Produkty

Zastosowanie gwoździarki

Zastosowanie gwoździarki

Przydadzą się podczas robót dekarskich, przy mocowaniu podłogi, w zakładach stolarskich czy ciesielskich. Choć są narzędziami specjalistycznymi, obok fachowców, coraz częściej sięgają po nie również domowi majsterkowicze. Jakie są główne zastosowania gwoździarek i dlaczego warto się nimi zainteresować?

gwoździarkaKrótka charakterystyka

Gwoździarki to niezwykle praktyczne urządzenia. Pozwalają nie tylko szybko wbijać gwoździe, ale także robić to niezwykle precyzyjnie – i to wszystko przy minimalnych nakładach sił. Gwoździarki – w zależności od modelu – posiadają szereg ciekawych udogodnień, o których może jedynie pomarzyć typowy użytkownik tradycyjnego młotka. Po pierwsze gwóźdź zawsze wbija się w materiał pod zadanym kątem, ale również na ustaloną wcześniej głębokość. Dodatkowo częstokroć gwoździe pokrywane są specjalną powłoką, która umożliwia łatwiejsze ich wnikanie w materiał, a później, zasychając, tworzy trwałą i mocną spoinę. Na uwagę zasługuje prędkość działania, dochodząca do kilku strzałów na sekundę.

Rodzaje gwoździarek

Gwoździarki różnią się między sobą nie tylko zasadą działania, ale również rodzajem magazynka czy rodzajem wbijanych gwoździ.

Ze względu na rodzaj zasilania wyróżniamy:

- gwoździarki pneumatyczne – najpopularniejszy typ gwoździarek, do pracy potrzebują podłączenia do kompresora. Minimalne ciśnienie robocze wynosi przeważnie 4-5 barów.

- gwoździarki gazowe to urządzenia, które są w pełni mobilne. Posiadają one wymienne zbiorniki na gaz propan-butan. Energię potrzebną do wbicia gwoździ uzyskuje się poprzez wywołanie niewielkiej eksplozji gazu za sprawą iskry.

- gwoździarka akumulatorowa oparta jest na mechanizmie zamachowym. Jest to rozwiązanie równie wydajne i szybkie co gwoździarki pneumatyczne czy gazowe, ale przy tym o wiele bardziej ekologiczne.

Kolejną linią podziału jest sposób inicjacji wystrzału. Może to być system spustowy – wówczas, by wbić gwóźdź, należy nacisnąć cyngiel – bądź system dotykowy – wówczas wystrzał następuje przy zetknięciu się głowicy z powierzchnią materiału. Pierwszy sposób gwarantuje precyzję, drugi zaś – szybkość. Oczywiście, bez problemu znajdziemy na rynku gwoździarkę, która umożliwia pracę w obydwu systemach.

Ze względu na rodzaj zastosowanego magazynka gwoździarki dzielimy również na bębnowe i taśmowe. Magazynek bębnowy pomieści więcej gwoździ – często nawet do 400 szt. – magazynki taśmowe zaś – nawet kilkukrotnie mniej. Naturalnie, te pierwsze przeznaczone są do bardziej profesjonalnych prac, czyli takich, gdzie wbija się większą liczbę gwoździ, a częsta wymiana magazynka nie byłaby zbyt wygodna (mowa tu przede wszystkim o różnego rodzaju pracach dekarskich).

Jaką wybrać?gwoździarka Castorama

Wybór odpowiedniej gwoździarki powinien opierać się na specyfice pracy. Każda gwoździarka ma określoną moc udaru, a co za tym idzie, głębokość, na jaką można wbić gwóźdź w określony materiał. Bardzo istotne są rodzaje łączników – gwoździarki pracują bowiem jedynie na określonych ich rodzajach – od gwoździ typowo dekarskich po typowe ciesielskie. Przy kupnie warto też zwrócić uwagę na pojemność magazynka, system inicjacji łącznika, koszt wymiennych zbiorników (przy gwoździarkach gazowych) czy wreszcie wagę urządzenia.

Uwaga! Przed rozpoczęciem pracy z gwoździarką należy dokładnie prześledzić instrukcję obsługi i koniecznie stosować się do podstawowych wymogów zasad BHP. Nieumiejętne posługiwanie się tym urządzeniem może doprowadzić do poważnych okaleczeń.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak działa gwoździarka?

Jak działa gwoździarka?
Planujesz remont i nie chcesz zajmować się mozolnym wbijaniem gwoździ? Chciałbyś przyspieszyć pracę lub zapewnić profesjonalny sprzęt swoim pracowniko...
Czytaj więcej

DIY – Nowe obicie deski do prasowania

DIY – Nowe obicie deski do prasowania
Przydaje się w każdym domu. Codziennie, co kilka dni lub przynajmniej raz w tygodniu ułatwia nam życie, stanowiąc równą i solidną podstawę pod świeżo ...
Czytaj więcej

Kiedy warto zakupić gwoździarkę

Kiedy warto zakupić gwoździarkę
To niezwykle przydatne narzędzie do wielu specjalistycznych zastosowań umożliwia wbijanie gwoździ bez użycia siły. Warto je poznać, kiedy mamy zaplano...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zastosowanie gwoździarki