Produkty

Zasady użytkowania wciągarek budowlanych 

Zasady użytkowania wciągarek budowlanych 

Jak każdy sprzęt budowlany wciągarka wymaga od nas odpowiednich zasad jej użytkowania. Zachowanie bezpieczeństwa podczas prac wykonywanych za jej pomocą jest niezwykle istotne, ponieważ to dzięki niej będziemy przenosić rozmaite materiały i przedmioty na duże wysokości, często o sporych gabarytach i wadze. Oto kilka zasad użytkowania wciągarek budowlanych.

wciągarkaProfesjonalna obsługa

Przede wszystkim wyciągarkę budowlaną powinna obsługiwać osoba, która została do tego przeszkolona i poinformowana o wszelkich niebezpieczeństwach. Jeśli sami nie jesteśmy należycie przygotowani do posługiwania się takim sprzętem, powinniśmy zasięgnąć wiedzy i profesjonalnej pomocy lub skorzystać z usług specjalisty. Dopóki nie nauczymy się, jak powinniśmy obsługiwać wyciągarkę budowlaną, jej stosowanie może grozić niebezpieczeństwem. W magazynie, zakładzie przemysłowym czy innym miejscu, gdzie maszyna stanowi stałe wyposażenie, każdy pracownik mający z nią styczność powinien być przeszkolony.

Użycie zgodne z instrukcją obsługi

Jak w przypadku wszystkich maszyn i sprzętów elektrycznych, a w szczególności wykorzystywanych do podciągania ciężkich konstrukcji i materiałów, naszym obowiązkiem jest dokładne przeczytanie i stosowanie się do załączonej instrukcji danego modelu wyciągarki budowlanej. Dowiemy się z niej o wszelkich zagrożeniach, zakazach i nakazach oraz zasadach użytkowania sprzętu, które pozwolą nam zachować bezpieczeństwo pracy, ale i nie spowodować usterek, przeciążenia, wypadków czy innych nieprawidłowości. W zależności od rodzaju wyciągarki (mechanicznej, ręcznej czy elektrycznej) zlećmy jej konserwację, kontrolę czy montaż, instalację i uruchomienie wyłącznie specjalistom.

elektryczna wciągarka CatoramaKilka uniwersalnych zasad obsługiwania wyciągarek budowlanych:

- należy uważać, żeby lina na bębnie nawijała się równomiernie,

- bezwzględnie nie powinno się przebywać pod wciąganym ładunkiem,

- przestrzegajmy zaleceń dotyczących maksymalnego udźwigu i nie przekraczajmy wagi obiektów przenoszonych,

- powinniśmy nie pracować z luźną liną,

- ciągnięcie za ciężary jest również zabronione,

- przewożenie osób bezwzględnie zakazane,

- nie sięgajmy między krawędzie zgniatające i tnące.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wciągarki i wyciągarki – kiedy warto je nabyć?

Wciągarki i wyciągarki – kiedy warto je nabyć?
Wyciągarki/wciągarki to urządzenia mechaniczne o szerokim zastosowaniu. Ze względu na różną budowę, zasadę działania oraz parametry, poszczególne ...
Czytaj więcej

Rodzaje wyciągarek budowlanych

Rodzaje wyciągarek budowlanych
Wyciągarki, nazywane również wciągarkami, to urządzenia, które znajdują zastosowanie w budownictwie, szeroko rozumianym przemyśle, motoryzacji czy naw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zasady użytkowania wciągarek budowlanych