Produkty

Zasady użytkowania heblarki

Zasady użytkowania heblarki

Heblarka to niezwykle pomocne urządzenie, które doceniają zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści obrabiający drewno w przydomowych warsztatach. Sprzęt ten pozwala nam na struganie płaszczyznowe drewna, dzięki czemu możliwe jest dokładne wygładzenie jego wszelkich niedoskonałości. Podpowiadamy, jak powinniśmy obchodzić się z tą maszyną, aby zachować pełną wygodę i bezpieczeństwo w trakcie pracy.

bezpieczne heblowaniePrzygotowanie do obróbki drewna za pomocą heblarki

Zanim przystąpimy do obróbki drewna przy użyciu heblarki, powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Przy zakupie heblarki nie należy bagatelizować znaczenia tego rodzaju dokumentacji, ponieważ znajdują się w niej istotne informacje, odnoszące się zarówno do bezpiecznego, jak i bezawaryjnego użytkowania konkretnego modelu. Przed właściwą obróbkę warto też sprawdzić mocowanie i ustawienie noży oraz próbnie uruchomić heblarkę, wstępnie sprawdzając działanie mechanizmu posuwu oraz skuteczność wyciągu wiórów. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz porządek w miejscu pracy, wyposażyć się we wszelkie narzędzia pomocnicze oraz zorganizować miejsce do składowania odpadów. Przed przystąpieniem do pracy należy wyposażyć się też w niezbędną odzież roboczą, ze szczególnym uwzględnieniem okularów ochronnych, nauszników oraz dobrze przylegających do ciała spodni czy kamizelki.

Niewskazane czynności w trakcie pracy

Podczas pracy z heblarką nie należy zdejmować osłon oraz zabezpieczeń – przede wszystkim osłon wałów nożowych. Powinniśmy pamiętać również o tym, by nie używać heblarki bez wymaganego urządzenia ochronnego. Po jej uruchomieniu bezwzględnie nie wolno podejmować się wymiany noży, usuwania wiórów oraz smarowania. Przy obrabianiu kolejnych elementów drewnianych należy sprawdzać, czy nie posiadają one żadnych elementów metalowych, które nie powinny mieć styczności z nożami heblarki. Pamiętajmy o tym, że każdy z elementów powinniśmy stabilnie przytrzymywać w dłoni, którą możemy weryfikować również gładkość poszczególnych powierzchni. Pracy nigdy nie należy wykonywać w rękawiczkach roboczych. Nie należy również w żadnym przypadku pozostawiać włączonej heblarki bez jakiegokolwiek nadzoru.

Właściwe użytkowanie heblarkiheblowanie

O ile nie powinniśmy ingerować w usuwanie wiórów w trakcie pracy heblarki, o tyle po odłączeniu jej zasilania warto sukcesywnie pozbywać się wszelkich odpadów powstających podczas obrabiania drewna. Aby podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy, do niektórych modeli heblarek możliwe jest podłączenie odkurzacza przemysłowego. Także wszelkie prace naprawczo-korygujące, w tym napinanie i smarowanie pasów, powinno odbywać się zawsze po unieruchomieniu heblarki. Każdy element drewniany powinien być przez nas przesuwany w trakcie obróbki równomiernie, bez zbyt mocnego naciskania. Jeśli obrabiamy dłuższe elementy, powinniśmy zaś stosować w tym celu specjalne podpórki, które zapewniają stabilność danego materiału.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje strugów ręcznych

Rodzaje strugów ręcznych
We współczesnym stolarstwie do strugania drewna stosuje się elektronarzędzia, takie jak frezarki, obrabiarki i strugi elektryczne. Ze strugów ręcznych...
Czytaj więcej

Jak wybierać strug?

Jak wybierać strug?
W każdym, nawet amatorskim warsztacie stolarskim strug jest narzędziem, bez którego trudno się obejść. Służy do obróbki drewna poprzez skrawanie, dlat...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zasady użytkowania heblarki