Wnęka o charakterze czysto ozdobnym
Takie wnęki często spotkamy w nowoczesnych mieszkaniach czy biurach zaaranżowanych minimalistycznie. Wszelkie przedmioty codziennego użytku, jak i książki, płyty czy czasopisma są przechowywane w wbudowanych zazwyczaj w ścianę szafkach. Jednak w prostych, surowych wnętrzach należy zastosować przełamujące zimną atmosferę dodatki. Mogą to być subtelne ozdoby czy spersonalizowane elementy, które ożywią pomieszczenie, dodadzą mu uroku i charakteru. Grafiki, wazony, zdjęcia, słoje, rośliny – to wszystko może trafić do wnęki. W nowoczesnych wnętrzach warto również wykorzystać tasiemki czy paski LED, które ciekawie podświetlą wnętrze, eksponując dekoracje i ozdoby. Kilka małych wnęk w salonie, łazience czy sypialni może posłużyć do postawienia małych świeczek, które dodadzą wnętrzu uroku. Pomysł ten z powodzeniem wykorzystują gabinety spa i masażu.
Wnęka użytkowa
Tego rodzaju wnęki wykorzystamy do przechowywania. W zależności od miejsca usytuowania, wielkości i rodzaju przedmiotów, które chcemy w niej umieścić, należy ją pozostawić otwartą bądź zabudować. Duże, obszerne wnęki są doskonałe na szafy, schowki, spiżarnie i garderoby. Możemy zamknąć je ażurowymi drzwiczkami lub wykorzystać systemy przesuwne i laminowane płyty, które dopasujemy idealnie do charakteru wnętrza. Wnęki otwarte należy starannie wykończyć i urządzić tak, aby były spójne z resztą aranżacji.
Białe wykończenie ściany i drewniane półki będą uniwersalne i z powodzeniem wpiszą się w styl skandynawski, a także prowansalski i rustykalny. Dla kontrastu możemy wnętrze wnęki wykończyć czy to tapetą, czy farbą strukturalną, jak również płytkami ceramicznymi. Wnęki w łazience przydają się do przechowywania kosmetyków – możemy wykończyć je mozaiką, panelem szklanym, taflą lustrzaną czy płytą metalową. Różnorakie możliwości oznaczają wiele sposobów na urządzenie wnęki w odpowiadającym nam stylu.
Wnęka w służbie relaksu
Gdy nasza wnęka jest dość spora i nie musimy wykorzystywać jej do stworzenia miejsca do przechowywania, możemy urządzić w niej kącik do relaksu. Postawmy w niej narożny fotel, leżankę czy szezlong. Również funkcjonalna ława i skrzynia, do których włożymy pledy, poduszki i pościel, będą odpowiednie. Możemy powiesić w niej półeczki na książki czy inne przedmioty. We wnęce można również umieścić telewizor i inne sprzęty kina domowego.
Wnęka – galeria sztuki
We wnęce możemy umieścić zestaw obrazów, grafik, zdjęć czy innych dzieł, którymi jesteśmy autorami bądź które kolekcjonujemy. Posłuży ona wtedy za swoisty kącik sztuki.