impregnacja powinna się ograniczać jedynie do spoiny (impregnat dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta zaprawy).

Uwaga! Jeśli jednak zdecydujemy się na pokrycie całej powierzchni elewacji, upewnijmy się wcześniej, czy zaprawa całkowicie wyschła.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Jaki dobrać gres i kamienie dekoracyjne do stylu elewacji

Jaki dobrać gres i kamienie dekoracyjne do stylu elewacji
W zależności od wyglądu elewacji i bryły budynku zastosować możemy różne materiały wykończeniowe. Oto, jak dopasować je do stylu wykończenia fasady na...
Czytaj więcej

Cegiełki w łazience

Cegiełki w łazience
Jakie płytki do łazienki? Kiedy pada to pytanie, mamy często niemały ból głowy. Rzadko jednak decydujemy się na wybór niestandardowych modeli, które s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zasady układania elewacji z klinkieru