Produkty

Zbudowaliśmy wnękę – jak ją urządzić?

Zbudowaliśmy wnękę – jak ją urządzić?

Wnęki są cennymi przestrzeniami we wnętrzach. Mogą być różnorako wykorzystane funkcjonalnie, mogą też nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Kiedy zdecydujemy się na wykonanie wnęki lub jej zagospodarowanie, zastanówmy się też, jak ją urządzić.

wnękaWnęka o charakterze czysto ozdobnym

Takie wnęki często spotkamy w nowoczesnych mieszkaniach czy biurach zaaranżowanych minimalistycznie. Wszelkie przedmioty codziennego użytku, jak i książki, płyty czy czasopisma są przechowywane w wbudowanych zazwyczaj w ścianę szafkach. Jednak w prostych, surowych wnętrzach należy zastosować przełamujące zimną atmosferę dodatki. Mogą to być subtelne ozdoby czy spersonalizowane elementy, które ożywią pomieszczenie, dodadzą mu uroku i charakteru. Grafiki, wazony, zdjęcia, słoje, rośliny – to wszystko może trafić do wnęki. W nowoczesnych wnętrzach warto również wykorzystać tasiemki czy paski LED, które ciekawie podświetlą wnętrze, eksponując dekoracje i ozdoby. Kilka małych wnęk w salonie, łazience czy sypialni może posłużyć do postawienia małych świeczek, które dodadzą wnętrzu uroku. Pomysł ten z powodzeniem wykorzystują gabinety spa i masażu.

Wnęka użytkowa

Tego rodzaju wnęki wykorzystamy do przechowywania. W zależności od miejsca usytuowania, wielkości i rodzaju przedmiotów, które chcemy w niej umieścić, należy ją pozostawić otwartą bądź zabudować. Duże, obszerne wnęki są doskonałe na szafy, schowki, spiżarnie i garderoby. Możemy zamknąć je ażurowymi drzwiczkami lub wykorzystać systemy przesuwne i laminowane płyty, które dopasujemy idealnie do charakteru wnętrza. Wnęki otwarte należy starannie wykończyć i urządzić tak, aby były spójne z resztą aranżacji.

Regał Form Mixxit 8-komorowy 142 x 73 x 33 cm białyBiałe wykończenie ściany i drewniane półki będą uniwersalne i z powodzeniem wpiszą się w styl skandynawski, a także prowansalski i rustykalny. Dla kontrastu możemy wnętrze wnęki wykończyć czy to tapetą, czy farbą strukturalną, jak również płytkami ceramicznymi. Wnęki w łazience przydają się do przechowywania kosmetyków – możemy wykończyć je mozaiką, panelem szklanym, taflą lustrzaną czy płytą metalową. Różnorakie możliwości oznaczają wiele sposobów na urządzenie wnęki w odpowiadającym nam stylu.

Wnęka w służbie relaksu

Gdy nasza wnęka jest dość spora i nie musimy wykorzystywać jej do stworzenia miejsca do przechowywania, możemy urządzić w niej kącik do relaksu. Postawmy w niej narożny fotel, leżankę czy szezlong. Również funkcjonalna ława i skrzynia, do których włożymy pledy, poduszki i pościel, będą odpowiednie. Możemy powiesić w niej półeczki na książki czy inne przedmioty. We wnęce można również umieścić telewizor i inne sprzęty kina domowego.

Wnęka – galeria sztuki

We wnęce możemy umieścić zestaw obrazów, grafik, zdjęć czy innych dzieł, którymi jesteśmy autorami bądź które kolekcjonujemy. Posłuży ona wtedy za swoisty kącik sztuki.

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykończyć i urządzić pralnię?

Jak wykończyć i urządzić pralnię?
Obecność pralni coraz częściej uwzględniana jest w projektach domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – odpowiednio wykończone i wyposażone pomi...
Czytaj więcej

Jak stworzyć spiżarnię?

Jak stworzyć spiżarnię?
Spiżarnia to zdecydowanie najlepsze miejsce do przechowywania produktów spożywczych, domowych przetworów i nalewek, zebranych warzyw i owoców, wypiekó...
Czytaj więcej

Gdzie umieścić dodatkowe schowki w mieszkaniu?

Gdzie umieścić dodatkowe schowki w mieszkaniu?
Schowki i szafki, w których chowamy najróżniejsze rzeczy, są nieodłącznym elementem każdego domu i mieszkania. Jednak przestrzeń przeznaczona do przec...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zbudowaliśmy wnękę – jak ją urządzić?