Produkty

Zasady utrzymania porządku na placu budowy

Zasady utrzymania porządku na placu budowy

Praktyka budowlana pokazuje, że w tajemniczy sposób piętrzy się liczba śmieci, giną materiały i narzędzia, a przydatne sprzęty nigdy nie znajdują się tam, gdzie powinny. Mniejsza o wrażenia estetyczne – nieporządek na budowie może być bardzo groźny dla zdrowia a nawet życia, tak więc utrzymanie wszystkich elementów w należytym porządku jest niezwykle ważne.

bloczki kamienne na paletach drewnianychPlan

Zanim wbijemy pierwszą łopatę, dobrze będzie rozplanować przestrzennie teren, na którym będziemy prowadzić prace. Taki plan nie musi być przesadnie szczegółowy, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że warto rozważyć następujące kwestie: 

- miejsce przechowywania materiałów budowlanych,

- rodzaj i kolejność wykonywanych prac,

- zaplanowanie dróg wjazdu i wyjazdu,

- stanowiska (montaż, instalacja, sprzęt),

- umiejscowienie kontenerów i koszy na odpadki oraz ustalenie sposobu ich segregowania. 

Wszystkie powyższe wymagają odpowiedniego namysłu, jednak pierwszym i najważniejszym krokiem do utrzymania porządku na budowie będzie przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Każdy pracujący przy naszej inwestycji powinien zapoznać się ze spisanymi regułami, najlepiej jeśli będą one do ciągłego wglądu. Może to brzmieć jak przesada, jednak powtarzalne czynności, które wykonujemy podczas wznoszenia budynków mogą prowadzić do automatyzmu ruchów, podczas którego łatwo o groźną omyłkę. Dlatego wpojenie zasad i stosowanie się do nich może być tym, co uchroni nas przed kalectwem a nawet stratą życia. 

Przechowywanie materiałów

Osobna przestrzeń wydzielona na przechowanie materiałów jest niezbędna niezależnie od wielkości budowy. Powinna być możliwie blisko samego miejsca pracy, jednak też na tyle blisko drogi, by nie stanowiło problemu dojechanie do niej samochodem dostawczym bądź wywrotką. Starajmy się trzymać jak najmniej niepotrzebnych materiałów na placu, w miarę możności zamawiajmy je na bieżąco, resztę można przechować u hurtownika bądź producenta. Nagromadzenie desek, cegieł, prętów i worków może sprawić, że zaczną one „ginąć” i niszczeć. Dlatego trzymajmy tylko niezbędne materiały w kolejności wykorzystania (im szybciej się przydadzą, tym bliżej miejsca budowy powinny się znaleźć). 

Niepsujące budulce, takie jak żwir czy pustaki trzymamy, odpowiednio, w stosach i ułożone jedne na drugich, a rozdzielamy je płotem lub ogrodzeniem. Kiedy zamierzamy zostawiać je na noc i obawiamy się, że ktoś może je ukraść, zaopatrzmy się w oświetlenie i trzymajmy je w pobliżu drogi. W ostateczności będzie trzeba stanąć na ich straży bądź skorzystać z usług stróża. 

Kolejność prac

Nie będziemy w stanie przewidzieć wszystkich elementów składających się na budowę, ale dobrze jeśli uda nam się, choćby ramowo, ustalić w które dni będziemy zajmować poszczególne części placu. Koniecznie powinniśmy ustalić, kiedy będziemy korzystać z ciężkiego sprzętu a także znać daty przywozu materiałów. Na wszystkie te ewentualności powinniśmy być przygotowani zawczasu, ponieważ miejsce na tymczasowe przechowanie często staje się miejscem stałym, co może zepsuć nasz plan placu budowy. 

Drogi

worek foliowy budowlany castoramaNależy wytyczyć ścieżki dojazdu dla ciężkiego sprzętu oraz samochodów dostawczych choćby ze względu na to, by ocalić roślinność. Dlatego też skład materiałów powinien znaleźć się możliwie blisko drogi dojazdowej, a swobodne zajechanie, zrzucenie ładunku, zawrócenie oraz odjazd powinny być nieuciążliwe dla wszystkich pracujących oraz dla sąsiednich posesji.

Zastanówmy się też nad samym poruszaniem się po placu. Najkrótsze ścieżki powinny łączyć miejsce składowania elementów metalowych oraz ich montażu, podobnie między samym budynkiem a cegłami, bloczkami i pustakami. Lżejsze i rzadziej używane materiały mogą znaleźć się dalej od centrum budowy. 

Stanowiska

Wspomniane miejsca, w których z surowych materiałów budowlanych powstają półprodukty do dalszego wykorzystania, powinny znaleźć się w równej odległości od składu i samej budowy. Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy też mieć gotowe stanowisko, w okolicy którego nie może zabraknąć kosza na odpadki. Może zdać się to niepotrzebne, jednak stojące w przypadkowych miejscach na budowach pojemniki na śmieci są oznaką zwykłego lenistwa. Gdy nie będziemy musieli opuszczać miejsca pracy, by wyrzucić jeden papierek, na pewno zmniejszymy szansę, że znajdzie się na ziemi. 

Aby upewnić się, że sprzęt nie jest porozkładany dowolnie na całym placu, zorganizujmy osobne miejsce na trzymanie potrzebnych w ciągu dnia narzędzi. Najlepiej jeśli znajdzie się w pobliżu ładowarek. Jeżeli podejrzewamy, że pod osłona nocy ktoś nieuprawniony mógłby się nim „zaopiekować”, przenośmy go do wnętrza. Jeżeli będziemy trzymać się tej prostej zasady, wszystko będzie znajdować się na właściwym miejscu. 

Sprzątanie

W większości przypadków warto, by na placu budowy znalazł się kontener na odpady zmieszane. Pamiętajmy, by nie zapełniać go do końca, śmieci mają tendencję do wysypywania się poza jego krawędź. Dla materiałów do recyklingu wyznaczmy osobne worki, najlepiej by miały rzucające się w oczy i łatwe do zidentyfikowania kolory. Te także warto przenieść bliżej miejsca wykonywania prac, pod warunkiem że pod koniec dnia pracy zbierzemy je w jeden stos. 

Wówczas warto zrobić krótki obchód w poszukiwaniu śmieci i odpadków, które mogły znaleźć się wokół budowy. Koniecznie raz na tydzień należy posprzątać dokładnie plac, zaopatrzmy się do tego celu w miotły, szufle oraz płachty, które powinny zawsze znajdować się w naszym zasięgu. Nie zaszkodzi też umyć sprzęt za pomocą myjki ciśnieniowej, upewniając się wcześniej, że nie będzie następnego dnia potrzebny.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian

Bezpieczeństwo przy rozbiórce ścian
Zmiana aranżacji domu często wiąże się z koniecznością wyburzenia ścian, co stanowi bezpośrednią ingerencję w konstrukcję budynku. Prace rozbiórkowe n...
Czytaj więcej

Jak i kto prowadzi dziennik budowy

Jak i kto prowadzi dziennik budowy
Prowadzenie dziennika z wpisami na temat działań budowlanych pomaga nie tylko w bieżącym zorientowaniu się w jej zaawansowaniu. Ustawodawca nałożył na...
Czytaj więcej

Kiedy warto ubezpieczyć budowę?

Kiedy warto ubezpieczyć budowę?
Budowa to inwestycja na wiele lat. Wkładamy w nią nierzadko wszystkie nasze środki, by w efekcie otrzymać trwały i solidny dom naszych marzeń. Niestet...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zasady utrzymania porządku na placu budowy