Produkty

Zdrowe zabiegi po zimie - przycinanie drzew i krzewów

Zdrowe zabiegi po zimie - przycinanie drzew i krzewów

Wczesną wiosną należy poprzycinać część gałęzi drzew i krzewów w przydomowym ogrodzie. Jeśli nie przerzedzamy gałęzi, wiele roślin rozrasta się ponad miarę.

sekator castoramaPielęgnację tą przeprowadzamy zanim pojawią się liście, w przeciwnym razie rośliny będą osłabione a ich rozwój spowolniony. Odpowiednią porą na taki zabieg jest koniec lutego lub pierwsza połowa marca, kiedy temperatura w ciągu dnia jest powyżej zera a dni są bezdeszczowe. Powinno się śledzić prognozę pogody na najbliższe dni, bo rany po cięciu źle znoszą przymrozki.

W czasie zabiegu przycinania usuwamy chore gałęzie, nadłamane i suche ale także część tych, które nawzajem na siebie nachodzą i się krzyżują - jest to cięcie prześwietlające. Poprawimy wygląd starszych drzew i krzewów wycinając część starych pędów - nazywamy to cięciem odmładzającym.

Natomiast przycinanie formujące służy wytworzenie mocnego pnia i silnej korony i dotyczy ono młodych drzewek i krzewów owocowych. Robi się to po to aby słońce docierało do wszystkich gałęzi a w konsekwencji aby roślina obficie kwitła i owocowała. Inne krzewy ogrodowe też się formuje. Trzeba jednak mieć wiedzę, kiedy rośliny te kwitną. Przycinanie w lutym i marcu dotyczy gatunków, które kwitną latem i we wrześniu - przycinamy je zanim zawiążą pąki ( róża, budleja, ketmia syryjska, śnieguliczka, pięciornik,). Natomiast drzewa i krzewy kwitnące wcześniej- w czerwcu, przycinamy dopiero po zakończeniu ich kwitnienia (bez lilak, jaśminowiec, krzewuszka, forsycja, pigwowiec, wiciokrzew, migdałek, karagana, hortensja oraz wiśnie i czereśnie).

Są też drzewa i krzewy, których w ogóle nie przycinazdrowe zabiegi po zimiemy – ostrokrzew, klon japoński, magnolia, różanecznik, azalia, kalina, octowiec, perukowiec podolski oraz morele i orzechy włoskie. Drzewa i krzewy iglaste można przycinać o każdej porze roku(cisy, cyprysiki). Jednak nie wszystkie iglaki lubią formowanie. Możemy wtedy usuwać jedynie chore i zawadzające gałęzie-dotyczy to jodły, sosny i świerku. Konieczne jest formowanie jałowców, inaczej zagłuszą sąsiadujące rośliny.

Drzewa i krzewy ozdobne przycinamy aby uformować ich kształt np. w formie kuli. Wycinamy gałęzie, które zasłaniają ścieżkę lub wchodzą na inne rośliny. Drzewo, które zbyt dominuje nad innymi można skrócić. Miejsca po cięciu grubych konarów powinno się posmarować maścią grzybobójczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem Miedzianu.

Do zabiegów przycinania konieczne jest posiadanie kilku rodzajów sekatorów. Każdy z nich powinien posiadać ostrze ze stali dobrej jakości. Najlepsze są ostrza ze stali szlachetnej z powłoką nieprzywierającą, która uniemożliwia przyklejanie się do jej powierzchni soków czy żywicy. Poza tym lepiej wybrać model sekatora, w którym sprężyny i ostrza są wymienne bo te części się zużywają.

Do usuwania martwych i twardych pędów służą sekatory kowadełkowe mające większą siłę cięcia. Ich ostrza nie zachodzą na siebie w czasie pracy. Sekatory nożycowe są odpowiednie do przycinania żywych ale mniejszych gałązek oraz do przycinania pędów u nasady. Do przycinania gałęzi znajdujących się wysoko (kiedy nawet drabina nie umożliwi nam dosięgnięcia nasady konara) służy teleskopowa piła oraz nożyce z uchwytem teleskopowym.

Data publikacji: 09.03.2013
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zdrowe zabiegi po zimie - przycinanie drzew i krzewów